Bawili się chemią i zgarnęli cenne nagrody. Finał konkursu „Młody Alchemik”. ZDJĘCIA

0

Uczniowie szkół gimnazjalnych z całego województwa przyjechali dziś do Kędzierzyna-Koźla. W naszym mieście po raz kolejny zorganizowano konkurs „Młody Alchemik” oraz spotkanie młodych chemików.

Była to trzecia edycja konkursu i spotkania młodych chemików. Organizatorzy imprezy nie kryli zadowolenia z wysokiej frekwencji – w tym roku do zabawy zgłosiło się aż 15 szkół z terenu całego województwa.

Czytaj więcej: Chemiczne święto w Sławięcicach. Gimnazjaliści rywalizują na wiedzę i kreatywność. ZDJĘCIA

Młodzież przygotowywała prezentacje, które następnie przedstawiała swoim rówieśnikom i jury. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki ufundowane przez sponsorów imprezy, wśród których znaleźli się m.in. Grupa Azoty ZAK S.A., Brenntag Polska i Petrochemia Blachownia.

– W tym roku zmieniliśmy formułę, żeby było ciekawiej i bardziej zabawowo. Chcieliśmy, aby gimnazjaliści dobrze czuli się w tym klimacie. Hasłem imprezy było „Wszechobecna chemia” – temat jak rzeka, który można było przedstawić w różny sposób – opowiada Mariola Szymańska, kierownik biura Klastra Chemii Specjalistycznej Chem-Ster.

Zwycięstwo przypadło w udziale reprezentantkom Publicznego Gimnazjum nr 9 w Kędzierzynie-Koźlu. Drużyna w składzie: Magdalena Wojton, Małgorzata Pawliczek i Wiktoria Rypa przygotowała prezentację na temat wody.

– Decyzja o starcie w konkursie zapadła spontanicznie i tak też wyglądały nasze przygotowania. Na początku nie wiedziałyśmy, za co się zabrać i jak zrealizować nasz temat. Już po stworzeniu scenariusza filmu stwierdziłyśmy, że postawimy na żywioł i od serca opowiedziałyśmy o naszej prezentacji – mówiły po zakończeniu konkursu dziewczyny, które przyznały, że to właśnie w Sławięcicach chciałyby kontynuować naukę. – Planujemy od września iść do technikum chemicznego w Sławięcicach. To trudna dziedzina, ale przyszłościowa.

Radości z sukcesu swoich podopiecznych nie ukrywała Małgorzata Smalec-Witczak, nauczyciel chemii w Zespole Szkół Miejskich nr 4.

– Cieszę się, że nasza szkoła po raz kolejny stanęła na podium. Zadaniem nauczyciela jest wspieranie ucznia i koordynowanie jego działań, bo też forma nauki. Skoro dziewczynom udało się zdobyć pierwsze miejsce, to znaczy, że wszystko poszło tak jak trzeba – powiedziała.

Laureatki pierwszego miejsca w konkursie otrzymały 2 tysiące złotych oraz nagrody rzeczowe. Pieniądze zostaną rozdzielone między szkołę i uczestniczki zabawy. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 1500 złotych otrzymał zespół z PG nr 4 w Kędzierzynie-Koźlu, a czek na tysiąc złotych wręczono reprezentacji gimnazjum z Jemielnicy, która zajęła trzecie miejsce. Sami uczestnicy zabawy docenili występ swoich rówieśników z PG nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu, którzy otrzymali nagrodę specjalną.

Impreza była okazją do refleksji nad przyszłością kształcenia specjalistów z zakresu chemii. Zespół Szkół nr 3 powrócił do kształcenia w zawodzie technika technologii chemicznej pięć lat temu i okazało się to dobrym posunięciem. Z roku na rok przybywa chętnych na właśnie ten kierunek.

– Moim marzeniem jest, aby utalentowana chemicznie młodzież kontynuowała naukę w naszej szkole, bo naprawdę warto. W Kędzierzynie-Koźlu i regionie nie brakuje atrakcyjnej pracy dla ludzi z takim wykształceniem. Wystarczy mieć zapał do pracy i pokazać odpowiednią wiedzę, jestem pewien, że taką mają absolwenci naszej szkoły – skwitował Adam Kania, dyrektor ZS nr 3.

Skomentuj