W Kędzierzynie-Koźlu wystartowało wyjątkowe radio – tworzone w całości przez osoby niepełnosprawne. Działa w prowadzonych przez powiat Warsztatach Terapii Zajęciowej. Siłą napędową portalu są dziennikarze-amatorzy. Całość realizowana jest w ramach ogólnopolskiego projektu. Zaangażowania i pomysłów nie brak.
W całej Polsce powstało już 30 oddziałów Radia SoVo. Jako pierwsze, w październiku pracę rozpoczęło 15 Grup Radiowych osób z niepełnosprawnością intelektualną (m.in. z Nidzicy, Wyszkowa, Tczewa, Jarosławia, Poznania czy Bytomia). Wspierają ich w tym specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Pierwsze przygotowywane przez Grupy audycje i wideo są już opublikowane na portalu (https://radiosovo.la.pl) oraz na Facebooku stacji.
Audycje na portalu są dostępne w formie podcastów, z czasem radia będzie można posłuchać w wybrane dni tygodnia na żywo. Gdy do działania ruszy wszystkie 30 grup, co miesiąc na portalu pojawi się co najmniej 60 nowych materiałów radiowych i wideo.
– Wszystkie są przygotowywane przez osoby z niepełnosprawnością, w Kędzierzynie-Koźlu nasz oddział liczy pięciu dziennikarzy, są już dostępne przygotowane przez nas dwie audycje, wkrótce będą kolejne. Naszym młodym radiowcom nie brakuje zapału i pomysłów – mówi Ewa Kowalczyk, liderka grupy radiowej w Kędzierzynie-Koźlu.
Tematem przewodnim grudnia jest bezpieczeństwo w sieci. Już teraz w dziale audycji i wideo można znaleźć materiały dotyczące tego, jak radzić sobie z hejtem, łańcuszków szczęścia, czy też konstruowania bezpiecznych haseł. Powstały również nagrania tworzone z myślą o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.
- Realizujemy nasz projekt w trudnych warunkach panującej pandemii, ale nie gasi to naszego entuzjazmu. Radiowcy sami nagrywają i montują materiały, przygotowują się do tematów robiąc research w sieci. Dopiero wystartowaliśmy, ale wielu audycji nie powstydziłyby się profesjonalne stacje radiowe. Jestem ogromnie dumna z efektów – mówi Magdalena Janczewska, redaktorka naczelna portalu Radia SoVo. I jak podkreśla, redakcja działa bardzo profesjonalnie. Mamy kolegia online, podczas których ustalamy tematy i omawiamy pomysły na to, co powinno znaleźć się w ramówce. Słuchacze mogą się spodziewać relacji, sond, informacji, wywiadów z ciekawymi gośćmi, a nawet listy przebojów – dodaje naczelna.
Źródło: starostwo powiatowe
Reklama
Niepełnosprawni z Kędzierzyna-Koźla uruchomili nowe radio. Planują nadawanie na żywo
- 21.12.2020 09:21
Napisz komentarz
Komentarze