1075 wierszy i 177 tekstów prozatorskich oceniało tegoroczne jury konkursu literackiego „Krajobrazy Słowa” ogłoszonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu. W 24 edycji konkursu próbowało swoich sił aż 354 osób z całego kraju.

„Krajobrazy Słowa” to konkurs literacki ogłoszony po raz pierwszy przez Miejską Bibliotekę Publiczną w 1993 roku. Najpierw miał zasięg lokalny, później regionalny, a w kolejnych latach stał się konkursem ogólnokrajowym. Na przestrzeni 23 lat wzięło w nim udział już 4256 osób.

W tegorocznej edycji konkursu pod ocenę jury w składzie: Marta Fox, Karol Maliszewski, Krzysztof Siwczyk oddano 1252 prace. Przedmiotem konkursu była poezja i proza o dowolnej tematyce.

Nagrodę prezydenta miasta w dziedzinie prozy otrzymała Marta Koton-Czarnecka z Warszawy za tekst prozatorski „Śniaki”.

W dziedzinie prozy pierwszą nagrodę otrzymał Paweł Skiba z Warszawy za tekst pt. „Wigilijny wieczór”, drugie miejsce zajęła Paulina Sawicka z Wrocławia, na trzecim uplasował się Paweł Ciach z Warszawy.

W dziedzinie poezji bezkonkurencyjna okazała się Marta Jurkowska z Olkusza, drugie miejsce zajęła Agnieszka Marek z Bielska-Białej, a trzecie Katarzyna Szweda z Nowego Żmigrodu.

– Piszę głównie o przyrodzie, to właśnie ona mnie inspiruje. Nie tylko posługuję się słowem. Maluję też pejzaże. W mojej poezji znajdują się również wiersze o Bogu, to bardzo osobista, intymna twórczość. Zanim napiszę wiersz, najpierw rodzi się on w moje głowie – mówi zwyciężczyni Marta Jurkowska.

Jury konkursu przyznało również dwa wyróżnienia dla: Urszuli Kopeć-Zaborniak i Katarzyny Kowalewskiej.

Podczas tegorocznej gali w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się koncert pt. „Nad dachami Paryża” w wykonaniu Beaty Marczewskiej (wokal), Adama Snopka (pianino) i Michała Opeldusa (akordeon).

Skomentuj