Audi pędziło przez wieś z prędkością 116 km/h. Kierowca stracił prawo jazdy na trzy miesiące

12

Policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiej drogówki zatrzymali do kontroli 58-letniego kierowcę audi. Mężczyzna jechał w terenie zabudowanym z prędkością 116km/h. Za popełnione wykroczenie kierowca został ukarany mandatem i stracił prawo jazdy. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę na drogach. Pośpiech oraz roztargnienie mogą doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia.

W niedzielę (4.08), po godzinie 9:00 policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiego ruchu drogowego, zauważyli w Długomiłowicach audi. Jego kierowca na obowiązującej „pięćdziesiątce” jechał z prędkością 116 km/h. Mundurowi zatrzymali pojazd do kontroli. Za kierownicą siedział 58-letni obywatel Niemiec. W związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

Przypominamy, że na obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość pomiędzy godziną 5.00 a 23.00 wynosi 50 km/h, natomiast w godzinach 23.00-5.00 – 60 km/h. W strefie zamieszkania, czyli na obszarach oznaczonych znakiem D-42, można poruszać się z prędkością maksymalnie 20 km/h. Poza terenem zabudowanym samochody osobowe, ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t i motocykle, w zależności od rodzaju drogi, nie mogą przekraczać prędkości 140 km/h (na autostradzie), 120 km/h (na drodze ekspresowej dwujezdniowej), 100 km/h (na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu) i 90 km/h (na pozostałych drogach).

Obowiązujące od 2015 roku przepisy wprowadzają obostrzenia nakładając dotkliwe kary dla kierowców, którzy nie pamiętają o dopuszczalnych prędkościach. Za przekroczenie dozwolonej prędkości, poza mandatem i punktami karnymi, na drogowych piratów czeka kara – pozbawienia prawa jazdy.

Stracić dokument uprawniający do kierowania pojazdem można na kilka sposobów i na różne okresy czasu. Przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h to rozstanie z „prawkiem” na okres trzech miesięcy. Ponieważ utrata dokumentu dla niektórych kierowców nie stanowi bariery by usiąść za kierownicą, dla recydywistów przewidziano przedłużenie kary do sześciu miesięcy. Kolejny raz taki kierowca ukarany już będzie definitywnym odebraniem uprawnień do prowadzenia pojazdu.

12 KOMENTARZE

 1. W takich przypadkach prawko powinno tracić się CAŁKOWICIE 😕.
  A najwcześniej po roku, niech GŁUPEK wyrabia sobie NOWE. Cały kurs, egzaminy itd.

  Może wtedy kierowcy-idioci NAUCZĄ SIĘ MYŚLEĆ.😁 A jeżeli NIE POTRAFIĄ myśleć, to NIGDY nie powinni mieć prawa kierowania samochodem.😠

  Co najwyżej hulajnogą – na specjalnym i ogrodzonym placu😀

 2. ojej, ale „kara” – pojeździ przykładnie przez 3 miesiące bez prawka i tyle! jak nie wpadnie to go nie namierzą a jak wpadnie, to i tak mu nic nie zrobią.

 3. Jeronie, a jo myśloł że to autoban w disendorfie, a nie jakieś długomiłowice, i tero bydy musioł wracać na hauzen busem, a kasy jo już ni mom, może fater dołoży z dwajścia erło do biletu, co za kraj jeronie, już tu nigy nie przyjade.

 4. Pytanie do artykułu:
  Jaki prawem ,,policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy” ????
  Jeśli ,,Za kierownicą siedział 58-letni obywatel Niemiec”
  Czy policja nie powinna wystawić zakazu jazdy po Polsce na trzy miesiące ?
  Teraz obywatel Niemiec musi przyjechać na posterunek w Długomiłowicach do sierżanta po prawo jazdy, czy zostanie odesłane do nieniemieckiego wydziału?
  Coś mi tu ten artykuł naciągnięty jest chyba.

  Proszę o sensowne odpowiedzi a nie g-burze

  • PJ wysyłane jest do wystawy, czyli niemiecki urząd. Kierowca może kierować pojazdem przez 72godz.na tyle dostał pokwitowanie. Jak wróci do siebie wystawca zwróci mu PJ i w D i w reszcie świata może kierować pojazdem poza PL. Tu ma zakaz na 3 miesięce.

 5. A takim złośliwym trolom, którzy nic pozytywnego nie wnoszą tylko trollują, powinni odbierać internet – przynajmniej na rok a jeśli znowu będą trollować – odbierać na zawsze

Skomentuj