Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przymierza się do rozbudowy drogi krajowej nr 45 na odcinku Reńska Wieś – Poborszów. Częścią inwestycji ma być budowa ronda na feralnym skrzyżowaniu dróg krajowych 38 i 45 z drogą wojewódzką nr 418.

Jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w końcu może doczekać się realizacji. Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad niebawem rozstrzygnie przetarg na przygotowanie dokumentacji pod rozbudowę drogi krajowej nr 45 na odcinku od Reńskiej Wsi do Poborszowa.

W ramach planowanej inwestycji przebudowane ma zostać skrzyżowanie dróg krajowych nr 38 i 45 z drogą wojewódzką nr 418 w Reńskiej Wsi. To jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na drogowej mapie Opolszczyzny. Każdego roku dochodzi tam do licznych wypadków i kolizji.

O konieczności przebudowy niebezpiecznego skrzyżowania przy wyjeździe z Reńskiej Wsi mówi się od wielu lat. Pierwsze przymiarki do inwestycji miały miejsce już w 2010 roku, kiedy to opolski oddział GDDKiA zlecił opracowanie dokumentacji technicznej pod inwestycję, której koszt oszacowano wstępnie na 7 milionów złotych. Lata mijały, a projekt nie doczekał się realizacji. Z roku na rok zarządca drogi odwlekał start inwestycji, tłumacząc się brakiem wystarczających środków. W końcu pojawiła się groźba dezaktualizacji dokumentacji, co w praktyce oznaczałoby, że cały projekt mógłby trafić do kosza.

Na początku 2015 roku GDDKiA poinformowała, że do jego końca będzie chciała zaktualizować dokumentację i rozpocząć wykupywanie gruntów pod budowę ronda. Jednak już po upływie trzech miesięcy zarządca drogi zmienił plany. Inwestycja została włączona w część większego planu rozbudowy drogi krajowej nr 45. Na początku marca zarządca drogi ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej pod inwestycję.

– Jego rozstrzygnięcie i podpisanie umowy planuje się w pierwszym tygodniu kwietnia. Zadaniem wykonawcy będzie sporządzenie kompletnej dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej do końca bieżącego roku – informuje Agnieszka Moczydłowska, kierownik zespołu wydziału dokumentacji opolskiego oddziału GDDKiA.

W ramach inwestycji jezdnia zostanie wzmocniona oraz poszerzona do siedmiu metrów. W miejscu niebezpiecznej krzyżówki dróg krajowych w Reńskiej Wsi powstać ma wreszcie rondo, przebudowane zostaną również inne skrzyżowania w ciągu drogi. Całość uzupełni budowa ciągów rowerowych i chodników, zatok autobusowych, dróg transportu rolnego oraz elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Władze gminy Reńska Wieś, przez którą przebiega droga mają nadzieję, że ścieżka rowerowa zostanie wybudowana wzdłuż całego remontowanego odcinka. – Wiemy, że ścieżka rowerowa na pewno powstanie na odcinku od Komorna do Większyc. Jesteśmy w kontakcie z zarządcą drogi i staramy się uzgadniać szczegóły inwestycji. Mamy nadzieję, że uda się wydłużyć ścieżkę aż do Reńskiej Wsi – mówi wójt gminy Marian Wojciechowski.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami zarządcy drogi, inwestycja ma rozpocząć się w przyszłym roku. Szacunkowa wartość przebudowy blisko sześciokilometrowego odcinka dk 45 to ponad 20 milionów złotych.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj