Jedną z najbardziej popularnych metod jej leczenia jest podjęcie terapii leczenia uzależnień. Dodatkowo można również zastosować terapię - wszywka alkoholowa Lublin.
Co to jest esperal?
Esperal, inaczej zwany wszywką alkoholową działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć jeżeli jest taka konieczność.
Esperal wszywany jest pod skórę pacjenta w postaci jałowych tabletek. Wydzielają one do organizmu substancję czynną, zwaną disulfiramem. Jest to substancja odpowiedzialna za hamowanie metabolizmu alkoholu w organizmie. Aby dokładnie zrozumieć na czym polega działanie wszywki, musimy wytłumaczyć sobie jak wygląda proces metabolizmu alkoholu w organizmie.
Dostarczony do organizmu etanol na drodze dehydrogenazy alkoholowej zostaje rozłożony do postaci aldehydu octowego, który jest substancją szkodliwą dla organizmu. Jego powstanie uruchamia działanie enzymu, który odpowiada za aktywację procesu dehydrogenazy aldehydowej. W jej wyniku szkodliwy aldehyd octowy zostaje przekształcony do prostej i bezpiecznej postaci kwasu octowego.
Jak działa esperal?
Dostarczony do organizmu etanol na drodze dehydrogenazy alkoholowej zostaje rozłożony do postaci aldehydu octowego. Działanie wszywki alkoholowej blokuje enzym, który odpowiada za aktywację procesu dehydrogenazy aldehydowej. Skutkiem tego jest to, że aldehyd octowy nie może zostać rozłożony do bezpiecznej substancji kwasu octowego. Nagromadzenie się w organizmie aldehydu octowego skutkuje powstaniem silnych i nieprzyjemnych dolegliwości zatrucia alkoholowego.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg podskórnego podania Esperalu odbywa się w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki. Wykonywać może go jedynie lekarz chirurg, który posiada doświadczenie. Znieczula on miejscowo skórę pacjenta po czym w okolicy łopatek lub pośladków wykonuje nacięcie. Cięcie wykonane jest tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniejsza. Przez powstały otwór lekarz umieszcza w organizmie pacjenta od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek, które uwalniają substancję czynną. Po wykonanym zabiegu, specjalista zakłada pacjentowi szwy. W zależności od wybranego przez pacjenta pakietu zabiegu szwy mogą być rozpuszczalne lub nierozpuszczalne. W przypadku wyboru drugiego rodzaju szwów, pacjent po upływie od dziesięciu do czternastu dni musi zgłosić się na ich ściągnięcie.
Esperal - skutki uboczne po zabiegu
Esperal sam w sobie jest bardzo bezpieczną substancja dla organizmu. Nie wywołuje on żadnych objawów ani reakcji. Dolegliwości pojawiają się dopiero w momencie spożycia alkoholu. Jednak po zabiegu zaleca się szczególną wrażliwość i uważność na stan swojego zdrowia. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza. Po podaniu Esperalu możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych. Mogą być nimi reakcje psychosomatyczne takie jak stany depresyjne, stany lękowe, stany paranoidalne, schizofrenia czy mania. U pacjenta może również wystąpić silna reakcja alergiczna. Skutkiem ubocznym jest również senność, przemijająca impotencja czy zapalenie nerwów obwodowych. Pojawić mogą się również nudności i wymioty, a także metaliczny lub czosnkowy posmak w jamie ustnej. Dodatkowo osoba ta może łatwo się męczyć. Po zauważeniu niepokojących objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Oceni on, czy mogą one samoistnie przeminąć czy może należy usunąć wszywkę z organizmu.
Esperal - przeciwwskazania do zabiegu
Nie każda osoba uzależniona od alkoholu może skorzystać z terapii Esperalem. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest stan upojenia alkoholowego oraz spożywania alkoholu na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. To niezwykle ważne, aby poinformować o tym fakcie lekarza, gdyż podanie Esperalu w takiej sytuacji, skutkować może wystąpieniem silnych i nieprzyjemnych dolegliwości. Kolejnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest również uczulenie na disulfiram lub którykolwiek inny składnik leku. Kwalifikacji na zabieg nie otrzymają również osoby, które cierpią na schorzenia sercowo - krążeniowe. Mowa tutaj między innymi o chorobach takich jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca. Aby zachować bezpieczeństwo pacjenta, do zabiegu nie zostaną zakwalifikowane również osoby, które próbowały popełnić samobójstwo, cierpią na zaburzenia psychiczne lub psychozy. Wyjątkiem są tutaj osoby, które doświadczają ostrej psychozy alkoholowej. Kobiety w ciąży, karmiące piersią lub planujące ciążę w niedalekiej przyszłości również nie powinny stosować wszywki alkoholowej. W tych przypadkach jednak to lekarz podejmuje ostateczną decyzję.
Esperal - działanie po spożyciu alkoholu
Decydując się na zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej należy mieć świadomość, iż jest to równoznaczne z zakazem spożywania alkoholu. Złamanie tego zakazu skutkować może wystąpieniem poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Osoby, które złamią zakaz i spożywają alkohol odczuwać mogą:
- wymioty
- nudności
- biegunka
- dreszcze
- drgawki
- drżenie mięśni
- skoki ciśnienia
- kołatanie serca
- przyspieszoną akcję serca
- potliwość
- zaczerwienienie skóry twarzy
- uczucie lęku
- uczucie niepokoju
- i inne
Warto również dodać, że objawy te wystąpią w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu. Utrzymywać mogą się nieprzerwanie przez kilkanaście godzin. Ich odczuwanie jest bardzo męczące i frustrujące. Po spożyciu znacznych ilości alkoholu jednostka doświadczyć może nieprzemijających konsekwencji zdrowotnych. Mowa tutaj o zapaści, marskości wątroby czy nawet zgonie pacjenta - zdarza się on jednak relatywnie rzadko.
Warto również podkreślić fakt, że każde spożycie alkoholu kończy się wystąpieniem takich objawów. Wszywki alkoholowej nie da się przepić a jej działanie nie słabnie.
Esperal - koszty leczenia
Chociaż terapia Esperalem jest bardzo skuteczna to w Polsce nie jest ona refundowana. Oznacza to, że pacjent decydujący się na tę formę leczenia, musi zapłacić za lek i zabieg z własnych pieniędzy. Koszt zabiegu waha się w granicach kilkuset złotych. Cena zależna jest od miejscowości, kliniki, pakietu oraz lekarza który będzie wykonywał zabieg. Należy pamiętać jednak, że w Polsce dostępna jest również bezpłatna pomoc dla osób zmagających się z chorobą alkoholową. Bezpłatna pomoc dostępna jest zarówno dla osób ubezpieczonych jak i nieubezpieczonych. Aby z niej skorzystać należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodka leczenia uzależnień. Do drugiej placówki wymagane jest posiadanie skierowania na leczenie od lekarza rodzinnego, lekarza internisty lub lekarza psychiatry. Podjęcie terapii leczenia uzależnień pomoże wyjść z nałogu na długie lata.
– Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze