Apel do radnych miejskich przed sesją w czwartek: ratujcie nasze zabytki

1

Publikujemy list otwarty Fundacji Wiedzieć Więcej z Kędzierzyna-Koźla do radnych miejskich, którzy w czwartek pochylą się nad programem ochrony zabytków:

LIST OTWARTY
DO RADNYCH MIASTA KĘDZIERZYN-KOŹLE
Szanowni Państwo zwracam się do was z apelem o faktyczną ochronę zabytków naszego miasta a dokładniej o wprowadzenie zapisu do gminnego programu ochrony zabytków, który maja państwo przyjąć na najbliższej sesji, o corocznych środkach przeznaczonych na ich ratowanie w postaci rezerwy celowej. Ostatnie lata i realizacja programów ochrony zabytków byłą fikcją. Przytoczę wydatki poniesione na ich ochronę w ciągu ostatnich 7 lat oraz wydatki, które gmina faktycznie powinna ponieść.

Jak można zauważyć, łączne środki poniesione łącznie w latach 2010-2016 są ponad trzykrotnie mniejsze niż kwota wydana w 2012 roku, gdy funkcjonował jeszcze zapis o 2% wydatków budżetu z przeznaczeniem na zabytki, podniesiony w kolejnym programie do 3%. Zaznaczę, że również nierealizowanym. Tym samym, dopóki w budżecie
miasta nie zostanie wyznaczona konkretna kwota, dopóty o zabytkach będzie się pamiętać wyłącznie podczas prowadzonych inwestycji w ramach zewnętrznych dofinansowań. Niejako przy okazji. Zapominając, że miasto własnymi środkami może przywracać do świetności obiekty, które posiada we własnych rękach, na przykład administrowanych
przez Miejski Zarząd Budynków Komunalnych. Jak również przejmować obiekty o istotnym dla historii miasta znaczeniu lub przeprowadzać ich renowację we współpracy z instytucjami publicznymi lub osobami prywatnymi.

Rezerwa celowa, podobnie jak to ma miejsce w przypadku budżetu obywatelskiego, miałaby za zadanie zabezpieczenie środków przeznaczonych tylko i wyłącznie na jeden cel. To czy zostałyby w nim zabezpieczone zależałoby już prezydenta i rady. Tym samym zarówno na radzie jak i prezydencie spoczęłaby w końcu odpowiedzialność za realizację tego zadania. Odpowiedzialność przed mieszkańcami a tym samym przed wyborcami.

Z poważaniem
/-/ Kamil Nowak
Prezes Fundacji Wiedzieć Więcej

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj