Awaria zabytkowej śluzy w Koźlu. Obiekt został czasowo wyłączony z użytkowania

1

Złe wieści dla amatorów aktywnego wypoczynku na wodzie. Wskutek awarii dolnych wrót zarządca wyłączył z użytkowania zabytkową śluzę na Odrze w Koźlu.

Usterka została wykryta w ubiegłym tygodniu. W piątek zarządca śluzy – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Gliwicach zadecydował o jej zamknięciu dla żeglugi.

Zabytkowa śluza powstała na początku XIX wieku. Obiekt został bardzo mocno zniszczony w czasie powodzi z 1997 roku. Kilka miesięcy później śluza doczekała się gruntownego remontu, przebudowany został również skwer w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu.

Kolejna modernizacja śluzy miała miejsce już w 2013 roku, kiedy została ona na pół roku wyłączona z użytku. Prace warte 1,5 miliona złotych obejmowały m.in. konserwację wrót dolnych i górnych śluzy.

Ze względu na swoje niewielkie wymiary (5,3 m x 41,9) wykorzystywana jest jedynie do celów turystycznych. Jest używana przez osoby pływające statkami, jachtami czy kajakarzy. Drewniane wrota otwierane są ręcznie, są dużą atrakcją dla uczestników wodnych wycieczek.

1 KOMENTARZ

Skomentuj