Budowa tłoczni gazu wstrzymana! Wykonawca zszedł z placu budowy, zarządca naliczył gigantyczną karę

11

Zawirowania na placu budowy jednej z największych inwestycji ostatnich lat w Kędzierzynie-Koźlu. Należąca do Skarbu Państwa spółka Gaz-System wypowiedziała umowę z dotychczasowym wykonawcą inwestycji z uwagi na duże opóźnienia w jej realizacji.

Wartą ponad 207 milionów złotych inwestycję realizowało konsorcjum firm Rafako S.A. i PBG Oil and Gas Sp. z o.o.. Roboty ruszyły jesienią 2019 roku i miały zakończyć się pod koniec 2021 roku. Tak się jednak nie stanie, gdyż kilka tygodni temu Gaz-System podjął decyzję o odstąpieniu od umowy z wykonawcą, swoją decyzję tłumacząc znaczącymi opóźnieniami w budowie obiektu.

GAZ-SYSTEM informuje, że w związku ze znaczącymi opóźnieniami prac budowlanych i brakiem podjęcia działań naprawczych na inwestycji realizowanej przez spółki Rafako i PBG (budowa tłoczni Kędzierzyn) podjął decyzję o odstąpieniu od umowy z tym wykonawcą. To inwestycja o strategicznym znaczeniu dla kraju, dlatego priorytetem dla GAZ-SYSTEM jest kontynuacja procesu budowy. Odstąpienie od umowy z Rafako i PBG było poprzedzone wewnętrznymi analizami i umożliwi ono Spółce efektywne dokończenie inwestycji – przekazała nam rzeczniczka firmy Iwona Dominiak.

Wartość kar umownych naliczonych przez GAZ-System ma wynosić blisko 34 miliony złotych. Dodatkowo, firma domaga się od wykonawcy zwrotu nierozliczonej zaliczki w wysokości 20,75 miliona złotych.

Jednocześnie Gaz-System podejmuje starania, aby w możliwie szybkim tempie ukończyć budowę strategicznej inwestycji.

– Bezpośrednio po odstąpieniu od umowy dokonano inwentaryzacji prac wykonanych do dnia odstąpienia, a także prac pozostałych do ukończenia inwestycji. GAZ-SYSTEM w perspektywie krótkookresowej planuje zawrzeć umowę z nowym podmiotem, który zagwarantuje Spółce kontynuację realizacji inwestycji w zoptymalizowanych terminach wykonawczych i rozruchowych – informuje Iwona Dominiak.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Firma odpowiada za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

11 KOMENTARZE

  1. Dziwna sprawa, biegam tam prawie codziennie i robota idzie pełną parą. Są budowy, gdzie robią i robią, a efektów tak nie widać np: śluza, ale tam zawsze pełno ludzi, maszyn nikt o łopatę się nie opierał. To raczej sprawa polityczna. Gaz-System myśli że jak przerwą pracę i przyjdzie nowa firma (a to też potrwa), nowi ludzie to skończą w terminie?. Pokręcone myślenie.

    • Wyłącz tv bo ci z mózgu papkę zrobili żeby wszystko wrzucać do worka z polityką?. Ja tam biegałem jeszcze jak był las więc ten widok muszę oglądać przez 500m.

  2. Sprawa polityczna, tak jak z budowa portu w Kozlu, tyle ze tu ktos wlozyl swoj kapital, a Rzad robi wszystko zeby z budowy zrezygnowali. Potem sie kupi za zlotowke to co juz tam wybudowano!!

    • A jak się okazało, że w radzie nadzorczej tego portu miała zasiadać sama śmietanka lokalnej POlityki to chyba normalne, że towarzystwo od KOryta trzeba oderwać. Niemcy od lat dziewięćdziesiątych dzięki uprzejmości KLD i innych komuchów wykupiło bądź złupiło całą polską gospodarkę. Wykupiło za bezcen – żebym nie pozostawił złudzeń. Ale pan Tusk, Lewandowski, Bielecki przez te wszystkie lata żyli dostatnie w śmietance i przywilejach. Ciekawe co na to archiwa Stazi i BND, bo na pewno wiele mogłyby powiedzieć na temat rozkwitu karier politycznych tych panów, a jednego w szczególności. Mam na myśli tego, który od Niemców dostał dwie nagrody!!! Pozdrawiam

  3. W ten sposób za PO tuczyły się prywatne firmy na państwowym. Zaliczki wzięte, prace na innych obiektach, i wieloletnie procesy. Zdaje się, że ten numer tym razem nie przejdzie.

  4. I bardzo dobrze. Tego obiektu i rurociągu nie powinno tam być. Cytat : ….To inwestycja o strategicznym znaczeniu dla kraju….. Lecz czy jest tak dla miasta możliwości lub dla przeciętnego Kowalskiego ?
    Tego typu obiekt tuż obok dużego osiedla, las, i w niedużej odległości Z.CH. Blachownia …… Ja to rąbnie … Nic dodać nic ująć…

Skomentuj