Alarm smogowy I stopnia w Kędzierzynie-Koźlu. Prognozy dla miasta nie są pomyślne

20

W związku z przekroczeniem na Opolszczyźnie dobowej normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu ogłosił alarm smogowy I stopnia.

KOMUNIKAT 1/P_150/2019 z dnia 21 stycznia 2019 r. o wystąpieniu Alarmu I stopnia dla pyłu zawieszonego PM10

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Departament Monitoringu Środowiska Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Opolu informuje, że w dniu 20 stycznia 2019 r., na terenie województwa opolskiego stwierdzono wystąpienie Alarmu I stopnia dla pyłu zawieszonego PM10.
Na stacjach monitoringu jakości powietrza zlokalizowanych w  Kędzierzynie – Koźlu, Opolu
i Zdzieszowicach zarejestrowano następujące, 24-godzinne stężenia pyłu zawieszonego PM10:
1. Kędzierzyn – Koźle, ul. B. Śmiałego – 160 µg/m3,
2. Opole, ul. Koszyka – 157µg/m3,
3. Zdzieszowice, ul. Piastów – 173 µg/m3.
Biorąc pod uwagę bieżące wyniki stężeń pyłu zawieszonego PM10 oraz prognozy zanieczyszczenia powietrza, przewiduje się utrzymanie przekroczenia poziomu kryterialnego ustanowionego dla tego zanieczyszczenia.

Przekroczenie poziomu Alarmu I stopnia może się wiązać z ryzykiem wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych, głównie w przypadku osób z niewydolnością układu oddechowego oraz układu krążenia, a w szczególności w przypadku dzieci i osób starszych.

20 KOMENTARZE

 1. Trochę nie w temacie ale czy może dziennikarze zainteresowali by się cenami paliwa w naszym mieście? Dlaczego w pobliskim Raciborzu ceny mogą być o 30 groszy niższe niż u nas (pomijam stację przy Auchanie gdzie benzyna w granicach 4,20) Dlaczego u nas na wszystkich stacjach jest jednakowa cena? Wystarczy przejechać po bp/shell/orlen i zawsze jest tyle samo. Średnie ceny paliwa w Polsce to ok 4,60 – 4,70 a u nas praktycznie cały czas ceny utrzymują się w granicach 5 zł (benzyna 95) Może warto się tym tematem zainteresować?

  • Dokładnie! To pewnie zmowa cenowa i stąd te sztywne wysokie ceny u nas.Ja mieszkam w K-Koźlu ale tankuję właśnie na stacji paliw Auchan w Raciborzu,często tam jeżdżę a oszczędność przy moich 30l znacząca.NIE dla zdzierstwa w KK

   • Opole, stacja Orlen w centrum miasta, ostatnie 2-3 tyg. cena za litr ’95: 4,81 – 4,84, w tym samym czasie u nas, także Orlen (Piasty, Pogorzelec) cena ok. 4,94…

    • Ceny ON, dla lepszego zobrazowania LOTOS : Piątek : Koźle 5.12, Opole przy DK 45 5.10, Krapkowice 4.78

     Jak ktoś czasem jedzie do woj Śląskiego to można przeżyć szok, ceny za litr nawet 40-50 gr/litr niższe i to na markowych stacjach.

 2. Mieszkam na osiedlu Azoty wczoraj wieczorem byl smrod nie do wytrzymania gdzie jest straz miejska mysle ze wieczorami pala smieci jeszcze kilka lat temu takiego smrodu nie bylo.Jezeli jest miejskie ogrzewanie to dlaczego pala w piecach.Jezeli na wioskach jest robiona kanalizacja to jest obowiazek podlaczenia.Dziwne te prawo u nas

 3. Dlaczego w komunikacie podają dane z osiedla Piastów gdzie tam jest centralne ogrzewanie. Na Pogorzelcu w tym czasie było 252 A na Rogach aż 520. Mnie cały dzień głowa boli i nawet tabletki nie pomagają.

  • to prawda. Ale dane nie są z wczoraj! Wszędzie było ponad 200 mg PM 2.5 i 500% benzenu przekroczona. Każdy miernik wskazywał takie stany. Dzisiaj mało co jest a truli nas 3 doby. Najgorsza była wczorajsza noc

 4. Straż Miejska kompletnie nie jest zainteresowana wyłapywaniem trucicieli powietrza w naszym mieście pomimo obowiązującego od ponad roku zakazu spalania niskogatunkowych paliw węglopochodnych typu muł i flot.Mieszkaniec ul.Konopnickiej 4 to typowy przykład takiego bezkarnego truciciela!

  • Jestem za… A tych co się nadają do policji przyjąć. Może w końcu „rządzący” podejmą ten krok i zmienią Straż Miejską w Policję Municypalną. W innych krajach kompetencje do np. wejścia na posesję celem sprawdzenia czym ktoś pali w piecu, na terenie miasta ma taka formacja, a jej pracownicy są w pełni wyszkoleni i mają uprawnienia policjantów, a także są w służbie, a nie na słabo opłacanym etacie w urzędzie miasta.

 5. Więcej drzew usunąć z miasta a powietrze będzie lepsze to nowa metoda naszych władz obojętnie która opcja polityczna. Ci ludzie nie mają pomysłu na to miasto , walka o władzę i tyle. Komuś zależy by nie wykryć truciciela bo to będzie paliwo na kolejne wybory. Wybór między dżumą a tyfusem -cytując klasyka – nie jest żadnym wyborem to nam zwykłym ludziom zależy najbardziej na tym mieście musimy się zorganizować i próbować coś zmienić. POZDRAWIAM

Skomentuj