Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:31
Reklama
Reklama
Reklama

"Moja droga do sukcesu". Trzy inspirujące historie i jeden wspólny mianownik

"Moja droga do sukcesu". Trzy inspirujące historie i jeden wspólny mianownik
Wyjątkowe spotkanie zorganizowano w ramach tegorocznych obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Kędzierzynie-Koźlu. O własnej, niepowtarzalnej drodze do osiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym, opowiadały osoby niepełnosprawne.

Inspiracją do zorganizowania właśnie takiego spotkania był ubiegłoroczny przyjazd do Kędzierzyna-Koźla Jaśka Meli. Dwa spotkania z niepełnosprawnym podróżnikiem i działaczem społecznym zorganizowane również w ramach ŚTP cieszyły się ogromną popularnością i w zgodnej ocenie ich uczestników były niezwykle inspirujące.

W tym roku swoje historie opowiedziała trójka gości. Pierwszym była Anna Tomanek - na co dzień pracownica Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego. Zmagająca się z porażeniem mózgowym Ania mimo choroby i przeciwności losu zdołała ukończyć studia wyższe na dwóch kierunkach, prace dyplomowe pisząc... nosem!

- Anka tak bardzo chciała się uczyć, że nie było innej możliwości. Na szczęście w szkole mogła liczyć na wsparcie nauczycieli. Dziś, jak sama wspomina, czas spędzony w liceum i na studiach był najpiękniejszym okresem w jej życiu, z którego wyniosła dużo wartościowych znajomości i przyjaźni – mówiła podczas spotkania Brygida Tomanek, mama Ani.

Swoją historię opowiedziała również Magdalena Szyszka. Kobieta prowadzi własną kancelarię adwokacką i świetnie sobie radzi pomimo tego, że od urodzenia jest osobą niedowidzącą. Podczas spotkania z uczestnikami ŚTP pani adwokat wspominała, że w czasach, gdy przyszło jej wybierać szkołę średnią, wiele osób odradzało pójście do liceum, uważając, że nie sprosta wymaganiom.

- Padały sformułowania, że mama stawia mi za wysoko poprzeczkę. Dla mnie to, że pójdę do liceum i dalej na studia, było oczywistością – mówiła.

Trzecim zaproszonym gościem był Eugeniusz Skarupa, wybitny niepełnosprawny sportowiec i działacz społeczny. Wskazywał, że samo określenie "osoby niepełnosprawnej" ma w naszym społeczeństwie pejoratywny wydźwięk.

- Jest to nonsens. Czy ktoś wyobraża sobie, że osoba nie będąca sprawną mogłaby prowadzić samochód? A wiele tak zwanych osób niepełnosprawnych doskonale radzi sobie za kółkiem.

W rolę moderatorów i prowadzących spotkanie wcieliły się: dziennikarka Radia Park Katarzyna Martyniak oraz Agnieszka Gibek i Agnieszka Kacperczyk - uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ