Biegali, jeździli rowerami, chodzili z kijkami. „Przystanek forma” zmobilizował mieszkańców do ruchu

0

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w naszym mieście odbyła się inicjatywa mobilizująca mieszkańców do aktywności fizycznej. W minioną niedzielę „Przystanek forma” przyciągnął do Sławięcic wielu miłośników sportu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to wydarzenie zainicjowane w 2002 roku przez Komisję Europejską, aby zachęcić mieszkańców miast do zamiany samochodu na alternatywny środek transportu.

Do tej proekologicznej inicjatywy przyłączył się Miejski Zakład Komunikacji, który przy wsparciu urzędu miasta, Zespołu Szkół nr 3 w Sławięcicach, miejscowej rady osiedla i Klubu Sportowego Koziołek, zorganizował aktywną niedzielę.

Już o godzinie 8.30 z parkingu na Placu Raciborskim wystartował rajd rowerowy, metą był park w Sławięcicach. Mieszkańcy poszczególnych osiedli mogli dołączyć do rajdu już w trakcie jego trwania. O godzinie 13 na trasę wyruszyli uczestnicy biegu na 5 kilometrów oraz marszu nordic walking – trasa poprowadziła alejkami zabytkowego parku. Wcześniej swoich sił próbowały rodziny, dzieci i młodzież. W biegu wzięła udział również prezydent miasta Sabina Nowosielska, która wspólnie z dyrektorem szkoły Adamem Kanią i prezes MZK Joanną Koziarską odznaczyła najlepszy sportowców.

– Impreza skierowana jest do mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, to zwieńczenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu pod hasłem „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy – chodźmy razem!”. W tym dniu poruszamy się bezpłatnie komunikacją miejską na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu. Inicjatywę rozpoczęliśmy oddaniem do użytku zielonego przystanku, zwieńczeniem są właśnie zawody sportowe – mówi prezes MZK Joanna Koziarska.

Z myślą o najmłodszych przygotowano wiele atrakcji, wśród nich zajęcia sportowe, zabawy z animatorem, malowanie twarzy, tworzenie przeróżnych rzeczy z balonów, był też ulubiony smakołyk dla dzieci – wata cukrowa, którą można było zajadać się do woli. Na głodomorów czekały natomiast najróżniejsze pyszności: od fit przekąsek, do tradycyjnych śląskich ciast.

 

Skomentuj