Benzen i smog znów dały o sobie znać. Zły stan powietrza w Kędzierzynie-Koźlu

1

Wraz z powrotem sezonu grzewczego i spadkiem temperatur do Kędzierzyna-Koźla powrócił problem emisji pyłów zawieszonych. Jakby tego było mało, w nocy znów dał o sobie znać truciciel emitujący benzen do atmosfery.

Od kilkuastu godzin stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na osiedlu Piastów notuje niepokojące wyniki stężenia pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5. Od godzin nocnych wartości obu oscylują blisko granicy 150 mikrogramów na metr sześcienny [µg/m3], przy dopuszczalnej normie dobowej na poziomie 50 µg/m3(podana wartość dotyczy pyłu PM 10).

Stężenie pyłów zawieszonych w Kędzierzynie-Koźlu w dniu 16.11.2017.

Równolegle od wczorajszego wieczora daje o sobie znać truciciel emitujący benzen do atmosfery. Jeszcze w środę o godzinie 19 stężenie benzenu w powietrzu wynosiło 2,3 µg/m3. Dwie godziny później było to już 10,3 µg/m3, a o godzinie 22 wartość ta wyniosła 31,7 µg/m3. W kulminacyjnym momencie – dziś, o godzinie 5 nad ranem stężenie benzenu w powietrzu wynosiło 68,3 µg/m3 przy dopuszczalnym średniorocznym stężeniu na poziomie 5 µg/m3.

1 KOMENTARZ

  1. Stacja pomiarowa przy B. Śmiałego względem Zdzieszowic znajduje się na kierunku pólnocno-wschodnim /około 320st./. Względem Blachowni na kierunku wschodnim /około 100st./
    W czasie dzisiejszego przekroczenia wiatr powiewał głownie z kierunku wschodniego /90-120st/, a więc od strony Blachowni.
    Stacja pomiarowa w Zdzieszowicach zanotowała w czasie opisanym przez redakcję wyniki w granicach 8 – 13 µg/m3.
    Natomiast na godz. 9 kiedy kędzierzyńska stacja odnotowała wynik 9,2 µg/m3, zdzieszowicka stacja odnotowała 16,9 µg/m3. A wiatr był dalej wschodni, trochę na północ /z Blachowni na Zdzieszowice ok. 110st./

Skomentuj