Klucze w lodówce, papcie w szafce z garnkami i ciągłe poszukiwanie rzeczy, które nie pamiętamy gdzie położyliśmy. Pozorne roztrzepanie może okazać się pierwszym symptomem przebiegłej choroby jaką jest Alzheimer. W DK ”Chemik” odbyła się konferencja dotycząca tego trudnego schorzenia i wsparcia opiekunów osób chorych.
Alzheimer to choroba, której pierwsze objawy są bagatelizowane i zrzucane na barki zwykłego roztrzepania. Niestety, kiedy osoba starsza notorycznie zapomina, gdzie położyła rzeczy codziennego użytku, warto skonsultować to z lekarzem, aby w porę wyłapać pierwsze sygnały choroby. Jest to kluczowe, bo tylko odpowiednie leczenie może opóźnić postęp choroby. Z tą trudną chorobą borykają się również seniorzy z naszego miasta, problem jest uciążliwy nie tylko dla osoby chorującej, ale również dla rodziny, która sprawuje nad nią opiekę.
Problematykę związaną z opieką nad osobami chorymi na Alzheimera poruszano na konferencji „Potrzeby opiekunów osób żyjących z chorobą Alzheimera”, która odbyła się DK. „Chemik”.
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podjął współpracę z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem oraz Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Będą to wykłady transmitowane z Warszawy online oraz część dyskusyjna dotycząca pomocy osobom chorym na Alzheimera i ich opiekunom. Z danych pozyskanych z Narodowego Funduszu Zdrowia wiemy, że około 1000 osób na terenie naszego województwa boryka się z tą chorobą. Społeczeństwo się starzeje i na całym świecie występuje coraz więcej przypadków osób chorych na Alzheimera. W związku z tym, zarówno władze wyższego szczebla, jak i władze lokalne oraz organizacje działające na rzecz osób starszych muszą starać się coraz lepiej organizować wsparcie i pomoc, zarówno dla osób chorych, jak i ich opiekunów. Gdy w rodzinie pojawia się Alzheimer, to tak naprawdę choruje cała rodzina. Każda kolejna faza choroby jest trudniejsza, osoby wychodzą z domu, gubią się, w kolejnym stadium osoba staje się leżąca i opieka nad nią jest trudniejsza, wymagająca więcej poświęceń od opiekuna – mówi Agata Morkis, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.
- Rodzinom zajmującym się na co dzień chorym na Alzheimera bardzo jest potrzebna pomoc, na przykład opieka wytchnieniowa. Pozwala opiekunom odpocząć, a na ich miejsce do rodziny wchodzi wykwalifikowany personel. Jesteśmy miastem otwartym na pomoc. Już w 2017 przy DPS nr 3 na osiedlu Azoty otworzyliśmy ośrodek wsparcia dla osób z zespołami nieotępionymi, w tym dla osób chorych na Alzheimera – dodaje Agata Morkis.
Na konferencję zaproszono pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Środowiskowego Domu Samopomocy „Promyczek”, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz władze miasta.
Reklama
Cichy złodziej wspomnień. Konferencja dotycząca choroby Alzheimera w DK „Chemik”
- 01.10.2019 13:05
Napisz komentarz
Komentarze