Aleksandra Pabisiak najlepsza w teście wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

5

Za nami II test wiedzy o Żołnierzach Wyklętych pt.”Niezłomni Bohaterowie” zorganizowany w Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja w Kędzierzynie-Koźlu.

W auli w ZS 3 zebrało się prawie 50 uczniów szkół średnich z naszego powiatu.
Przed testem wysłuchano koncertu Tadka połączonego z opowiadaniem historii m.in. Żołnierzy Wyklętych.

Uczestnicy zmierzyli się z trudnymi pytaniami które ułożył Prezes SPKK Krzysztof Tyliszczak. Chociaż historia żołnierzy podziemia antykomunistycznego jest szerzej znana dopiero od kilku lat, uczniowie wykazali się dużą znajomością tematu. W teście można było znaleźć pytania o dowódcę grupy WiN z Koźla, twórcę Konspiracyjnego Wojska Polskiego czy pseudonim Władysława Wilczyńskiego – jednego z dowódców grupy „Olimpia” z Gościęcina. Pytania nie były więc łatwe i nie odstępowały poziomem trudności tym z wojewódzkiego testu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

Ostatecznie najlepszy wynik uzyskała Aleksandra Pabisiak, drugi był Jakub Kalbron, trzecia zaś Wiktoria Popczak. Dodatkową nagrodą jest wyjazd na Kresy podczas kolejnej akcji paczkowej organizowanej przez SPKK.

– Jest nam niezmiernie miło, że tylu młodych ludzi wzięło udział w teście. Jest to znak, że historia Żołnierzy Wyklętych jest ciekawa i młodzież nie potrzebuje bohaterów z filmów Marvela bo ma swoich Pileckiego, Inkę czy Bartka – podsumowuje Tomasz Kapica, rzecznik stowarzyszenia.

5 KOMENTARZE

  1. Cytat pewnego „filozofa” (o nicku NN) spod artykułu Żołnierze Wyklęci okiem małych patriotów.
    „Wracając do meritum dyskusji zostawcie dzieci w spokoju ,spróbujcie sił w szkołach o których pisałem wyżej (technika i licea) , dzieciom zostawcie dzieciństwo , a nie wymuszajcie na nich zapoznawanie się z wiedzą o której raczej mają marne pojęcie (nie ubliżając żadnemu dziecku)…”- prosiłeś? Masz. :-)

  2. Niesamowite, jak można zrobić coś z niczego. 3 lata temu nacjonaliści, zwani patriotami, wyciągnęli z szafy tych wątpliwej sławy wyklętych i rozpoczęła się swoista mania. Pozostaje wierzyć, że to minie i młodzież zainteresuje się bardziej współczesnymi i wesołymi sprawami.

  3. To teraz testy dla pasażerów PKS wysiadających na dworcu w Kędzierzynie. Potem można takie testy organizować dla każdego kto chce wejść na Orlik.

Skomentuj