Ampułka po pierwszej szczepionce przeciw Covid-19 w Kędzierzynie-Koźlu będzie eksponatem w muzeum

23

To była historyczna chwila – w niedzielę w Kędzierzynie-Koźlu podano pierwsze szczepionki przeciwko wirusowi Covid-19. Jedna z ampułek trafiła jako eksponat do Muzeum Ziemi Kozielskiej.

– Jednym z ważnych celów muzeum jest dbanie o dziedzictwo kulturowe, a co za tym idzie, o zabytki. Od lat toczą się dyskusje jakie przedmioty możemy uznać za zabytki. Czasami są to rzeczy, które z pozoru nie wzbudzają w nas zainteresowania, lecz – gdy uwzględnimy kontekst – okazują się niezwykle istotnym elementem układanki, jaką jest historia – wyjaśnia muzeum.

Dzięki staraniom dyrektor muzeum Izabeli Migocz zbiory wzbogaciły się o cenny eksponat. Jest nim ampułka po szczepionce na COVID-19. Przedmiot ten ma wyjątkową wartość, stanowi bowiem świadectwo ważnego epizodu w dziejach świata, jakim jest okres pandemii.

Muzeum dziękuje Jarosławowi Kończyło, dyrektorowi naczelnemu Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu, za przekazanie ampułki pochodzącej z pierwszych szczepień, jakie miały miejsce w Kędzierzynie-Koźlu w dniu 27 grudnia 2020 r.

23 KOMENTARZE

 1. W muzeum powinni wystawic pojedyncza cegle z portu i zamku w Kozlu, niedlugo z tych budowli nawet cegla nie zostanie,😱

 2. A na ścianie tablica pamiątkowa ku czci pierwszej zaszczepionej osoby, tej która ją szczepiła i tej która ten eksponat zdobyła krwią i blizną. Razem 3 tablice. Ta pani zarabia chyba naście co miesiąc, kieruje 4 pracownikami, no to musi się jakoś wykazać. No i się właśnie wykazała. POmysł z dzbana.

  • Akurat, to Twój komentarz, wybitnie się wyróżnia wśród zamieszczonych – a nagannie przez Ciebie ocenionych. Nomen omen sam siebie, dobitnie sprecyzowałeś – skretyniała persono. My Słowianie, jesteśmy wyczuleni na takie inwektywy, kolego „Pasza” – zrozumiano… czy może trzeba rzucić w Ciebie butem?

 3. W muzeum współczesnego holokaustu… – może to i lapsus słowny, ale jakoś tak mi się to wszystko kojarzy – chyba, że na dekiel mi już siadło…

 4. cyt: ” Dzięki staraniom dyrektor muzeum Izabeli Migocz zbiory wzbogaciły się o cenny eksponat.”
  Jak podają media, to ta pani zarabia rocznie 166729 zł. więc powinna wiedzieć, co robić żeby się nie narazić na śmieszność. A może się mylę i znajoma prezydent doceni i jakąś drobną (np. 50 tysi) premię przyzna?
  Bo z POpapranymi nigdy nie wie, oj nie wie się, czy dobrze jest, czy może jest już źle.

 5. Apeluję o przeniesienie fiolki do Oświęcimskiego muzeum, bo to przecież tam najpierw eksperymentowały firmy będące dziś producentami tych szczepionek.

 6. Ja też mam pomysła i żądam, dopominam się i nalegam o natychmiastowe wprowadzenie do realizacji.
  Należy wystrugać koziołka z ampułką pe-covidovą o numerze 0……..01 i w słodkim jego pyszczku umieścić przed Urzędem Miejskim. Tak co by wszystkie ludzie widzieli.
  Do muzeum rzadko kto przychodzi, chyba tylko jakiś spęd szkolny, a we wspomnianym Urzędzie, każdy z nas przecież był.
  Przyjdzie „petent” do Urzędu załatwić sprawę, a przy okazji zobaczy koziołka-covidowca i zaraz sobie pomyśli: kurcze (albo jeszcze gorzej) , ja jeszcze nie szczepiony i zaraz po załatwieniu sprawy uda się pędem na szczepienie.
  Można by też famę puścić w obieg, że po pogłaskaniu koziołeczka coś tam się spełni, jakieś szczęście nas dopadnie, lub też czemuś bardzo złemu się zapobiegnie.

Skomentuj