To, co dla większości kobiet wydaje się oczywiste, nie zawsze takie jest. Wciąż wiele dziewcząt jest zaskoczonych pierwszą menstruacją, są stygmatyzowane, zawstydzone i nie posiadają środków higienicznych. Niektóre rodziny nawet nie mogą sobie pozwolić na zakupu podpasek. Z problemem ubóstwa menstruacyjnego mierzy się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizujący niezwykły projekt INTIMATE BOX.
Młode dziewczyny podczas pierwszej menstruacji często są stygmatyzowane, nieprzygotowane i bez środków do higieny intymnej. Wstydzą się poprosić o podpaskę lub nie mają pieniędzy, aby je po prostu kupić. Dla wielu rodzin to wydatek, na który nie mogą sobie pozwolić, więc zastępują użycie podpasek lub tamponów watą, papierem toaletowym, bądź chusteczkami higienicznymi. Jednak to sposób, który rodzi w młodej kobiecie kolejny dyskomfort. Ubóstwo menstruacyjne to niestety problem, o którym wciąż niewiele się mówi i wciąż niewiele się robi. Z problemem tym za przykładem innych miast w Polsce mierzy się Miejski Ośrodek pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu. Właśnie rozpoczął akcję zainicjowaną przez Agnieszkę Jarońską i Danutę Bojde, dzięki której do toalet w mieście i szkołach trafią pudełka ze środkami do higieny intymnej.
Na facebooku powstało wydarzenie, w którym zaapelowano o wsparcie akcji.
"Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu w związku z planowaną realizacją projektu socjalnego INTIMATE BOX, skierowanego do młodych kobiet i dziewcząt, które uczęszczają do placówek edukacyjnych i zmagają się z problemem braku dostępu do środków higienicznych, zwraca się z prośbą o wsparcie w formie rzeczowej w postaci artykułów higienicznych typu podpaski, tampony, wkładki i chusteczki do higieny intymnej. Pozyskane w ten sposób produkty higieny menstruacyjnej umieścimy w pojemnikach i ustawimy na terenie placówek oświatowych. Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka dziewczęta niezależnie od statusu ekonomicznego rodziny. Sytuacja ma wpływ na wyniki absencji w szkole co pogłębia dysfunkcjonalność rodziny, a uczennice mają poczucie odrzucenia, izolacji i wstydu. Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka dziewczęta niezależnie od statusu ekonomicznego rodziny. To wszystko ma wpływ na wyniki absencji w szkole co pogłębia dysfunkcjonalność rodziny, a uczennice mają poczucie odrzucenia, izolacji i wstydu"
- Jest to problem, z którego nie zdajemy sobie sprawy. Dotyka on młodzież w szkołach średnich i podstawowych. Zależy nam, aby skrzynki ze środkami higienicznymi były we wszystkich placówkach oświatowych na terenie miasta. W ramach działania nawiązaliśmy współpracę ze szkołami, zwróciliśmy się do podmiotów o przekazanie takich środków intymnych. Trwa zbiórka, kontaktują się z nami firmy i osoby prywatne - mówi Agata Morkis, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.
Zbiórka podpasek, tamponów, wkładek i chusteczek nawilżanych wciąż trwa. Środki higieny intymnej można przynosić do MOPS-u w Kędzierzynie-Koźlu lub skontaktować się z organizatorkami akcji na wydarzeniu facebookowym "Projekt socjalny INTIMATE BOX" i indywidualnie umówić się na odbiór darów. Tel. 77 4837723 wew. 102 lub 103 lub w MOPS przy ul. Mikołaja Reja 2a pokój 102.
Reklama
Chcą przeciwdziałać ubóstwu menstruacyjnemu. Do szkół trafią pojemniki z artykułami higienicznymi dla kobiet
- 06.05.2021 18:08
Napisz komentarz
Komentarze