Czy nieletni są bezkarni? Co to jest demoralizacja i czym się różni od czynu karalnego? Kiedy nieletni może odpowiadać jak osoba dorosła? Czy nieletni może zostać ukarany mandatem karnym? Między innymi na takie tematy policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną rozmawiała z uczniami 4 klasy Szkoły Podstawowej Nr 6 w Kędzierzynie-Koźlu.
Policjanci wiele pracy i czasu poświęcają na działania profilaktycznie skierowane do dzieci i młodzieży. W myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć, podczas licznych spotkań rozmawiają z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie w różnych codziennych sytuacjach. Informują ich o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać oraz tłumaczą, jak postępować, by ich uniknąć lub jakie wybrać rozwiązania, by się takim zagrożeniom przeciwstawić.
Tym razem uczniowie 4 klasy szkoły Podstawowej Nr 6 w Kędzierzynie-Koźlu mieli okazję dowiedzieć od st.asp. Małgorzaty Cisowskiej, która w kędzierzyńsko-kozielskiej policji zajmuje się profilaktyką społeczną, jak postępować, aby nie wejść w konflikt z prawem.
Tematem przewodnim spotkania były zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Policjantka wyjaśniła im m. in. czym jest demoralizacja i jak się przejawia. Kiedy nieletni może odpowiadać karnie za swoje czyny. Co dzieję się z osobą, która nie stosuje się do przyjętych w społeczeństwie norm oraz łamie obowiązujące przepisy prawa.
Nie zabrakło również tematów dotyczących hejtu, publikacji w sieci zdjęć rówieśników bez ich zgody, a także innych czynów zabronionych popełnionych za pośrednictwem Internetu.
Źródło: KPP w Kędzierzynie-Koźlu
Napisz komentarz
Komentarze