Buraki wyjątkowo słodkie, ale jest ich mniej. W Ciężkowicach ruszyła kampania

0
Zdjęcie ze strony starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. Autor: Ewa Osiecka/Nowiny.pl

W Ciężkowicach, gdzie znajduje się zakład produkcyjny „Cukrownia Cerekiew”,  będący częścią Grupy Südzucker, największego producenta cukru w Europie, rozpoczęła się tegoroczna  kampania buraczana.

Z powodu tegorocznej suszy plony buraków cukrowych w większości gospodarstw nie są bardzo obfite. Za to mają wysoką zawartość cukru, a więc białych kryształków, które z nich powstaną,  nie powinno zabraknąć. Kampania buraczana w tym roku potrwa krócej – do grudnia.

Początek kampanii buraczanej w ciężkowickiej cukrowni wiąże się z wieloletnią tradycją uroczystego rozpalania pieca wapiennego. W tym roku w jednej z komór osobiście dokonał tego wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Józef Gisman. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele gminy Polska Cerekiew oraz plantatorzy, kontrahenci i szefostwo spółki.

Tradycja rozpalenia pieca wapiennego sięga 1870 roku, kiedy to piec w cukrowni w Ciężkowicach uruchomiono po raz pierwszy. Dokonuje się tego na kilka dni przez krojeniem buraków.

Skomentuj