Bardzo zły stan powietrza w Kędzierzynie-Koźlu. Normy pyłów przekroczone. Nie działa pomiar benzenu

2

Mroźna, ale słoneczna pogoda w niedzielne popołudnie może zachęcać do spacerów. Taka przechadzka niekoniecznie jednak przysłuży się naszemu zdrowiu. Normy stężenia pyłów zawieszonych są wielokrotnie przekroczone. Nie ma wyników pomiarów benzenu. Aparatura uległa awarii.

O godz. 13 w niedzielę stacja pomiarowa na osiedlu Piastów wykazała stężenie pyłów zawieszonych PM10 na poziomie aż 206 mikrogramów na metr sześcienny [µg/m3], przy dopuszczalnej normie dobowej na poziomie 50 µg/m3. Najwyższe stężenie dzisiaj, jak do tej pory, stwierdzono o godz. 11 – 232 µg/m3. Norma była przekroczona również wczoraj.

Powietrze roi się też od drobniejszej frakcji pyłów zawieszonych PM2.5 – najbardziej szkodliwej dla zdrowia człowieka. O godz. 11. aparatura wykazała stężenie na poziomie 222 µg/m3. Norma średnioroczna wynosi 25 µg/m3.

O ile problem przekroczeń stężenia benzenu w Kędzierzynie-Koźlu jest wynikiem emisji przemysłowej, wysokie przekroczenia pyłów zawieszonych pojawia się zawsze w okresie dużych spadków temperatur – odpowiada za nie tak zwana niska emisja, a więc głównie dymy wydobywające się z domowych pieców, w których bardzo często ląduje węgiel najgorszej jakości, a nawet odpady.

Bieżące pomiary stężenia benzenu nie są dostępne od wczorajszego wieczoru – Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu, do którego należy stacja pomiarowa w Kędzierzynie-Koźlu, poinformował o awarii aparatury. Trwają prace związane z jej usunięciem.

 

2 KOMENTARZE

  1. Widocznie poziom benzenu przekroczył skalę stacji pomiarowej na Piastach!
    A tak na poważnie, kiedy gmina zamontuje nasze, miejskie stacje pomiarowe?
    Warto w tym kontekście przypomnieć, że obowiązuje na benzen nie tylko norma roczna 5 µg/m3 ale również ( o czym ostatnio poinformował naszego Senatora Minister ochrony środowiska, a w służbach w Kędzierzynie-Koźlu nikt nie wiedział) norma godzinowa 30 µg/m3.
    Ciekawe co nasze służby ochrony środowiska teraz zrobią aby te normy nie były przekraczane?

  2. cytat : „Ciekawe co nasze służby ochrony środowiska teraz zrobią aby te normy nie były przekraczane?”
    Myślę, że w newralgicznych sytuacjach nie będzie odczytów przez „zepsutą” aparaturę lub inne zdarzenia losowe.

Skomentuj