Benzen wystrzelił jak rakieta. Dziwne wskazania stacji pomiarowej w Kędzierzynie-Koźlu

1

W poniedziałkowy poranek mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mieli powody do niepokoju. Stacja pomiarowa na osiedlu Piastów wychwyciła ogromny wzrost zawartości benzenu w powietrzu.

Jak wynika z sygnałów przesłanych nam przez czytelników, o godz. 9 stężenie benzenu było rekordowe i wyniosło ponad 250 mikrogramów w metrze sześciennym powietrza przy normie średniorocznej wynoszącej 5 mikrogramów. Wskazania nie były jednak typowe dla pików, które zdarzały się w przeszłości. Wówczas stężenie narastało stopniowo i stopniowo też opadało. Teraz wzrost nastąpił gwałtownie, aby równie szybko wrócić do poprzedniego stanu.

Do godz. 8 rano stężenie benzenu utrzymywało się pomiędzy 1 a 2 mikrogramy, następnie wystrzeliło, by o godz. 10 wynieść 4 mikrogramy, a w południe już tylko 2.

Alarmistyczne wskazania stacji pomiarowej z godziny 9. Zrzut ekranu nadesłany przez czytelnika.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu analizuje sytuację. Pomiar z godz. 9 został unieważniony. Niewykluczone, że doszło do niego w wyniku błędu lub jakiegoś niecodziennego zdarzenia w otoczeniu stacji. W innym przypadku wskazania nie byłby aż tak gwałtowne.

1 KOMENTARZ

  1. Najlepiej tę stację całkiem wyłączyć. O ile spokojniej by się żyło mieszkańcom Piastów.
    Tak przecież żyją mieszkańcy Sławięcic. Wiatry wieją w 70 % z zachodu więc stężenie średnioroczne benzenu w Sławięcicach przekracza pewnie dwukrotnie to dopuszczalne. Ale tam nie ma stacji pomiarowej więc WIOŚ nie ma kłopotu.

Skomentuj