Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:58
Reklama
Reklama
Reklama

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaćmie. Najnowsze metody leczenia w Klinice Nova

Dobry wzrok jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do poprawy
jakości życia. Widzenie to niezależność, wolność. Możesz robić to, co lubisz,
a nasze życie jest pełne kontrastów i kolorów.

W momencie, kiedy nasze widzenie się pogarsza, doceniamy, jak ważny jest dobry wzrok w naszym codziennym życiu. Zaćma jest najczęstszą przyczyną stopniowego pogarszania się wzroku i normalną częścią procesu starzenia.

Niektóre z objawów, które mogą wystąpić, to:
• obiekty przestają być ostre, a kolory wydają się matowe,
• prowadzenie samochodu nocą jest utrudnione,
• zwiększona wrażliwość na światło.

Artykuł ten pomoże odpowiedzieć na niektóre pytania związane z zaćmą i wyjaśnić, jak operacja może poprawić nasze widzenie.

Nasze widzenie zmienia się z wiekiem
Po 40 roku życia nasze widzenia zaczyna się pogarszać. Starczowzroczność i zaćma są najczęstszymi przyczynami stopniowego pogarszania wzroku. Są elementem procesu starzenia, ale mogą być skorygowane podczas zabiegu chirurgii zaćmy.

Po co jest presbiopia (starczowzroczność)?
Po 40 roku życia soczewka staje się mniej elastyczna, powodując obniżoną zdolność do regulacji i akomodacji. To sprawia, że obiekty znajdujące się blisko coraz trudniej zobaczyć wyraźnie.

Co to jest zaćma?
Zaćma pojawia się w wyniku zmian w strukturze soczewki. Wraz z wiekiem soczewka staje się grubsza i mniej przezierna, utrudniając przedostawanie się światła, co prowadzi do utraty widzenia. Proces ten postępuje stopniowo, więc z czasem jakość widzenia pogarsza się, obraz staje się matowy, rozmyty – podobny do patrzenia przez brudna
szybę okna.

Jakość widzenia
Zaćma powinna być leczona w momencie, gdy pogorszenie widzenia zaczyna wpływać na nasze codzienne życie.

Oznaki presbiopii:
• zapotrzebowanie na okulary do czytania lub dwuogniskowe,
• trudności z takimi czynnościami, jak szycie lub inne hobby,
• konieczność trzymania obiektów dalej, aby je zobaczyć.

Objawy zaćmy:
• Stopniowe pogorszenia jakości widzenia,
• mgliste lub słabe widzenie,
• obniżone postrzeganie kolorów,
• zwiększona wrażliwość na jasne światło,
• konieczność częstej zmiany mocy okularów.

Jak leczyć zaćmę?
Do dzisiaj nie ma metody zatrzymania lub spowolnienia rozwoju zaćmy. Usunięcie naturalnej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową (IOL) jest jedynym rozwiązaniem poprawiającym Twoje widzenie i jakość
życia. Operacja usunięcia zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych, najbezpieczniejszych, a zarazem najbardziej skutecznym rodzajem operacji na świecie. Zmętniała soczewka jest usuwana podczas zabiegu nazywanego fakoemulsyfikacją, za pomocą głowicy ultradźwiękowej, która rozbija i usuwa kawałki soczewki. W miejsce naturalnej soczewki wszczepiana jest akrylowa soczewka wewnątrzgałkowa. Cała procedura odbywa się przez małe cięcia na krawędzi rogówki. Cięcie jest zwykle samouszczelniające, bez konieczności stosowania szwów, co pozwala na szybszą regenerację.

Zabieg trwa około 5 do 15 minut i jest bezbolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego-kroplowego.


Co to jest soczewka wewnątrzgałkowa?
Soczewka wewnątrzgałkowa to przykład niewiarygodnej, miniaturowej technologii. Nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe ogniskują światło na siatkówce, symulując refrakcyjne właściwości naturalnej soczewki. W wyniku tego możemy cieszyć lepszym widzeniem po operacji. Soczewki wykonane są głównie z akrylu, średnica części optycznej wynosi 6 mm, a grubość zależy od mocy soczewki. Materiał soczewki jest miękki, zwijalny, dzięki temu soczewki mogą być wszczepiane przez mikrocięcie ok. 2 mm. Najczęściej wszczepianą soczewką wewnątrzgałkową jest soczewka jednoogniskowa, która zapewnia tylko dobre widzenie do dali. Dlatego do czytania, pracy z elementami położonymi blisko musisz używać okularów.

Co to jest wieloogniskowa (multifokalna) soczewka wewnątrzgałkowa?
Wieloogniskowe soczewki są bardziej zaawansowane technologicznie, dając więcej niż jeden punkt ogniskowania. Moc soczewki jest kalkulowana tak, aby zapewnić widzenie na każdej odległości, zarówno dali, jak i bliży, np. podczas czytania. Wieloogniskowe soczewki toryczne są przeznaczone dla pacjentów z astygmatyzmem. Korygują one astygmatyzm, a także zapewniają pacjentowi dobre widzenie do dali, bliży i w odległościach pośrednich.

Adaptacja do soczewki wieloogniskowej
Wieloogniskowe soczewki powodują, że na naszej siatkówce powstaje wiele obrazów, które mózg musi wybrać, aby zapewnić dobre widzenie na różnych odległościach. Dlatego normalne jest, że przystosowanie mózgu do korzystania z takiej soczewki może potrwać nawet kilka miesięcy, aby uzyskać idealne widzenie.

Zjawiska świetlne
Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić niektóre zaburzenia widzenia typowe dla soczewek wieloogniskowych. Mogą być one bardziej widoczne w słabym świetle, szczególnie podczas jazdy nocą. Pojawiające się pierścienie, powszechnie zwane „halo”, mogą wystąpić z powodu oświetlenia ulicznego czy reflektorów (świateł samochodów). Jednak mózg przystosowuje się do tych zjawisk i znikają one po kilku miesiącach.

Wieloogniskowe soczewki firmy ZEISS
Przed operacją zaćmy lekarz powinien omówić, jaka soczewka wewnątrzgałkowa jest najlepsza dla Twoich potrzeb. Lekarz może zarekomendować Ci wieloogniskowe soczewki firmy ZEISS. ZEISS jest zaufaną marką w dziedzinie optyki, jest również dobrze znany z produkcji szerokiej gamy wysokiej jakości soczewek. Rodzina soczewek wieloogniskowych AT LISA®, AT LISA® toric, AT LISA® tri jest zaprojektowana tak, aby zapewnić dobre widzenie na wszystkich odległościach. Kiedy wybierasz soczewkę wieloogniskową zamiast jednoogniskowej, dajesz sobie możliwość życia bez korzystania z okularów.

AT LISA firmy ZEISS:
• zapewnia widzenie do bliży, dali, w odległościach pośrednich,
• gwarantuje dobrą jakość obrazu na różnych dystansach,
• koryguje wady refrakcji, w tym regularny astygmatyzm.
Wolność od okularów:
Badania kliniczne wykazują, że rodzina soczewek wewnątrzgałkowych AT LISA to więcej niż 90% pacjentów uniezależnionych od noszenia okularów.*

AT LISA trinajnowsza generacja wieloogniskowej soczewki firmy ZEISS
AT LISA zapewnia doskonałe funkcjonowanie widzenia nie tylko do bliży i dali, ale również realne pośrednie widzenie, tak  potrzebne podczas korzystania z komputera czy przygotowywania potraw. AT LISA tri pozwala cieszyć się dobrym widzeniem przy każdym oświetleniu, nawet podczas jazdy nocą lub czytania menu w słabo oświetlonej restauracji. Ta trzyogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa firmy ZEiSS jest wynikiem wieloletnich badań w zakresie rozwoju technologii optycznej. Jest zaprojektowana tak, aby sprostać wysokim oczekiwaniom pacjentów i dać szanse na lepsze aktywne życie bez okularów.

Podobnie jak w przypadku wszystkich wieloogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych, po implantacji AT LISA tri potrzebujemy trochę czasu, aby mózg nauczył się korzystania z tej soczewki. Wyniki wykazały, że oprócz doskonałej ostrości widzenia u pacjentów po zabiegu wszczepienia AT LISA tri adaptacja trwa krótko, a uboczne efekty świetlne, takie jak halo, lśnienie są mniejsze. Wybór soczewki AT LISA tri to wybór swojego życia bez okularów.

Wszystkie wyżej wymienione metody leczenia wzroku stosowane są w Klinice Nova od wielu lat z świetnymi efektami. Zapraszamy serdecznie pacjentów na konsultacje i leczenie.





Materiał promocyjny 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kokonut 01.12.2018 15:38
verka.Chyba leczenie zaćmy za granicą.

verka 30.11.2018 22:06
Zaćma za granicą to świetna opcja :)

milka 15.05.2018 14:26
Nie wiem, czy wiecie ale usunięcie zaćmy można wykonać w ramach polskiego NFZ, w klinikach czeskich. Czytałem o tej o nazwie PROVISUS, gdzie w ramach wybranego pakietu, pacjent ma zapewniony m.in. polski personel lekarzy i pielęgnarek, leki osłonowe, opiekę polskiego rezydenta, ubezpieczenie etc. Na zabieg czeka się jakieś 2 tygodnie, a nie jak w przypadku polskich szpitali - nawet 2 lata. Co sądzicie o takiej metodzie leczenia?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ