Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kędzierzynie-Koźlu Spółka z o. o., informują swoich Odbiorców, że Uchwałą nr XXXVII/322/16 Rady Miasta Kędzierzyna-Koźla z dnia 30 listopada 2016 roku w sprawie zatwierdzenia taryfy cen i usług za usługi zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków świadczone przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Kędzierzynie-Koźlu Spółkę z o. o. od dnia 01 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2017 roku wprowadzona zostanie nowa taryfa cen i opłat za świadczone usługi dla wszystkich Odbiorców.
Taryfy cen i opłat za usługi zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków świadczone na terenie Gminy Kędzierzyn-Koźle przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Kędzierzynie-Koźlu Spółkę z o. o. w okresie od dnia 1 stycznia 2017 roku do dnia 31 grudnia 2017 roku.
- Informacje wstępne
Niniejsze taryfy stanowią zestawienie cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę, zbiorowe odprowadzanie ścieków komunalnych i zbiorowe odprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych oraz określają warunki ich stosowania, obowiązujące na terenie Gminy Kędzierzyn - Koźle na okres 12 miesięcy od dnia 01-01-2017 do dnia 31-12-2017 roku.
Podstawa prawna opracowania taryf:
- ustawa z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2015 r. poz. 139, z późn. zm.), zwana dalej „Ustawą”,
- rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 roku w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzanie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz.U. z 2006 r. Nr 127, poz. 886, z późn. zm), zwane dalej „Rozporządzeniem”.
Taryfowe ceny i stawki opłat dotyczą wszystkich odbiorców usług w zakresie zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Kędzierzynie-Koźlu Spółkę z o.o., z wyłączeniem odbiorców hurtowych.
- Rodzaje prowadzonej działalności
Przedmiotem działalności Spółki zgodnym z wpisem do rejestru sądowego i zezwoleniem na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków z 8 stycznia 2003 roku jest:
- pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody,
- odprowadzanie i oczyszczanie ścieków,
- roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych,
- roboty związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej
niesklasyfikowanej,
- pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane,
- działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,
- pozostałe badania i analizy techniczne.
- Rodzaj i struktura taryf
Taryfa za zbiorowe zaopatrzenie w wodę jest taryfą jednolitą dwuczłonową obejmującą cenę za 1 m3 wody jednakową dla wszystkich odbiorców usług oraz stawkę opłaty abonamentowej. Natomiast taryfa za zbiorowe odprowadzanie ścieków komunalnych oraz taryfa za zbiorowe odprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych są taryfami jednolitymi jednoczłonowymi obejmującymi ceny za 1 m3 ścieków jednakowe dla wszystkich odbiorców usług.
- Taryfowe grupy odbiorców usług
Uwzględniając sposób korzystania z urządzeń wodociągowo kanalizacyjnych oraz brak zróżnicowania kosztów zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, tj. kosztów eksploatacyjnych nie dokonano podziału odbiorców usług na grupy taryfowe. W zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków wyłoniono jedną grupę taryfową odbiorców usług z jednakową ceną za 1 m3 wody czy ścieków oraz jednakową stawką opłaty abonamentowej.
- Rodzaje i wysokość cen i stawek opłat
- Warunki rozliczeń z uwzględnieniem wyposażenia nieruchomości w przyrządy i urządzenia pomiarowe
Rozliczenia z Odbiorcami prowadzone są według następujących zasad:
- rozliczanie ilości zużycia wody odbywa się na podstawie wskazań wodomierza
głównego zamontowanego na przyłączu wodociągowym, a przypadku jego braku na podstawie obowiązujących norm.
- ilość ścieków wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych ustalana jest
na podstawie odczytów urządzenia pomiarowego zamontowanego przez Odbiorcę na przyłączu kanalizacyjnym, a w przypadku jego braku na podstawie ilości pobranej wody z sieci gminnej lub/i ujęć własnych.
- rozliczeniach ilości odprowadzonych ścieków, ilość wody bezpowrotnie zużytej uwzględnia się wyłącznie w przypadkach, gdy wielkość jej zużycia na ten cel ustalona jest na podstawie dodatkowego wodomierza zainstalowanego na koszt Odbiorcy usług.
- w rozliczeniach pomiędzy Dostawcą i Odbiorcą obowiązują taryfy zatwierdzone uchwałą Rady Miasta Kędzierzyna-Koźla, bądź wprowadzone w trybie art. 24 ust. 8 i 9 ustawy.
- taryfa wymaga ogłoszenia w miejscowej prasie, co najmniej na 7 dni przed jej wejściem w życie.
- okres rozliczeniowy dla wszystkich Odbiorców wynosi jeden miesiąc.
- należności za dostarczoną wodę i odebrane ścieki Odbiorca zobowiązany jest zapłacić w terminie 14 dni od daty otrzymania faktury.
- odbiorca ma prawo zgłaszania reklamacji i roszczeń na piśmie, jednak nie wstrzymują one obowiązku uregulowania należności. W razie uwzględnienia reklamacji ewentualna nadpłata podlega zwrotowi.
- zwłoka w regulowaniu należności pociąga za sobą naliczanie ustawowych odsetek.
- jeżeli Odbiorca zalega z opłatą za dwa okresy obrachunkowe, następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty, Dostawca może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne.
- wznowienie usługi dostawy wody lub odbioru ścieków następuje po udokumentowaniu przez Odbiorcę, uiszczenia należnych kwot wraz z odsetkami ustawowymi, opłaceniu kosztów poniesionych przez Spółkę związanych z zamknięciem przyłącza.
- Warunki stosowania cen i stawek opłat
W taryfach za okres od 01.01.2017 do 31.12.2017 obowiązywać będą warunki rozliczeń zgodne z Ustawą i Rozporządzeniem.
- Zakres świadczonych usług przez Spółkę wynika z zawartej umowy.
- Zbiorowe zaopatrzenie w wodę dokonywane jest dla wszystkich odbiorców usług w oparciu o takie same zasady technologiczne i techniczne. Ilość pobranej wody rozliczana jest taryfą obejmującą jednolitą cenę za każdy dostarczony 1 m3 wody. Dotyczy to zarówno zbiorowego zaopatrzenia w wodę budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej przeznaczonej na cele usługowo – handlowe i odbiorców przemysłowych.
- Zbiorowe odprowadzanie ścieków dokonywane jest dla wszystkich odbiorców usług w oparciu o takie same zasady technologiczne i techniczne. Ilość odebranych ścieków rozliczana jest taryfą obejmującą jednolitą cenę za każdy odebrany 1 m3 ścieków. Dotyczy to zarówno zbiorowego dostarczania ścieków z budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej przeznaczonej na cele usługowo – handlowe i odbiorców przemysłowych.
- Spółka ponosi wydzielone koszty stałe obsługi swoich klientów, co uzasadnia stosowanie opłaty stałej w postaci opłaty abonamentowej. Opłata abonamentowa składa się z kosztów poniesionych na utrzymanie gotowości urządzeń, odczytu wodomierza i rozliczenia w jednym okresie rozliczeniowym.
- Rozliczenie za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków prowadzi się z odbiorcami usług na podstawie określonych w taryfach cen i opłat.
- Określone w taryfach ceny i stawki opłat stosuje się przy zachowaniu standardów jakościowych usług obsługi klientów obowiązujących przepisów i norm polegających głównie na:
- zapewnieniu w sposób ciągły dostawy wody
- dostarczaniu wody spełniającej wszelkie wymogi jakościowe przeznaczone do spożycia przez ludzi zapewnieniu w sposób ciągły
- odprowadzenia ścieków systemem kanalizacji sanitarnej zapewnieniu w sposób ciągły odprowadzenia ścieków system kanalizacji deszczowej
- zapewnieniu odbioru i oczyszczania ścieków zgodnie z wymogami bieżącym konserwowaniu i naprawie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych legalizacji i wymianie wodomierzy głównych całodobowej
- obsłudze w zakresie prawidłowego funkcjonowania urządzeń wodno-kanalizacyjnych całodobowym bezpłatnym systemie powiadamiania o awariach.
Materiał zlecony
Napisz komentarz
Komentarze