Aż 180 km dróg w Kędzierzynie-Koźlu tylko pod zarządem miasta. Trwa akcja zima

31

Od kilku dni nad całą Polską sypie śnieg. Miasta szybko zrobiły się białe. Dla drogowców to początek walki o utrzymanie jezdni w należytym stanie. 

Na drogach pracują pługopiaskarki, które nie tylko odśnieżają, ale i posypują jezdnię mieszanką piachu i soli. Intensywne opady powodują, że oczyszczony asfalt chwilę później znów robi się biały, dlatego kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość jazdy do panujących warunków.

– Kozielski magistrat, jak co roku, w ramach przetargu wyłonił firmę, która odpowiada za zimowe utrzymanie dróg zarządzanych przez miasto. Łącznie jest to blisko 180 kilometrów dróg miejskich, w tym niespełna 40 km utrzymywanych jest w pierwszym standardzie – informuje Piotr Pękala, rzecznik prasowy magistratu.

Panująca obecnie w Polsce aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Stąd policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

– Nigdy nie podróżujmy zbyt blisko poprzedzającego nas samochodu – zachowajmy dystans. Przyda się on w sytuacji nagłego hamowania czy też wtedy gdy jest potrzeba rozpędzenia pojazdu przed zaśnieżonym wzniesieniem. Przypominamy o prawidłowym przygotowaniu swojego samochodu do podróży. Przepisy nakładają na nas obowiązek odśnieżenia swojego samochodu, zadbajmy również o czyste szyby i reflektory. Należy również sprawdzić oświetlenie i stan płynów eksploatacyjnych, a przede wszystkim tak ważnego w tym czasie płynu do spryskiwaczy – apelują policjanci

31 KOMENTARZE

 1. Akcja zima, ul Harcerska,Wojska Polskiego,Dmowskiego, i cała reszta dróg w mieście(oprócz obwodnicy) to najzwyklejszy zimowy rajd Szwecji! Zapraszamy chcących sprawdzić swoich umiejętności.Jazda bez trzymanki!!! Pługi i piskarki w latach 80tych jeździły na okrągło, były 12godzinne dyżury i były takie zimy że nos zamarzał i śniegu było pół metra przez dwa-trzy miesiące.Teraz dwa dni mrozu i trochę śniegu a ulice wyglądają jak na Syberii!

  • Zamiast odśnieżać miasto płaci za artykuły tłumaczące że pada śnieg i musi być biało. Cale Koźle białe, nawet główne drogi, Racławicka, Piastowska, Łukasiewicza, Głubczycka wszystkie białe, ani grama śniegu nie było wcześniej, kiedy ta sól się wam skończyła? Kierowcy pługopiaskarek też pracują pn-pt 7-15 jak w urzędzie? te 40km dróg pierwszej kolejności odśnieTania to chyba w całości jest w azotach dookoła skalniaka bioróżnorodności i domu pani prezydent…

  • Ależ, Dziadu. Nie rajcuj się. Przyjdzie odwilż za dwa dni i posprząta. Czyż warto było cokolwiek odśnieżać na te kilkanaście godzin zimy? Ty masz płacić podatki i o resztę się nie martw.

 2. Gminne drogi na os.Piastow – tylko śnieg. Ale w większości gminne drogi były przejezdne. Powiatowe – jak w lesie. Rozumiem, ze kierownicy i pracownicy odpowiedzialni za zimowe utrzymanie dróg powiatowych jutro złoża zarządowi szczegółowy raport. Służę zdjęciami. Ścieżki pieszo-rowerowa super odśnieżone. Szkoda, ze takie wysokie krawężniki zrobili. Żenujące jest to, ze co roku w ZIMIE powiat nie ogarnia tematu odśnieżania dróg. Wstyd. Niestety, chyba finansowanie z centralnego budżetu jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w każdej dziedzinie (min.szpital) w przypadku powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, bo GDKiA swoje drogi zawsze ma przejezdne: czarne, bez błota pośniegowe. Parafrazując: „a poza tym, sądzę, ze powiat KK należy zniszczyć”

 3. Jak dla mnie to artykuł jest stekiem bzdur. Od dwóch dni sypie a nikt nie widział na drogach żadnych pługopiaskarek. Jeżeli się mylę to proszę do artykułu dodać jakieś zdjęcia zrobione w ciągu ostatnich dwóch dni uwieczniające taka pługopiaskarkę na naszych drogach

 4. na chodnikach widać, jak wspólnoty działają. Firma odśnieża, potem nic i dalej odśnieża. Właściciele kamienicy jednak się nie kwapią ze sprzątaniem chodnika, więc Straż Miejska powinna nałożyć mandat i właściciele z szuflami do roboty. A jak widać nic takiego się nie dzieje, czyli ci co nie zapłacili za usuwanie śniegu wyszli na mądrzejszych. Czy nie tak panie komendancie Ptaszyński?

 5. Scypion Afrykański Młodszy natomiast słowa Katona wcielił w życie i w 146 roku p.n.e. zdobył i zniszczył Kartaginę.
  Ciekawe kto zniszczy powiat KK?

 6. Najważniejsze u Naszej Pani Prezydent jest jej lans w mediach i spacer z osobami z błyskawicą na masce. Interesy miasta nic ją nie obchodzą, nowe miejsca pracy, czyste powietrze a co tu dopiero wymagać aby były odśnieżone drogi…to za dużo na Naszą Panią

 7. Chyba sobie jaja robią z tym odśnieżaniem. Wczoraj już nie sypało a człowiek żadnej pługopiaskarki nie widział przez cały weekend. Dzisiaj dalej drogi fatalne. Władze miasta to chyba nie mają pojęcia co się w nim dzieje. Królewna śmieszka może biegała z gołą klatą w samych stringach. A człowiek czyta artykuły o jakimś odśnieżaniu. Tylko się cieszyć, że nie ma takich zim jak jak kiedyś, bo by zasypało ten Pacanów.

 8. Ciężko się nie zgodzić z przedmówcami, wstyd i tyle. Władze powiatu niestety oszczędzają na utrzymaniu dróg i to już nie pierwszy rok! Tymczasem utrzymanie dróg zimą powinno być priorytetowe ! od tego zależy bezpieczeństwo mieszkańców oraz osób podróżujących po naszym powiecie! Pozdrawiam władze miasta! i zapraszam do centrum, można zabrać łyżwy i sanki!

 9. Kiedyś słyszałam takie tłumaczenie naszej władzy, że nie sypią solą bo to nie jest ekologiczne i tworzy w przypadku silniejszych opadów śniegu śliskie błoto pośniegowe. Lepszy zmrożony, nawet nieco ubity śnieg. Trzeba ostrożniej jeździć i tyle. Ale nawet wtedy warto byłoby posypać samym piaskiem.
  A w przetargach na firmę odśnieżającą proponuję aby samorządy lokalnym firmom (o ile taka oferta się pojawi) dodawały np. 10% punktów. Firma lokalna podejmie czynności prędzej a i podatek płacony lokalnie wróci do kasy gminy.

 10. Co do chodników – zimą jest mój i za niego odpowiadam, jak ktoś się przewróci i zrobi sobie krzywdę, to mam mandat i same problemy, ale od wiosny do jesieni to już do miasta należy… Absurd.

 11. Chodniki są fatalne nieodśnieżone i nie posypane piaskiem. Tyczy się to zarządców z miasta i powiatu.
  Pani Tudaj czy to jest ta oszczędność jaką zadecydowaliście pod koniec 2019 roku likwidując P.Z.D. ?
  Burdel jest przez cały czas najpierw brud, dziurawe drogi i załamane chodniki oraz skrzywione oznakowania a teraz zalegający śnieg…. Po co trzymacie tą biurokracje w Wydziale Infrastruktury Drogowej skoro nic nie robią ? Pani Prezydent wasze służby też się nie popisały.

 12. pamiętajcie o nieodśnieżanych ulicach i chodnikach przy urnach wyborczych zamiast wdawać się w tematy czy Kaczyński nosi maseczkę czy nie
  pamiętajcie o zimowym supersmogu przy urnach wyborczych zamiast wdawania się w dyskusję o tym, że PIS jest zły i ma bardzo wielkie kły
  bo jak nie będziemy o tym pamiętać przy urnie to nigdy nic nie zmieni się w mieście, ciągle będzie smog, zaśnieżone ulice, place i chodniki i ciągle będą otwierane nowe sklepy piekarni Godyła
  nie twierdzę, że władza PIS byłaby lepsza, ale ponieważ od dziesiątek lat władza PO jest fatalna i nieudolna może czas dać szansę innym ?

  • Nie. Pisowi nie można już dawać szansy. Pis nam wszystkim da mandaty za to że śnieg pada i nie będziemy mogli odmówić przyjęcia mandatu a potem to my będziemy musieli udowodnić przed Sądem, że jesteśmy niewinni w kwestii że pada śnieg…

 13. Dawać mandaty za jazdę i błocie pośniegowym bez odwołania do sądu i nauczy się społeczeństwo że jak mają 500+ to morda w kubeł bo mamy 500 plus i nie marudzić za parę miesięcy będzie ciepło sorry taki mamy klimat inna idiotka tak mówiła

 14. Przecież wszyscy tu obecni wiedzą, że to wina pracującego kiedyś w Kędzierzynie Tuska. A skąd wiem, że jego wina, z telewizji TVP i Wiadomości od Holeckiej. Jak on mógł mówić po niemiecku na tle Gdańska, to jego wina ten lód w KK, i mróz i brak szczepionek w Polsce. To jest oczywista oczywistość, nie ma się co zniżać należy iść śladami Holoubka, kończcie pisiory flaszkę i wracajcie do swego gumna.

  • Rychu jak ci się rowy kopie i w ogóle takie historie które wypisujesz pod innymi artykułami KK24 podpisując się różnymi nickami ? Może trzeba teraz tobie rów skopać i złośliwe teksty wypisywać ?

Skomentuj