Brak winnych postrzelenia kierowcy na obwodnicy. „Zdarzenie miało charakter losowy”

7

Sąd rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu podtrzymał decyzję miejscowej prokuratury, która zdecydowała się umorzyć sprawę zranienia 55-letniego mieszkańca miasta przez osoby korzystające ze strzelnicy na kozielskiej wyspie.

Do zdarzenia doszło 8 kwietnia 2017 roku w godzinach porannych. 55-letni mężczyzna wraz z żoną i wnuczką jechał obwodnicą w kierunku Koźla, gdy w okolicy mostu na Odrze zbłąkana kula przebiła szybę w jego samochodzie i ugodziła go w szyję. W tym czasie na strzelnicy przebywali dwaj Czesi, którzy ćwiczyli z bronią czarnoprochową.

Nasza relacja z miejsca zdarzenia: Kierowca postrzelony na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla! Zbłąkana kula trafiła go w szyję. ZDJĘCIA

Dochodzenie w sprawie prokuratura zakończyła jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, umarzając sprawę. W marcu Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu rozpoznał zażalenie na postanowienie złożone przez pełnomocnika pokrzywdzonego, decydując o jego oddaleniu.

– Konkluzja jest taka, że zdarzenie miało charakter losowy. Osobom korzystającym ze strzelnicy nie sposób jest zarzucić, że chociażby nieumyślnie spowodowały narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu u innych osób – wyjaśnia prokurator Stanisław Bar, rzecznik prokuratury okręgowej w Opolu.

Obrażenia, jakich doznał mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla, zostały ocenione jako średni uszczerbek na zdrowiu.

– Pocisk najprawdopodobniej rykoszetował, w ten sposób ominął kulochwyty i ugodził kierowcę jadącego obwodnicą – dodaje Stanisław Bar.

7 KOMENTARZE

  1. Nie pojmuje tego wyroku tej decyzji, za dupę właściciela broni. Ma ponieść koszty związane z całym zdarzeniem i finisz. Czyli poszkodowany nie ma uszczerbku na zdrowiu traumy szybę na swój koszt musi wstawić itd itp. Masakra

  2. skoro kule wylatuja to zamknac strzelnice, stwarza zagrozenie dla zdrowia i zycia, a prokuratura wiadac tego nie widzi, dojdzie do tragedii i co wtedy? Prokuratorzy oczytani niby, a decyzji podjac nie umieja. Jak kula moze ze strzelnicy wyleciec tak daleko? Rykoszet? az trafi kogos z rodziny pana Prokuratora, wtedy od razu strzelnica zamknieta. Ja bym poszedl dalej i do Pana Ziobro o zbadanie sprawy, jakim cudem prokurator wydaje takie cos? Cos nie dziala jak powinno, a widac, ze strzelnica nie dziala, do zamkniecia

    • Przypadek losowy i tyle w temacie. Koło nie dokręcone w samochodzie, zasnął za kierownicą, zagapił się za kierownicą i wszystkie te przypadki spowodowały wypadek na drodze i mandat. Pytanie, czy można to zaliczyć do przypadku losowego? Można bo zależy jak ktoś to interpretuje, poszkodowany po swojemu a prokurator po swojemu. Jak to mówią punkt widzenia od punktu siedzenia. Prosty przykład, śmierć ojca Ziobry z którą się nie potrafi pogodzić że to było naturalne i tak jak mówisz gdy trafi na kogoś wysoko postawionego np.prokuratora to będą winni.

  3. chyba nietrudno będzie wykazać winę właściciela strzelnicy jako osoby odpowiedzialnej za to „zdarzenie losowe” i jego pozwać o odszkodowanie

    • Właściciel strzelnicy nie może odpowiadać tak samo jak właściciel samochodu za wypadek spowodowany przez osobę kierującą jego samochodem. Odpowiada jak już sprawca a tu widocznie sprawca nie zawinił. Więc po co pisać bzdury ?

Skomentuj