Budowa obwodnicy północnej zbliża się wielkimi krokami. Wykonawca prac wystąpił o zgodę na rozpoczęcie robót

1

W poniedziałek, 27 stycznia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim został złożony wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla o długości ok. 14,6 km. Długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja ma rozpocząć się w najbliższych miesiącach.

Starania o kontynuację budowy drogi, która pozwoli na wyprowadzenie tranzytu z terenu miasta ciągnęły się długimi latami. Dopiero w 2017 roku rząd wpisał inwestycję w Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Rok później, dokładnie 15 października 2018 roku do Kędzierzyna-Koźla przyjechał Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, który w asyście przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także parlamentarzystów i samorządowców Ziemi Opolskiej podpisał umowę na budowę drogi (czytaj więcej). Realizatorem kontraktu wartego 220,6 miliona złotych jest konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe i Strabag.

Zadanie jest prowadzone w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Pierwsze 15 miesięcy od zawarcia umowy to czas na projektowanie drogi i skompletowanie niezbędnej dokumentacji. Ten etap inwestycji dobiega końca – w poniedziałek, 27 stycznia wykonawca inwestycji złożył w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Jego uzyskanie otworzy drogę do rozpoczęcia prac budowlanych.

W ramach inwestycji powstanie 19 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt) oraz cztery ronda. Przebudowane zostaną odcinki istniejących dróg w miejscach połączenia z obwodnicą, powstaną także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowana zostanie infrastruktura techniczna (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne). Jak deklaruje zarządca drogi, obwodnica łącząca miasto z autostradą A4 ma być gotowa pod koniec 2022 roku.

1 KOMENTARZ

  1. W końcu….. ciekawe tylko gdzie będzie łącznik na Zakłady Chemiczne? Bo według propozycji,gdzie by nie powstał i tak albo samochody pojadą przez Starą Blachownię do Bergera ….

Skomentuj