
Dobra bateria kuchenna powinna być zarówno praktyczna, jak i estetyczna. Może z powodzeniem również pełnić funkcję dekoracyjną. Dziś na rynku dostępnych jest naprawdę wiele różnych modeli tego urządzenia. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę planując jej zakup.
Jakie są rodzaje baterii kuchennych?
Jak wspomniano, dziś na rynku dostępne są różne modele baterii kuchennych. Pod kątem ich montażu wyróżnić można głównie dwa typy. Mowa tu o bateriach nasiennych oraz o bateriach stojących. Bateria kuchenna ścienna montowana jest bezpośrednio do rur znajdujących się w ścianie. Z kolei bateria stojąca, często nazywana też sztorcową, montowana jest w otworze blatu bądź zlewozmywaka. Cały system łączący baterię z rurami jest w tym przypadku ukryty pod zlewozmywakiem. Zaletą baterii stojącej jest z pewnością fakt, że jest do niej łatwiejszy dostęp w przypadku ewentualnej naprawy lub serwisu. Baterie sztorcowe są także łatwiejsze w montażu.
Jaką baterię kuchenną wybrać?
Baterie kuchenne nie dzieją się jedynie ze względu na sposób ich montażu. Jak można się zapewne domyślić, wykonywane są także z różnych materiałów. Pod tym względem wyróżnić można baterie kompozytowe oraz baterie chromowane. Baterie kuchenne różni także sposób ich działania. Najczęściej spotkać można się z modelami jednootworowymi oraz wielootworowymi. Zasada działania tych pierwszych polega na wykorzystaniu jedynie jednego mechanizmu, który odpowiedzialny jest za sterowanie przepływem ciepłej i zimnej wody, a także wylewką. Innymi słowy, taka bateria wyposażona jest w jeden kran do kuchni. Natomiast baterię wielootworowe wyposażone są np. w dwa kurki i wylewkę. Wśród wielu różnych modeli baterii kuchennych wskazać można jeszcze na baterie termostatyczne i bezdotykowe.
Wylewka w baterii kuchennej – co trzeba wiedzieć?
Jednym z najważniejszych elementów w każdej baterii kuchennej jest wylewka. Mówiąc o wylewce, ma się tu na myśli rurkę, z której leje się woda. Dlatego wybierając konkretny model baterii kuchennej, koniecznie uwagę zwrócić należy na rodzaj zamontowanej w niej wylewki. Możliwości jest tu przynajmniej kilka. Najważniejsze jednak przy wyborze konkretnej wylewki jest to, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort użytkowania. Chodzi tu choćby o wygodę mycia większych naczyń. Ciekawym rozwiązaniem może być bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. W wielu przypadkach jest to bowiem rozwiązanie bardzo praktyczne. Można ją wyjąć, co znacznie ułatwia korzystanie z niej. Wybierając baterię kuchenną, nie można zapomnieć także o rodzaju zlewozmywaka. Istotna jest tu jego wielkość oraz liczba komór. Bardzo ważne jest, aby wielkość, kształt i zasięg wylewki były dokładnie dopasowane do zlewozmywaka. Strumień wody płynącej z wylewki powinien padać na środek komory zlewozmywaka. Istotna jest również odległość między końcem wylewki a dnem zlewu. Ma ona wpływ na komfort codziennego użytkowania baterii kuchennej. Warto tu zwrócić jeszcze uwagę na to, że jeśli decyzja padnie na zakup zlewu dwukomorowego, to dobrze, jeśli bateria wyposażona będzie w obrotową wylewkę. Dzięki temu będzie można swobodnie korzystać z obu komór.
Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o samym wyglądzie baterii. Ważne jest, aby pasowała ona do aranżacji całej kuchni. Dzięki temu wszystko stanowić będzie spójną całość.
Materiał parntera