Bartas Szymoniak zagra koncert w DK Koźle i poprowadzi warsztaty z beatboxu

0

W sobotę 9 listopada w Domu Kultury „Koźle” niezwykły koncert. Wystąpi gwiazda beatboxu – Bartas Szymoniak, twórca nowego gatunku muzycznego określanego jako beatrock. Początek koncertu – godz. 18.00. Po koncercie – warsztaty dla wszystkich zainteresowanych beatboxem i sposobem zapisywania dźwięków przy pomocy loopera. Wstęp na koncert i warsztaty: 30 zł. Bilety dostępne w kasach kin „Chemik” i „Twierdza” oraz on-line.

Bartas Szymoniak to artysta nietuzinkowy – kreujący nowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej. Twórca stylu BEATROCK – gatunku łączącego elementy beatboxu, wokali i żywych instrumentów, absolwent Wydziału Jazzu AM w Katowicach, laureat „IDOLA”, frontman grupy Sztywny Pal Azji (2008-2015). Marek Sierocki powiedział o nim: „Ty tworzysz nowy gatunek muzyki”, podobnie napisał Onet.pl.

Wszystkie dźwięki tworzy na żywo sam, własnym aparatem mowy (bas, perkusja, trąbki,śpiew itd.), a następnie zapętla na tzw looper. Dźwięk po dźwięku, warstwa po warstwie. Tak powstają kompozycje artysty – człowieka orkiestry. Towarzyszy mu jedynie gitarzysta i wokalista – Michał Parzymięso. Duet stał się prawdziwym odkryciem i zagrał dotychczas już ponad 260 koncertów.

1.03.2017 r. nakładem S.P. Records ukazał się album pt. „Alarm” , nagrany w taki właśnie sposób. Jest to pierwsza tego typu płyta w Polsce, będąca jednocześnie ilustracją muzyczną do słów najważniejszych poetów pokolenia Kolumbów. Wiersze A.Słonimskiego, K.K. Baczyńskiego oraz T.Gajcego zostały pokazane w nowatorskich aranżacjach beatrockera. „Alarm” w swoim brzmieniu odbiega od dotychczasowego, schematycznego obrazu poezji w muzyce i nadaje jej zupełnie nowy, beatrockowy wymiar. Płyta obok „Powstania” Lao Che i „Jestem przestrzeń” Moniki Borzym zaliczana jest obecnie do najważniejszych w tej tematyce. Nominowana została również do nagrody „Strażnika historii” a premiera miała miejsce podczas specjalnego koncertu live dla TVP 1 ” Niezłomnym – honor „. Zapowiedzią są tytułowy „Alarm”, „Portret” oraz „Wiatr”.

Koncerty Bartasa to wyjątkowa uczta dla osób ceniących wybitną polską poezję jak i nowatorstwo w sztuce. Podczas koncertów, usłyszeć też można legendarny utwór „Kocham Wolność” Chłopców z Placu Broni we własnej aranżacji artysty, którego premiera miała miejsce w 18. rocznicę śmierci Bogdana Łyszkiewicza – 23.06.2018 r. Utwór – przez ponad pół roku był jednym z najczęściej emitowanych przez stację Eska Rock.

Przez 13 tygodni znajdował się także w czołówce listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Jest pierwszym polskim utworem nagranym jedynie za pomocą beatboxu i gitary, który znalazł się na tej prestiżowej liście i dotarł tak wysoko.

Na przełomie 2019/2020 roku ukaże się nowa płyta Bartasa, będąca niejako kontynuacją „Alarmu”. Ze względu na sukces poprzedniczki, oprócz autorskich tekstów artysty – na nowym albumie usłyszymy także innowatorskie interpretacje wierszy Bolesława Leśmiana.

Wstępem do materiału jest lużna propozycja na lato – utwór „Na szczyt”, w którym gościnnie na saxofonie zagrał obecny frontman grupy Myslovitz – Mateusz Parzymięso.

Bartas współpracował również z wieloma Artystami polskiej sceny muzycznej min Skubasem, Marcinem Wyrostkiem, Vieniem, Sławkiem Uniatowskim, zespołem BIG CYC (jego wersja utworu „Dziki kraj” znalazła się na specjalnej składance z okazji 30-lecia istnienia grupy), występował na najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą min. Seven Festiwal w Węgorzewie, Top Trendy w Sopocie, Festiwal w Opolu, Songwriter Łódź Festiwal, Festiwal Ryszarda Riedla czy Taste of Polonia w Chicago a także w Belgii, Austrii, Czechach i na Ukrainie.

Skomentuj