Będą pomagać niepełnosprawnym uczniom w odnalezieniu się na rynku pracy

3

W Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery. Mimo że placówka kształci młodzież ze szczególnymi potrzebami, to cel ma taki sam: jak najlepsza pomoc w wejściu na rynek pracy. Punkt otwarty został w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy”. Dzięki niemu więcej osób znajdzie zatrudnienie, będzie dobrze przygotowanych do zawodu, punkt zadba też o ich kompetencje emocjonalne i społeczne.

– Tu, w Zespole Szkół Specjalnych punkt będzie odgrywał szczególną rolę, bo i sami uczniowie wymagają większej uwagi, wrażliwości, zupełnie innego podejścia w planowaniu ich ścieżki zawodowej. Cieszę się, że tak wielu z nich już teraz podejmuje pracę, rozwija się, dzięki temu punktowi intensyfikujemy te działania – podkreślił starosta Paweł Masełko, który otworzył to nowe miejsce wraz z wicestarostą Józefem Gismanem oraz Lesławem Tomczakiem, dyrektorem Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji.

– Prace przygotowawcze i malarskie wykonały dla nas dwa zakłady, to firma Chemkol oraz Zakład Aktywności Zawodowej, gdzie uczniowie odbywają staże, a potem pracują. Nasz SZPiK będzie działał podobnie jak inne, z tym, że u nas poza doradztwem zawodowym pojawi się więcej zajęć poprawiających kompetencje emocjonalne i społeczne, co jest bardzo istotne – mówiła Krystyna Gielas, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych.

– Ze szkołą współpracujemy od 2019 roku, czyli od początku istnienia zakładu. Działamy na rynku pracy chronionej, gdzie warunki pracy są dostosowane do tych osób. Mamy trenerów i opiekunów. Obecnie staże odbywa u nas sześć osób, które w przyszłości zatrudnimy. Dzięki SZPiK-owi będziemy mogli zwiększyć liczbę przyjmowanych absolwentów – powiedział Mateusz Smołucha, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Szkolny Punkt Informacji i Kariery został sfinansowany ze środków unijnych. Projekt “Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” realizowany jest przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji.

3 KOMENTARZE

  1. Szanowna redakcjo przecież to mżonki. Dla ludzi zdrowych zawiele pracy nie ma (i tu nie mam na myśli niewolniczej pracy za smarkate pieniądze). Nie ma za wiele ofert dla osób niepełosprawnych z dysfunkcjami ruchowymi lub niewidomych. A wy chcecie by zatrudniano psychicznie chorych. Gdzie i co mogli by robić ?
    Te pomysły są na wyrost. Spółdzielni inwalidów już nie ma oprócz Inmetu.

  2. Franku K. Chodzi o to by poszukać dla siebie tzw. niszę do działania. A każde działanie jest płatne. Nawet te które wiadomo że jest skazane na niepowodzenie.

  3. Topowy przykład szerzenia biurokracji w Polsce, co za tym idzie podatnik zapłaci za kolejne stołki.. Nosz k…. Mac.. Tak samo jak pup… Nic nie robią.. Komu załatwili niby pracę.. Jak sobie samemu nie znajdziesz.. Tam tylko jest 10 osób i pokoi do rerejstracji bezrobotnych..

Skomentuj