Benzen w powietrzu szósty dzień z rzędu. Dzisiaj było najgorzej. Truciciel wie, że jest bezkarny

31

Trwa kolejna seria dni z benzenem w Kędzierzynie-Koźlu. Od niedzieli stacja pomiarowa na osiedlu Piastów odnotowuje piki – to nagłe i krótkotrwałe wzrosty stężenia tej szkodliwej substancji w powietrzu. Dzisiaj było najgorzej.

O godz. 5 rano aparatura przy ulicy Bolesława Śmiałego wykazała stężenie benzenu w powietrzu na poziomie 164,2 µg/m3 (mikrogram na metr sześcienny powietrza) przy normie średniorocznej wynoszącej 5µg/m3. Stężenie zaczęło gwałtownie spadać o godz. 6. O godz. 7 wynosiło 44,9 µg/m3 .

W czwartek najwięcej benzenu w powietrzu było go godz. 8 rano (84,6µg/m3); w środę o 3 (66,8 µg/m3); we wtorek o 7 (51,9 µg/m3); w poniedziałek wystąpiły dwa piki – o godz. 7 (34,1 µg/m3) i o godz. 22 (41,5 µg/m3); w niedzielę również truciciel zaatakował dwa razy  – o 8 (38,6 µg/m3) i o 23 (43µg/m3).

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla są oburzeni, udostępniają sobie ostrzeżenia, a przede wszystkim martwią się o swoje zdrowie. Truciciel nic sobie z tego nie robi, nadal emitując truciznę. Nie ma także żadnej publicznej reakcji służb odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Gdy występują piki, urzędnicy tłumaczą, że obowiązuje ich norma średnioroczna, a ta nie jest przekroczona. Konieczna jest więc zmiana prawa. Kandydaci do parlamentu, którzy jeszcze niedawno zapowiadali działania w tej sprawie, również niestety zamilkli.

31 KOMENTARZE

  • zagłosuję jeśli któryś z nich doprowadzi do sytuacji gdy coś w sprawie zacznie się dziać na korzyść mieszkańców. Bardzo łatwo przed wyborami mamić mieszkańców obietnicami a po wyborach wyjaśnienie jest jedno – nie da się nic zrobić. Pokażcie najpierw na co Was stać a potem startujcie do wyborów

 1. Wiatr na ranem zmienia kierunek. Teraz jest południowo-zachodni.
  I dlatego spada pomiar stężenia.
  Gdyby była stacja pomiarowa w Sławięcicach to tam byłoby gwałtowne zwiększenie.
  Trzeba się domagać postawienia stacji pomiarowej benzenu w Sławięcicach.
  Przy dominującym kierunku wiatrów zachodnich tam na pewno norma średnioroczna byłaby przekroczona co dawałoby podstawę do działań WIOŚ i prokuratury.
  A tak to możemy tylko „bić pianę” bo normy średnioroczne nie są przekraczane (oczywiście na Piastach).

 2. Panią Prezydent pociągnąć do odpowiedzialności. Nikt w mieście NIE uwierzy w to,ze nie może ona nic zrobić. Proszę nam takich kitów nie pociskac! Zamiast remontami dróg i usmiechaniem się do mediów proszę zająć się autentycznym problemem tego miasta. Truciem nas i naszych dzieci!!!!

 3. Może spytamy tych, którzy jeszcze nie tak dawno wyskakiwali nawet z lodówki, Kowalskiego i „zawsze z banerem” Porowską, co w tym tygodniu zrobili dla powietrza w Kędzierzynie?

  • Dzisiaj, tj. 25.10.2019 o godz. 16:00 pod kinem Chemik i okolicznych ulicach ma odbyć się protest mieszkańców w sprawie benzenu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do stawienia się! Zwalczmy truciciela razem!

 4. To nie jest problem od dzisiaj i dziwię się, że my kędzierzynianie pozwalamy na takie coś. Już dawno powinna być ustalona godzinna norma stężenia benzenu a nie roczna, która dzieląc na 365 dni w roku nie jest przekroczona. Media ruszyły sprawę kilka lat temu, były reportaże, były kontrole (zapowiedziane) i co? Nic. Nikt nas nie truje, a benzen ktoś w nocy wylewa pod stację pomiarową… Tak tłumaczyła się Pani Prezydent.

  • Ja też się dziwię ale nie mialabym czasu zabrać się za tą sprawę. Poza tym jest wielu mądrzejszych, szkoda, że żaden prawnik z miasta nie zabierze się za to osobiście myślę że poparcie byłoby ogromne i poparcie także. Piszę prawnik, bo taka osoba ma dużo większe szanse, ze coś się ruszy, generalnie ktoś z dużą wiedzą i chęciami. To już trwa za długo. Bezkarnie ktoś nas zabija

 5. Dalej głosujcie na trucicieli, dalej na meczach zaksy oklaskujcie sabinke, kibice, zrobic banery o benzenie na mecz, flagi, wygwizdywac sabine, moze to cos da?

  • mieszkańcuitditditd Jesli nie wesz o co chodzi, to sie nie produkuj, swoimi, no niech będzie, przemyśleniami. Wg.ciebie za wszystko odpowiedziakna jest i wszystko może, sabinka. Nawet za to, że dziś krzywo spałeś i rano zrobiłeś kupki.

  • I co bedziemy dyskutowac? Wiadomo ze benzen szkodzi, trzeba by sie wybrac na azoty do Pani prezydent u zapytac co i jak ;) albo sie wyprowadzic do innego miasta…

 6. I kolejny artykuł i kolejne komentarze i dalej nic z tego nie wynika.
  Proponuje zrobic zrzutkę i zatrudnic jakiegos detektywa ( może byc i Rutkowski :)

 7. Proponuję żeby urzędnicy miasta zainwestowali w przenośną aparaturę pomiarowa i w nocy wyszli szukać sprawcy szkodliwego benzenu bo przecież im bliżej tym większe stężenie, a tym bardziej że przecież mają w dokumentach jakie firmy i czym sie zajmują. No chyba że ktoś dobrze sypie pod stołem i ma z tego korzyści

 8. Sprawę należy przekazać do prokuratury i do mediów (ogólnokrajowych). Jesteśmy mieszkańcami miasta i tutaj płacimy podatki, za które utrzymujemy urzędników, Prezydenta i Starostę. Nie może być tak, że my mamy robić zbiórki pieniężne na prawników, detektywów , badania specjalistyczne itp., a właściwe urzędy nie robią w tej sprawie nic. Ktoś bierze pieniądze za pracę na rzecz dobra mieszkańców i ich zdrowia.

 9. nie podniecajmy się. wystarczy zdać sobie sprawe z tego, że tak naprawdę to wszyscy, którzy są przy jakimkolwiek korycie mają hołotę głęboko w du…… Obiecują tylko do ogłoszenia ciszy wyborczej a potem to jedno wielkie g…. Jeden wielki pic na wodę. Ciemny lud wszystko kupi.

 10. Benzen będzie dopóki klika rajcwó Kędzierzyńskich i Starostwo będą czerpali z tego zyski. Nie oszukujmy się że masę pieniędzy rządzący tym miastem i gminą otrzymują od truciciela który truje benzenem, wiadomo o kogo chodzi a ci za przeproszeniem id i o ci ze starostwa udają że nie wiedzą kto truje. Dlaczego kolejną kadencję w starostwie pełnią te zdewaluowane postacie , czyli ten nauczyciel z niemieckim pochodzeniem czy ta nieudolna „balerina”

 11. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla! W sobotę 2 listopada 2019 o godzinie 14:00 odbędzie się protest w odniesieniu do złego stanu powietrza w naszym mieście, mający na celu rozpowszechnianie tego faktu na szczeblu wojewódzkim i nie tylko i wezwanie wszystkich odpowiedzialnych do wszczęcia natychmiastowych działań aby poprawić jakość naszego życia. Nie pozwólmy żeby nas ignorowano! Spotkamy się ze zniczami w rękach na parkingu przed Halą Sportową przy Al. Jana Pawła II i przejdziemy pod Starostwo Powiatowe aby symbolicznie złożyć te znicze. Wczoraj daliście dowód na to, że Wam zależy. W sobotę 2 listopada wierzę, że będzie nas 10 razy tyle i więcej.

  #protest #czystepowietrze #czystepowietrzekedzierzynkozle #benzen #komitetochronypowietrza

 12. http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/10.2019
  http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/09.2019
  http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/08.2019
  http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/07.2019
  Proszę zobaczyć przebiegi stężeń benzenu dla Zdzieszowic i osiedla Piastów w Kędzierzynie.
  Widać zadziwiającą korelację tych przebiegów.
  Jedyne sensowne wytłumaczenie to zależność tych stężeń od kierunku wiejącego wiatru.
  Wniosek:
  Ponieważ wiatry wieją najczęściej z zachodu, a obie stacje pomiarowe są na zachód od trucicieli więc wykazywane są minimalne stężenia.
  Mieszkańcy Raszowej i Sławięcic wdychają 2 do 3 razy więcej benzenu niż pokazują pomiary.
  Należy w tych miejscowościach zainstalować stacje pomiarowe i wtedy okaże się, że norma średnioroczna jest tam mocno przekraczana.

Skomentuj