Bez nich nie byłoby sukcesu firmy. Grupa Azoty ZAK S.A. odznaczyła pracowników. ZDJĘCIA

1

Jak co roku Grupa Azoty ZAK S.A. z okazji Dni Chemika zorganizowała uroczystą galę. Wydarzenie było okazją do wręczenia medali dla osób, które przepracowały w firmie kilkadziesiąt lat oraz wyróżnień dla pracowników, którzy w szczególny sposób przysłużyli się rozwojowi zakładów.

Uroczysta gala odbyła się wczoraj w hotelu Solidaris. Do Kędzierzyna-Koźla przyjechali szefowie Grupy Azoty, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, zaprzyjaźnionych firm i instytucji.

– 70 lat to wybitny jubileusz prawie trzech generacji byłych i obecnych pracowników. Co kilkanaście lat w gospodarce światowej zdarzają się kryzysy, a mimo wszystko Zakłady Azotowe Kędzierzyn potrafiły to przetrwać. W ostatnich dniach próbowaliśmy znaleźć w mieście firmę starszą od nas. Znaleźliśmy tylko jedną – stocznię w Koźlu, która ma dwa lata więcej niż my – rozpoczął prezes Sławomir Lipkowski, który przybliżył najważniejsze wydarzenia z historii zakładów oraz opowiedział o bieżącej kondycji i najbliższych planach Grupy Azoty ZAK S.A.

W swoim przemówieniu prezes Lipkowski podkreślił, że działając na trudnym rynku, władze firmy nieustannie muszą myśleć o obniżaniu kosztów działania. Udaje się to osiągnąć bez negatywnych skutków dla pracowników zakładu.

– Jest pewna granica optymalizacji – to bezpieczeństwo naszych pracowników. Na tak wielką firmę jest to zjawisko niespotykane, ale w ciągu ostatnich 25 lat nie mieliśmy żadnego wypadku śmiertelnego – mówił Sławomir Lipkowski, dodając, że atrakcyjne warunki pracy oraz stabilizacja, którą zapewnia firma, przekładają się na niesłabnące zainteresowanie zakładem ze strony potencjalnych pracowników. Prezes Grupy Azoty ZAK S.A. podkreślał też zaangażowanie firmy w inicjatywy służące rozwojowi społeczności lokalnej, deklarując kontynuację działań w tym zakresie.

Składając życzenia jubileuszowe, prezes Grupy Azoty podkreślał wkład pracowników w sukcesy osiągnięte przez ZAK, zachwalając też dorobek naukowy pracowników firmy. Technologie, które powstały na potrzeby zakładów w Kędzierzynie-Koźlu, z powodzeniem zostały wdrożone w innych spółkach należących do Grupy Azoty.

– Firma może osiągnąć sukces tylko wtedy, gdy każdy od najprostszego do najbardziej skomplikowanego stanowiska pracy wykonuje swoje obowiązki w sposób staranny i jak najlepszy. Tu w Kędzierzynie widać to w każdym miejscu – zachwalał Wojciech Wardacki.

Prezes największej firmy chemicznej w Polsce podkreślał, że mocna pozycja Grupy Azoty na europejskim i światowym rynku jest efektem dobrej pracy we wszystkich spółkach wchodzących w jej skład: – Grupa jest silna siłą swoich spółek. Naszą przewagę konkurencyjną i pozycję uzyskujemy dzięki temu, że jesteśmy razem. Z drugiej strony nigdy nie mamy zakusów, żeby ograniczać samodzielność, oddziaływanie i wpływ poszczególnych firm, również Zakładów Azotowych w Kędzierzynie, na społeczność lokalną.

Jako przykład wspierania działalności na lokalnym i regionalnym rynku Wojciech Wardacki wskazał rozwój żeglugi śródlądowej na Odrze.

Oficjalna gala z okazji 70-lecia Grupy Azoty ZAK S.A. była okazją do wręczenia Złotych Medali za Długoletnią Służbę oraz odznaczeń Zasłużony Pracownik Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

W imieniu wyróżnionych pracowników podziękowania złożyła Agnieszka Kurpińska, dyrektor handlowy Jednostki Biznesowej Oxopolast: – Ten symboliczny medal jest dowodem na to, że warto starać się na co dzień (…) Dziękuję naszym przełożonym, bo to ich nominacja była przyczynkiem dzisiejszych wyróżnień, zarządowi za to, że przystał na tę propozycję. Dziękujemy również naszym kolegom i koleżankom z zespołów, w których na co dzień funkcjonujemy. W tej organizacji nie funkcjonujemy jako indywidualności i jednostki, ale jako zespół – mówiła Agnieszka Kurpińska.

Wydarzenie uświetniły występy muzyczne Agaty Seidel i Renaty Przemyk. Jak przystało na urodziny, nie mogło zabraknąć tortu oraz oficjalnego toastu.

Odznaczenie firmowe – Zasłużony Pracownik Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

 1. Katarzyna Czyżyńska-Mosiek
 2. Wiesław Dżaluk
 3. Irena Frencel
 4. Ewald Gonska
 5. Ryszard Góralski
 6. Hilary Gwioździk
 7. Katarzyna Klęczar
 8. Hugo Kleemann
 9. Norbert Konieczny
 10. Jerzy Kiepura
 11. Krzysztof Krzysik
 12. Beata Kukiełka
 13. Agnieszka Kurpińska
 14. Piotr Kutyła
 15. Aleksandra Littman
 16. Józef Motyczyński
 17. Joachim Paterok
 18. Andrzej Stypułkowski
 19. Beata Szalkowska
 20. Antoni Wicher

Odznaczenie państwowe – Złoty Medal za Długoletnią Służbę

 1. Grażyna Danko
 2. Zofia Filant
 3. Łucja Filipowicz
 4. Regina Gawlica
 5. Grażyna Gładysz
 6. Bolesław Górczany
 7. Elżbieta Jagiełło-Macutkiewicz
 8. Krystyna Karpiak-Jarzyna
 9. Maria Kasprzak
 10. Maria Kowalska
 11. Brygida Kulik–Tomanek
 12. Marek Niedźwiecki
 13. Bożena Płonkiewicz
 14. Wojciech Płonkiewicz
 15. Jan Pyrek
 16. Joanna Taborowicz
 17. Krystyna Wróbel
 18. Jerzy Zarzycki

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj