Barwny świat kultury romskiej odsłonięty na deskach Domu Kultury „Chemik”

20

Są naszymi przyjaciółmi, sąsiadami, kolegami z pracy. Romowie od lat stanowią część społeczności Kędzierzyna-Koźla i chcą, abyśmy poznali i zrozumieli ich kulturę. Dlatego już po raz ósmy zorganizowano Dni Kultury i Tradycji Romskiej w naszym mieście.

Na scenie Domu Kultury „Chemik” w ramach Dni Kultury i Tradycji Romskiej prezentowali się młodzi tancerze zespołów kultywujących tradycję romską. Organizatorami inicjatywy jest Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, w której pracuje i aktywnie działa Inga Mirga, Romka mieszkająca od lat w Kędzierzynie-Koźlu.

Dzięki tej inicjatywie możemy wspólnie pośpiewać, potańczyć, po prostu być ze sobą i nieco lepiej się poznać. Jak wiadomo kultura romska wiąże się z tańcem i muzyką, która wszystkim bardzo się podoba. To jest spotkanie integracyjne, chcemy pokazać, że jesteśmy otwarci i nie ma granic w kulturze. Tworzymy naszą kulturę wspólnie, Romowie i Polacy – mówi Inga Mirga.

Taką inicjatywą chcemy nie tylko pokazać kulturę romską, ale i jej przenikanie do polskiej tradycji. Nasze kultury się przeplatają. Dzieci romskie uczą się wspólnie z dziećmi polskimi, mamy zatrudnionych Romów. Łączy nas muzyka i taniec i to dziś prezentujemy – mówi Katarzyna Król, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu.

Jak podkreśliła dyrektor szkoły, takie spotkania są po to, aby złamać stereotypowe postrzeganie Romów jako cyganów.

Bardzo nie lubią jak mówi się na nich cyganie oraz tego, jak są postrzegani. Dlatego chcemy zaprezentować, że są częścią naszego społeczeństwa. To ludzie, którzy się kształcą, rozwijają i podejmują różne zawody – dodaje Katarzyna Król.

Swoje umiejętności taneczne zaprezentował m.in.: Romskie zespoły taneczne z Gliwic, dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 w Kędzierzynie-Koźlu, zespół Romano Kheliben z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, oraz zespół „Czerwone serca”.

20 KOMENTARZE

  • Miej pretensje do Gomułki – tak przejechaliby przez wiochę KK, zajumali kurę albo dwie, zapłodnili jakąś zbuntowaną młódkę, której marzy się wolność i czarnooki książę na białym (prawdopodobnie też zajumanym) koniu. I pojechaliby dalej.

 1. Pokażcie 1(słownie jednego!) Roma bezdomnego!Oni nie pracują, a każda rodzina Romska ma mieskanie ! Kto im daje.mieszkania im którzy ani jednej1zł nie wnoszą do PKB państwa Polskiego.

 2. Mimo, że już nie ma PRL-u to jest cenzura. Niby wolność słowa lecz nadal nie wolno pisać źle o pewnych sprawach. Przepraszam bardzo jeśli romowie vel cyganie, ciawusy robią co chcą, dostają od Władz Miasta mieszkania, z MOPS-u pomoc finansową i państwo daje jeszcze 500 plus, a z U.E. dotacje na tzw. mniejszość romską. I to mam chwalić. Pani redaktor Alino Nowicz proszę sobie przyjechać do Koźla i poobserwować dłuższy czas cyganów za co i jak żyją. Dopiero proszę pisać coś na ich temat. Dlaczego społeczeństwo ma na nich pracować ? Dlaczego społeczeństwo nie może się na ten temat wypowiedzieć ? Przecież niby każdy obywatel tego kraju ma przestrzegać prawa jakie jest ustanowione.

 3. Amerykanie rozwiązali kwestię Indian w ten sposób, że Ci którzy chcą żyć zgodnie ze swoją kulturą mieszkają w rezerwatach a pozostali żyją i pracują jak wszyscy inni. Na takich samych prawach i mając takie same obowiązki.
  Można!?

  • Alina, nie poznaję cie! Najpierw chciałaś pijanym żulom z wojska polskiego płacić dniówki, bo tacy biedni niezaradni, a teraz rezerwaty dla trzeźwych romów? A co to łosie?? Hahaha alina, jesteś radykalna ja caly ten lewicowy pis.

  • „Amerykanie rozwiązali kwestię Indian” – biedni Amerykanie, Indianie na nich najechali, a ci cudowni pradziadowie trampka byli tak łaskawi, że zamknęli ich w rezerwatach. Zgłoś się do jarozbawa, może załatwi ci rezonans bezmózgowia poza kolejką.

Skomentuj