A jednak nie będzie remontu pomnika i amfiteatru na Górze Św. Anny. Samorządy się wycofują

9

Jeden z najpopularniejszych celów krótkich wycieczek mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i okolic jednak nie przejdzie zapowiadanej od dawna metamorfozy. Samorządy, które przygotowały projekt, wycofały się z jego realizacji.

Pomnik Czynu Powstańczego i amfiteatr w dawnym kamieniołomie to niewątpliwie miejsca niezwykle urokliwe, jednak mocno już nadgryzione zębem czasu. Blask przywrócić miały im zakrojone na dużą skalę prace rewitalizacyjne, które powiat strzelecki wspólnie zaplanował z gminą Leśnica. Po remoncie Góra Św. Anny miała zyskać jeszcze większą siłę przyciągania turystów. Wiadomo już, że przynajmniej na razie nic z tego nie będzie.

Rewitalizacja była planowana już od 2015 roku. Pierwsza koncepcja, obejmująca także infrastrukturę towarzyszącą, zakładała inwestycję na poziomie 40 mln zł, później projekt zredukowano, ale pomimo wielu przetargów nie udało się znaleźć wykonawcy, który chciałby zrealizować zadanie w zakładanym przez samorządy budżecie.

Umowę na realizację inwestycji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko samorządy podpisały z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie miało wynieść 8,5 mln zł przy zakładanych kosztach na poziomie około 12 mln zł. W ostatnim przetargu najniższa cenowo oferta opiewała na niespełna 15 mln zł. Samorządowcy doszli do wniosku, że nie stać ich na dołożenie pieniędzy, tym bardziej, że inwestycja ma być realizowana na gruncie Skarbu Państwa.

Samorządy wystąpiły jeszcze do premiera Mateusza Morawieckiego. Dodatkowe wsparcie inwestycji środkami zewnętrznymi to obecnie jedyna szansa na powrót do projektu.

9 KOMENTARZE

 1. Gdyby tam był przedwojenny pomnik, który gloryfikował Hitlera i hitlerowskie Niemcy, to samorządy na wyścigi sypały by kasiorą na odbudowę tego zabytku😕

  Trochę jak w Gdańsku z Westerplatte, gdzie ROBI się WSZYSTKO, aby to miejsce bohaterstwa polskich żołnierzy zniknęło NA ZAWSZE😠

 2. Pomnik i amfiteatr budowano w latach 1921-1938, w 1945 pod presja rosjan mial byc wyburzony i tak sie stalo. w 1946 podjeto budowe wg projektu Xawerego Dunikowskiego. i taki stoi do dzis> Polska zapomina o okresie trzech powstan slaskich, a zwlaszcza tego trzeciego powstania i o bitwie o Gore sw Anny!!! WSTYD DLA SAMORZADOW!!

  • Raczej wstyd dla matołów z stolicy ze nie sypną porządnie kasą.
   Dlaczego samorządy mają się o to starać, pomnik nie stoi na terenie ani jednej gminy.To teren należy tak jak jest napisane do Skarbu Państwa.
   Po za tym, nie każdy ma tyle kasy co miasto Kędzierzyn-Koźle. Każdy chce racjonalnie dysponować swoimi środkami.Może tak miasto wyłoży trochę kasy skoro jest tyle krzyku.
   Myślę że nie wiele osób interesuje się tym pomnikiem z obszaru który graniczy z nim. Nie maja w tym interesu, dlaczego mieliby wydawać kasę.
   Pan Mirek napisał „Polska zapomina o okresie trzech powstan slaskich,” słuszna uwaga.
   Wnioski wyciągnijmy sami.

Skomentuj