Od wielu lat działalność człowieka oparta jest na niekontrolowanym pozyskiwaniu zasobów przyrodniczych, co doprowadziło do degradacji środowiska i wymarcia wielu gatunków. Nasze codzienne postępowanie też wpływa na utratę bioróżnorodności.
Dlaczego np. zaśmiecamy środowisko, wypalamy łąki i ścierniska? Czemu z ogrodów usuwamy sterty opadłych liści, w których zwierzęta zdążyły już sobie przygotować zimowe kryjówki? Tak naprawdę u podstaw zagrożeń różnorodności biologicznej często stoi nasz brak wiedzy i wrażliwości przyrodniczej.
Wobec powyższego, Związek Międzygminny „Czysty Region”, w ramach realizowanego projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, zorganizował konkurs dotyczący utworzenia „Stref spotkań z bioróżnorodnością” na terenie gmin związkowych. W jego ramach wyłoniono najlepsze projekty „zielonych” miejsc do wypoczynku i edukacji ekologicznej. Pod koniec września w 10 gminach zorganizowano warsztaty, podczas których zaadaptowano wytypowane lokalizacje na małe, ekologiczne skwery. W miejscach tych powstały kwietniki m.in. z rodzimych gatunków roślin, przyjazne zapylaczom. A ponieważ skwery te mają pełnić funkcję wypoczynkową, to w ramach warsztatów jego uczestnicy wykonywali meble z palet i skrzynek oraz poduszki z motywami roślinnymi, a także domki dla owadów. Poza celami edukacyjnymi w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej, promowania idei recyklingu (powtórnego wykorzystania surowców) i upcyklingu (nadawania nowej funkcji zużytym przedmiotom), realizacja warsztatów miała na celu budowanie więzi społecznych dla ochrony bioróżnorodności, rozwijanie wyobraźni twórczej i uzdolnień artystycznych w połączeniu z aktywną edukacją ekologiczną. Uczestnikami warsztatów była młodzież i dorośli. W każdym z nich uczestniczyło kilkanaście osób. W gminach wiejskich naszego powiatu „Eko-Strefy” powstały przy Klubie Malucha „Stacyjkowo” w Reńskiej Wsi, na terenie Gminnego Przedszkola w Łanach, przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowiczkach oraz na terenach zieleni pod zamkiem w Polskiej Cerekwi. W Kędzierzynie-Koźlu strefa przyjazna bioróżnorodności powstała w trzech lokalizacjach: w Koźlu na ul. Skarbowej przy siedzibie koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, w Kędzierzynie na ul. Grunwaldzkiej przy siedzibie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Brzdąc” oraz na ul. Kościuszki w ogródku Domu Dziennego Pobytu nr 5 „Nasz Dom”.
Pamiętajmy, że poprzez swoje postępowanie wywieramy wpływ na środowisko. Dlatego twórzmy wokół siebie własne strefy spotkań z bioróżnorodnością – w ogrodach, na działkach czy balkonach. Warto w tych miejscach sadzić rośliny, które są przystosowane do naszej strefy klimatycznej, unikając monokultur. Dobrym pomyłem jest założenie kwietnej łąki, rabat z miododajnych bylin lub posadzenie roślin zadarniających. Zachęcamy do tego i liczymy, że powstałe w ramach projektu strefy będą „pączkowały” i pojawią się kolejne, tym razem już własne, lokalne inicjatywy, sprzyjające różnorodności biologicznej, a przy okazji integrujące mieszkańców.
Artykuł powstał w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap IV”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Material partnera
sobota, 23 listopada 2024 17:40
Napisz komentarz
Komentarze