Będzie druga tężnia, skatepark i fabryka piasku. Mieszkańcy wybrali zadania z budżetu obywatelskiego

5
W tym roku mieszkańcy bardzo zaangażowali w promowanie budżetu obywatelskiego. Tu Ireneusz Wiśniewski, Jakub Dobner i Paweł Masełko zachęcają do głosowania na skatepark w Koźlu.

Zakończyła się tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy w styczniu mogli zgłaszać swoje pomysły, a następnie przez cały marzec mogli wybierać zadania, które według nich uznania zasługiwały na realizację. Projekty wybierane były w trybie głosowania, które przeprowadzane było w siedzibach rad osiedlowych oraz poprzez specjalnie w tym celu przygotowaną stronę internetową.

W 2019 roku mieszkańcy oddali łącznie 6268 głosów. To zdecydowanie najwięcej od dwóch lat. W 2018 roku swój głos oddało 3917 osób, a w 2017 roku 3697. Najwięcej głosów łącznie oddano na trzech osiedlach: Koźle Zachód 1371 głosów, Pogorzelcu 1173 oraz osiedlu Piastów 1077 głosów.

Indywidualnie najwięcej głosów ( 990 ) zdobył projekt dokończenia modernizacji strefy sportowo-rekreacyjnej przy ul. Kośnego na osiedlu Piastów. W ramach niego na placu powstaną m.in. trampoliny ziemne, zjeżdżalnia linowa tyrolka, „fabryka piasku”, budka na książki oraz samodzielna stacja naprawy rowerów.

Na drugim miejscu w skali miasta z 733 głosami znalazł się pomysł budowy mini tężni solankowej przy ul. Tadeusza Kościuszki na osiedlu Pogorzelec i ten projekt będzie realizowany. Będzie to już druga w mieście tężnia solankowa, a niewiele brakowało, aby trzecia tężnia powstałaby też w Koźlu.

Tak się jednak nie stało ale warto docenić rywalizację na osiedlu Koźlu Zachód, gdzie dwa projekty przekroczyły próg 500 głosów. Na tężnię solankową na zachodzie głos oddało 556 osób, ale wygrało tutaj zadanie dokończenia budowy młodzieżowej strefy rekreacji i budowy skateparku, które uzyskało 674 głosy. Projekt budowy skateparku został zgłoszony i wygrał na wszystkich trzech kozielskich osiedlach (Zachód, Południe, Stare Miasto). Zadanie ma zostać zrealizowane w pobliżu orlika i lodowiska, za kozielskim domem kultury.

Na osiedlu Śródmieście na 14 projektów poddanych głosowaniu łącznie głos oddało 507 osób. Najbardziej zmobilizowali się mieszkańcy walczący o naprawdę chodnika za przychodnią przy ul. Harcerskiej 11 i to zadanie zwyciężyło na os. Śródmieście.

Za naprawą chodników opowiedzieli także w większości mieszkańcy osiedla Kuźniczka. Zgodnie z założeniami zwycięskiego projektu planowane są remonty chodników przy ulicach: Ogrodowej, Topolowej i Lipowej.

Dużo większe zainteresowanie niż w ostatnich latach wzbudził budżet obywatelski w Sławięcicach. Tutaj swój głos oddało aż 426 mieszkańców, którzy w największej liczbie poparli projekt „Bezpieczny Ratownik”. Celem tego zadania jest pozyskanie niezbędnego sprzętu dla tutejszej jednostki straży pożarnej.

Mieszkańcy Kłodnicy zdecydowanie opowiedzieli się za budową alejki spacerowej wzdłuż Kanału Gliwickiego i ul. Szymanowskiego i może być to jeden z ciekawszych tegorocznych projektów.

Na osiedlu Azoty prawie ze stu procentową przewagą nad konkurencją zwyciężył pomysł rewitalizacji placu zabaw przy ul. Jordanowskiej. Z racji ograniczonych środków zadanie to będzie realizowane jednak w trybie etapowym.

Mieszkańcy Blachowni oddali łącznie 66 głosów z czego 50 dotyczyło zakupu na okres świąteczny sztucznej 6-metrowej choinki.

W Cisowej oraz Rogach postawiono na sport. Mieszkańcom Rogów marzy się orlik i kolejny rok z rzędu głosowali na ten projekt. W Cisowej wygrała koncepcja budowy boiska treningowego przy stadionie sportowym.

Wyjątkowo zgodni są mieszkańcy Lenartowic, którzy kontynuować będą wyposażenie tamtejszej osiedlowej strefy rekreacyjno-wypoczynkowej w nowy sprzęt. Z kolei w Miejscu Kłodnickim do realizacji trafią aż trzy zadania: doświetlenie placu zabaw, doposażenie straży pożarnej w zestaw ratownictwa technicznego oraz montaż na ulicy Szpaków dwóch tablic monitorujących prędkość samochodów.

Szczegółowe wyniki tegorocznego głosowania można sprawdzić na stronie: https://budzetobywatelski.kedzierzynkozle.pl/budzet-obywatelski/glosowanie/wyniki

5 KOMENTARZE

  1. Kłodnica super projekt. Koźle mocna akcja i zaangażowanie bo wygrać na trzech osiedlach to nie lada wyzwanie, pomysł oczywiście też super. Na zachodzie ludzie głosowali na projekt tężni solankowej myśląc, że głosują na jej budowę, a do tego daleka jeszcze droga, dobrze że projekt nie wygrał. Ogólnie zainteresowaniem wysokie

  2. A na fb prawdziwy Polak wyraził swoje wątpliwości wobec głosujących:
    Krzysiek Trybuła: Zaraz kędzierzyn będzie uzdrowiskiem tyle tężni 😂 Ciekawi mnie te 700 emerytów którzy na to zagłosowali przez internet..
    i jeszcze fragment:
    Krzysiek Trybuła: Byłem widziałem, jak ktoś chce to z pogorzelca można dojechać autobusem mzk nie trzeba na każdym osiedlu budować sanatorium ;-)
    Zamiast proponować autobus, to przecież można tam iść z proporcami i pochodniami, normalnie ulicą czwórkami, równiutko, głowa za głową.

Skomentuj