czwartek, 19 września 2024 18:28

Zmarnowana szansa Zaksy. Kędzierzynianie przegrali z Lube i odpadli z Ligi Mistrzów

Siatkarze Zaksy Kędzierzyn-Koźle przegrali w pięciu setach z ekipą Cucine Lube Civitanova. Wicemistrzowie Polski prowadzili już 2:0, aby stracić kolejne trzy sety. Porażka oznacza odpadnięcie naszej drużyny z rozgrywek Ligi Mistrzów.

Murowanym faworytem spotkania byli gospodarze, którzy w pierwszym starciu obu zespołów ograli Zaksę bez straty seta. Dla naszego zespołu starcie z włoskim gigantem było meczem o być albo nie być w Lidze Mistrzów.

Spotkanie od samego początku było bardzo zacięte, gospodarze osiągnęli lekką przewagę na parkiecie. W połowie seta podopieczni Andrei Gardiniego złapali drugi oddech i zniwelowali niewielką przewagę rywali, aby w ciągu kilku wymian odskoczyć od Lube na trzy oczka. W końcówce gospodarze pogubili się, a Zaksa pewnie dowiozła zwycięstwo do końca.

Kibice miejscowych przecierali oczy ze zdumienia, gdy od stanu 6:6 to kędzierzynianie wygrali siedem kolejnych piłek, deklasując w tym fragmencie drugiego seta bezradnych zawodników włoskiej drużyny. Świetnie w szeregach Zaksy spisywał się Rafał Szymura, którego w ataku wspierali Aleksander Śliwka i Łukasz Kaczmarek. W drugiej części seta nasz zespół nieco spuścił z tonu, ale wywalczona wcześniej przewaga wystarczyła na wygraną do 22.

Od początku trzeciej odsłony obie drużyny walczyły punkt za punkt. W połowie seta kędzierzynianie odskoczyli od gospodarzy na trzy oczka. W końcówce zespół prowadzony przez Ferdinando de Giorgiego doprowadził do gry na przewagi. Zaksa zmarnowała aż osiem piłek meczowych, aby ostatecznie przegrać do 32.

Zaprzepaszczona szansa podziałała demotywująco na zawodników naszego zespołu, którzy w czwartej odsłonie grali wyraźnie słabiej niż wcześniej. Kędzierzynianie mieli duże problemy z przyjęciem zagrywki graczy Lube i gra toczyła się pod dyktando miejscowych. Kilka zmian dokonanych przez Gardiniego nie odmieniło obrazu gry i po zwycięstwie drużyny z Włoch do 21 oba zespoły szykowały się do tie-breaka.

Decydującą odsłonę lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy przy zmianie stron mieli dwupunktową przewagę nad zespołem Gardiniego. Mimo starań kędzierzynian nie udało im się odrobić strat i ostatecznie to gracze Lube cieszyli się z wygranej, co dla Zaksy oznaczało odpadnięcie z Ligi Mistrzów.

Cucine Lube Civitanova - Zaksa Kędzierzyn-Koźle 3:2 (20:25, 22:25, 34:32, 25:21, 15:12).