Już po raz szósty przedszkolaki z Kędzierzyna-Koźla wzięły udział w festiwalu pieśni i twórczości patriotycznej. Maluchy prezentowały swoje talenty na deskach Domu Kultury Chemik.
W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział sześć miejskich przedszkoli (5, 8, 9, 22, 24 i 26). Maluchy przez kilka tygodni szlifowały swoje programy pod okiem nauczycielek. Przedszkolaki śpiewały piosenki patriotyczne, prezentowały tańce oraz recytowały wiersze. Jury festiwalowe, w którego zasiadły dyrektorki przedszkoli doceniło wysoki poziom artystyczny oraz zaangażowanie maluchów, nagradzając wszystkich uczestników wyróżnieniami.
Zdjęcia: Tobiasz Zuzański
Ale w jury nie było światłych racomenów puszkarzy. Konkurs nieważny.
Zacznę od definicji patriotyzmu : Patriotyzm, szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy partykularne bądź osobiste. Poczucie silnej więzi emocjonalnej i społecznej z narodem, jego kulturą i tradycją.
Od wielu lat szerokim echem mediów również z ust polityków słychać słowa: patriotyzm, nasi przyjaciele lub sojusznicy, rodzina itd. Te słowa zaczynają brzmieć pusto zwłaszcza w ustach polityków drwiąc sobie ze społeczeństwa. Niestety nasze społeczeństwo coraz bardziej chamieje co czasem widać w mediach społecznościowych ale również w codziennym życiu jak ludzie się zachowują, jak ludzie się do siebie odzywają. Niestety winę za to ponoszą: media, politycy, przedstawiciele religijni – ich poglądy mają na nas wpływ…. Obserwując to co nas otacza czasem zastanawiam się i zadaje sobie pytanie : dlaczego mam być patriotą ? Za co mam kochać Polskę ? Zadajcie sobie ale szczerze te same pytania, nie patrząc na polityków i co oni mówią w mediach, ale i media co wam wmawiają oraz ksiądz na mszy…
Zacznij od zdefiniowania na własny użytek pojęcia miłości. Jeżeli uważasz, że kochać można tylko za coś, to jest to raczej smutne. Czy rodzice kochają dziecko za coś a dziecko rodziców też za coś, czy może raczej bezinteresownie? Kochać tzn. dawać (nie coś a siebie, swój czas) a nie brać. Wydaje się to oczywiste ale nie dla wszystkich niestety.