Adam Michnik w Kędzierzynie-Koźlu. Naczelny „Wyborczej” nie zostawił suchej nitki na rządzących. ZDJĘCIA

30

Sala kina „Twierdza” pękała w szwach podczas dzisiejszego spotkania z Adamem Michnikiem. Naczelny Gazety Wyborczej przyjechał do naszego miasta w ramach cyklu Rozmowa Suwerena.

Spotkanie rozpoczęło się od oceny bieżącej sytuacji politycznej w kraju. Michnik znany ze swojego krytycznego stosunku do rządu Prawa i Sprawiedliwości w mocnych słowach wypowiadał się na temat zmian w systemie sądownictwa. Naczelny Gazety Wyborczej wskazywał, że obecnie trwający spór jest wewnętrznym konfliktem w obozie rządu.

– Nie wykluczam, że w wyniku tego sporu może dojść do tego, że minister Ziobro poleci. Czego mu życzę z całego serca, bo to fatalny minister. Jeszcze bardziej by się radowało moje złe serce, gdyby zabrał ze sobą ministra Jakiego – mówił były działacz opozycji demokratycznej.

Michnik wziął w obronę Lecha Wałęsę. – Próba zrobienia z Wałęsy kryminalnego przestępcy jest czymś, co godzi w sam rdzeń demokracji polskiej. Niezależnie od tego, czy ktoś bardziej lubi Lecha, czy mniej, to trzeba będzie go bronić. To jest obowiązek demokracji polskiej – mówił.

Zdaniem gościa Rozmowy Suwerena, wysokie poparcie, jakie PiS odnotowuje w ostatnich sondażach, może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością.

– Nie przypuszczam, żeby ten projekt polityczny, polegający na rozdawaniu pieniędzy i braniu za mordę społeczeństwa, likwidowaniu instytucji państwa prawa i izolowaniu Polski w Europie mógł na dłuższą metę zdobyć poparcie Polaków. To nieprawdopodobne – mówił Michnik.

Były naczelny „Wyborczej” odniósł się też m.in. do kwestii uchodźców i katastrofy smoleńskiej, zarzucając rządzącym zastraszanie i antagonizowanie społeczeństwa. Skrytykował też Jana Pietrzaka i jego jubileusz w Opolu oraz rządowe plany reform na rynku mediów.

Cykl Rozmowa Suwerena jest wspierany przez Komitet Obrony Demokracji. Do tej pory w jego ramach nasze miasto odwiedzili m.in. Jacek Żakowski, ksiądz Adam Boniecki czy Kazimiera Szczuka.

 

 

30 KOMENTARZE

  • Eeee, ale o co Ci właściwie chodzi? Że ma korzenie żydowskie? (A podobno w Polsce nie ma antysemityzmu…oczywiście jak któremu antysemicie zarzucić wrogość względem Żydów, z razu się oburzy). Pan Michnik ma sobie prawo mieć jakiekolwiek korzenie. Nic złego w tym, że ktoś ma domieszkę francuską, niemiecką, włoską, ukraińską czy żydowską. Równie dobrze Ty mógłbyś być w sytuacji poza granica Polski, w której to Tobie ktoś wypomina korzenie polskie. Nie decydujemy o naszych korzeniach, nie mamy na nie wpływu. Nie znam Cię, nie mam pojęcia czy masz świadomość i wiedzę o swoich przodkach – ale jeżeli nie, polecam dogłębnie prześledzić drzewo genealogiczne. Mało z nas ma „czyste” (cokolwiek by przez to nie rozumieć”) korzenie bez domieszek, w dodatku kilkanaście pokoleń wstecz. Jest to efekt zmian granic, wojen, konfliktów, zsyłek, przesiedleń itd. Pan Michnik ma prawo zabierać głos w sprawach Polski, tak jak każdy Polak. Nienawiścią nie reprezentujesz w sposób godny mojego kraju – Polski, więc uprzejmie Cię proszę – w taki sposób nie zabieraj głosu, bo robisz i mnie i mojemu krajowi złą reklamę. Jeżeli masz coś do innych ludzi tylko dlatego, że są inni od Ciebie – znaczy, że jesteś małym, zakompleksionym człowiekiem, zamkniętym na świat.

  • Też im się nie dziwię. Są wkurzeni na tak nieudolny rząd jak ten Prawa i Sprawiedliwości, chamski, butny, kłamliwy, dwulicowy, nietolerancyjny, niszczący prawo, zadłużający kraj, prowadzący politykę kolesiostwa w najbardziej absurdalny sposób. Tylko po co zapamiętywać twarze? Czyżby to była ukryta groźba z Twojej strony? Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z konsekwencji prawnych ewentualnych gróźb skierowanych względem innych. Jeżeli się z kimś nie zgadzasz, możesz wyrazić to w inny sposób, aniżeli na poziomie chama, który zamiast dyskutować i mieć własne zdanie oraz poglądy, ma jedynie własną agresję i niechęć do innych.

 1. Gwałt na systemie sprawiedliwości jest poważnym problemem dla wszystkich nas. Prosty, niedouczony, zakompleksiony Polak i tak tego nie zrozumie (lub też nie zechce zrozumieć) i pozostanie przy swoich spiskowych teoriach wyssanych z palca, pseudoprawniczej (nie)wiedzy oraz wymysłach i przekazach pisowskich mediów. Dobrze, że Michnik się pojawił.

 2. Szkoda,że nikt z jego wielbicieli nie zapytal dlaczego tak długo zwlekal z Rywinem.Przy rejestracji uprzedzili,ze nie mozna zadawac pytań nie ustalonych.Zatem nie poszedlem.

 3. A w pierwszym rzędzie jego wielbicieli dawni członkowie PZPR, a teraz zażarci działacze KOD-u. Pamiętam, jak za komuny byłem na spotkaniu z Michnikiem i Kuroniem – jak oni wtedy pięknie mówili! Nie wiem, co się stało, ale teraz słuchając i czytając go (jego GAZETĘ) rzygać mi się chce.

  • Czy negujesz obecność dawnych członków PZPR w środowiskach innych gazet, partii czy organizacji? Spośród osób działających w KODzie lub sympatyzujących z nim nie znam żadnych działaczy komunistycznych. Wśród polskiego kleru jest mnóstwo rasistów i niedouków – według mnie jest to znacznie poważniejszy problem, zważywszy na tak ekspansywną politykę kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i jego próby nadania sobie prymatu wśród wszelkich autorytetów i głosów publicznych. Ja z kolei pamiętam jak Kaczyńscy bardzo blisko wpsółpracowali z Wałęsą – próbowali zrobić mu koło pióra, ten im podziękował, a oni w rezultacie zaczęli tę durną wojnę. Nie wiem co czytasz w Wyborczej, że chce Ci się rzygać, ale ja nie miewam podobnych odruchów. Masz na myśli krytykę gwałtu dokonanego na systemie sądowniczym? Cóż, każdy ekspert przyzna, że działania rządu są straszne. Podobnie dotyczy to wielu innych kwestii. Zdarzało mi się sięgnąć po prasę prawicową oraz niektóre ich portale (np. Frondę) ale niestety, tego się nie da czytać… to jest jakiś bełkot na zamówienie…Tak swoją drogą, jesteś przeciwny komunie tylko dlatego, że ich nie lubisz (rodzaj niedookreślonego wroga, którego zawsze można w kimś znaleźć, choćby przez jego niegdysiejsze małe otarcie się o system, lub też go całkowicie od zera stworzyć i znaleźć mu odpowiedni paragraf) czy też jesteś przeciwny represyjnym rządom wprowadzającym cenzurę, stosującym propagandę, fałsz, zakłamanie, dopuszczającym się siły względem opozycji oraz prowadzącym politykę nietolerancji wobec części obywateli? Jak dla mnie – wypisz wymaluj opis obecnego rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ci wszyscy, którzy tak chętnie skandują „red is bad”, „precz z komuną”, „a na drzewach zamiast liści…” mają w sobie tyle pogardy, nienawiści, agresji i pustki, że wątpie by byli świadomi czym tak naprawdę jest komunizm (szczególnie młodzi), bądź by jeszcze pamiętali czasy, w których żyli. Nie popieram komunizmu, ale z tego powodu nie obrażam innych, nie szukam wszędzie wrogów, spisków i układów. Staram się iść do przodu, zamiast wciąż grzebać w przeszłości. Niektórzy – jak p. Piotrowicz – sami się podstawiają i wystawiają na ośmieszenie, więc w tych przypadkach nawet nie trzeba specjalnie szukać na nich śladów.

 4. Chyba nie wiesz co mowisz.Michnik z Bolkiem zdradzil Polakow w Magdalence i bratal sie z komunistycznymi przestepcami.Doradzlbym mu by dolaczyl do brata, tam jego miejsce.

 5. Biedny, ciemiężony lud przyszedł posłuchać lewicowego guru.bo w końcu rządzi ktoś,kto dba o obywateli, a nie o najbogatszych, znajomych i „elitę”

  • Rząd PiS obsadza wszędzie swoich, miesza się w układy, niszczy polską puszczę dając w ten sposób okazję obłowienia się leśnikom, już i tak obłowionym. Do tego zadłuża nas na ogromną skalę, w sposób karygodny wydatkuje pieniądze przeznaczone na promocję kraju za granicą, prowadzi politykę nietolerancji wobec części obywateli (m.in. niepełnosprawnych uczniów), przyzwala na agresywne i rasistowskie ataki, powoli narzuca rozwiązania siłowe, obsadza osoby niekompetentne, wprowadza zmiany ustawowe bez konsultacji z zainteresowanymi stronami, w dodatku wprowadza je szybko, bez przemyślenia, na kolanie – szczególnie widać to po reformie edukacji. Wymieniać można godzinami. I gdzie tu dbanie o obywateli? Masz na myśli pompatyczne hasła? Pompatycznymi hasłami i Matką Boską nie zbawią kraju. Zarzucają różne rzeczy poprzednikom, ale sami robią o wiele gorsze – kukiełkowy prezydent, niekompetentni ministrowie (np. Ziobro, człowiek bez kręgosłupa moralnego i jakiegokolwiek autorytetu prawniczego, albo Waszczykowski – człowiek, który nas ośmiesza za granicą), afera SKOK, niszczenie polskiego systemu sądowniczego, zadłużanie TVP i wprowadzanie doń paskudnej propagandy i lizusostwa.

 6. Towarzysz szechter broni demokracji wraz z ludźmi którzy stali po wiadomej stronie barykady ( Z resztą 90% kodziarzy to byli komuniści i zdrajcy Polski). Boicie się o swoją reputację zakłamane świnie i o to, że dosięgnie was w końcu sprawiedliwość za lata komunizmu. Oby rząd PIS-u was rozliczył, obyście zawiśli ZDRAJCY. ZA ZDRADZONĄ ZIĘMIE PIEKŁO WAS POCHŁONIE !!!!

  • 1. Nazwiska pisze się dużą literą – wymagają tego zasady języka polskiego oraz zwykły szacunek; tyczy się to również pozostałych błędów, jakie popełniłeś; jeżeli szanujesz Polskę, powinieneś wziąć sobie to do serca. 2. Czy posiadasz wiarygodne i rzetelne źródła informacji potwierdzające prawdziwość Twoich tez, jakoby „90% kodziarzy to byli komuniści i zdrajcy Polski”? W przeciwnym wypadku, polecam cofnąć swoje oskarżenia. 3. Obrażanie innych nie jest sposobem na prowadzenie merytorycznej dyskusji – stanowi jej przeciwieństwo oraz wskazuje na brak argumentów osoby, która tego dokonuje. 4. Nawoływanie do nienawiści bądź grożenie innym jest niezgodne z prawem. 5. Rząd Prawa i Sprawiedliwości (ta nazwa to istny paradoks) swoją polityką co raz bardziej zbliża się do działań systemu komunistycznego, w dodatku w swoich szeregach ma osoby zamieszane w poprzedni system – z p. Piotrowiczem na czele. Jeżeli dla Ciebie zdrajcą jest każdy, kto nie popiera PiSu – to musisz chyba widzieć w koło samych zdrajców, czyż nie? To samo czynisz w każdym innym przypadku gdy się z kimś innym nie zgadzasz? Ja na tych zdjęciach jakoś nie widzę zdrajców. Wiem natomiast, że wśród czołowych reprezentantów obecnego obozu rządzącego są osoby, które przespały okres komunistycznej opozycji, a teraz próbują sobie na nowo stworzyć biografię, wpisując w nią nieswoje zasługi. Nieładnie. Z Twojego wpisu zionie nienawiść – czy tym chcesz się wyróżniać jako przykładny Polak-patriota? Dla mnie taka postawa jak Twoja kłóci się ze szlachetnym oddaniem ojczyźnie.

  • On sie nazywa Michnik po mamełe – spłodził go Szechter, który nie był w związku małżeńskim z Michnikową..
   Ot, taki nieślubny syn.

 7. THCX , Me , PL ? Po co tyle nicków dla jednej osoby ? Stawiam dolary przeciwko orzechom , że siedziałeś tam w pierwszym rzędzie . Napisałeś koopę kłamstw i bzdur . Jakbym czytał GWnno Wybiórcze . Szechter jest , był i będzie anty-Polakiem . Napisałeś się , naprodukowałeś a wszystko ch warte . Wy zdrajcy , Targowiczanie nigdy mojego głosu nie dostaniecie .

  • Nie poplułeś się Aruś z nienawiści, a jad nie wypalił przypadkiem ocząt, że tak widzisz jedną osobę pod tyloma różnymi Nickami?
   A może to Ty jesteś raz Sliwka,raz Arek, innym razem jeju?
   I zgarniasz kasiorę po napisaniu kilku nawet najprostszych, bełkotów.

 8. Ależ się komuszątka rozpisały sążnistymi komentarzami (w sumie to jeden, pod różnymi nickami) …

  PS.
  1. A mnie nie dziwi, że tow. Michnik pluje na PIS bo zmiana rządu kosztowała go 30 milionów zł braku wpływow z rządowych reklam i ogłoszeń – musi teraz bidulek sprzedawać kamienice i brać kredyty…
  2. Jeżeli o „korzeniach” mowa, to nie interesuje mnie czy Adam był chrzczony nożykiem czy wodą święconą ale jego korzenie polityczne są pierwszorzędnie komunistyczne…

Skomentuj