Budowa stacji meteorologicznej przy ulicy Dunikowskiego na finiszu. Otwarcie za dwa tygodnie

2

Prace związane z budową stacji meteorologicznej w mieście są na ukończeniu. W najbliższy poniedziałek zaplanowano odbiór urządzeń pomiarowych. Mają one pomóc m.in. w określeniu kierunków, z których napływają zanieczyszczenia. Koszt postawienia stacji to około 123 tys. złotych. Połowa tej kwoty pochodzi z dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Pozostałą część wyłożyły po równo urząd miasta i starostwo powiatowe.

 Za postawienie stacji odpowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zostanie ona wciągnięta do państwowego systemu badawczego, ale jej właścicielem będzie gmina Kędzierzyn-Koźle. Urządzenia pomiarowe znajdą się na terenie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Dunikowskiego 14. Tamtejszy teren jest otwarty, więc powinien zapewniać poprawność pomiarów. Dane pochodzące z kędzierzyńskiej stacji będą dostępne na stronie www.pogodynka.pl – oficjalnym serwisie pogodowym IMGW.

Urządzenia pozwolą na dokonywanie pomiarów następujących parametrów meteorologicznych:

– temperatury powietrza mierzonej na wysokości 2 m

– wilgotności względnej powietrza mierzonej na wysokości 2 m

– temperatury przy gruncie mierzonej 5 cm nad powierzchnią gruntu

– prędkości i kierunku wiatru mierzonej na wysokości 10 m

– opadu atmosferycznego mierzonego na wysokości 1 m.

Dla Kędzierzyna-Koźla, borykającego się z problemem zanieczyszczenia powietrza, dane dotyczące prędkości i kierunku wiatru mogą się okazać szczególnie przydatne. Znajdująca się na os. Piastów stacja pomiarowa pozwala jedynie na monitorowanie jakości powietrza. Jej operatorem jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Nie dostarcza ona jednak danych na temat róży wiatrów. Zestawienie danych o kierunku wiatru wraz z pomiarami zanieczyszczeń ma pomóc uzyskać pełniejszy obraz sytuacji o tym, skąd napływają one do naszego miasta.

Oficjalne otwarcie stacji meteorologicznej z udziałem władz miasta, powiatu i województwa odbędzie się 7 listopada o godz. 9.

Źródło: Urząd miasta

2 KOMENTARZE

 1. Cyt.- „Dla Kędzierzyna-Koźla, borykającego się z problemem zanieczyszczenia powietrza, dane dotyczące prędkości i kierunku wiatru mogą się okazać szczególnie przydatne.”
  W zasadzie to jedyne parametry mogące pomóc w ustaleniu źródła emisji benzenu, bo to jest główny medialny /i faktyczny/ składnik zanieczyszczenia powietrza w porównaniu do innych miejscowości też badających ciągle jakość powietrza.
  Poziom zanieczyszczeń pyłami PM 10 i PM 2,5 /średnie miesięczne i roczne/ mamy podobny do innych miast Opolszczyzny posiadających monitoring WIOŚ. W przypadku pyłów znane są też ich źródła i przyczyny.

  Na koniec kilka danych o zanieczyszczeniu powietrza z dziś:
  Indeks zanieczyszczenia powietrza z godz. 12.00.
  Kędzierzyn-Koźle – 55 /średnie zanieczyszczenie/. Jeszcze kilka miast w Polsce na podobnym poziomie, reszta miast z dobrym powietrzem.
  Brno, Czechy – 130 /niezdrowe powietrze, poziom pomarańczowy/. Jeszcze 3 miasta czeskie na podobnym złym poziomie.
  Nims – 162, Arles – 161, Francja – /niezdrowe powietrze, poziom czerwony powyżej 150/.

 2. Pod kątem pomiarów meteorologicznych dobrze by było, gdyby oprócz podanych w artykule parametrów, dokonywany był jeszcze pomiar ciśnienia atmosferycznego, wielkości usłonecznienia oraz wysokości pokrywy śnieżnej.

Skomentuj