87-letnia kobieta padła ofiarą fałszywego kuriera. Zapłaciła za paczkę, której nie zamawiała

0

Oszuści mają co raz to nowsze sposoby, by wyłudzić od nas pieniądze. Wysyłają za pobraniem niezamawiane paczki, w których są bezwartościowe rzeczy. Warto więc zawsze zachowywać czujność. Nie przyjmować przesyłek, których nie zamawialiśmy, a tym bardziej nie płacić za nie.

Niestety przekonała się o tym 87-letnia mieszkanka powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Kobieta poinformowała policjantów, że w ubiegły piątek około godziny 11.30 pod jej dom podjechał rzekomy kurier. Mężczyzna poinformował zgłaszającą, że ma dla niej przesyłkę za pobraniem, za którą należało zapłacić 300 złotych.

– Oszust wykorzystując wiek seniorki, cały czas wywierał na nią presję, poganiał ją, mówiąc, że nie ma czasu. Kobieta przekazała mu pieniądze i odebrała paczkę. Nie była świadoma, że właśnie pada ofiarą oszustwa. Zorientowała się dopiero, gdy otworzyła przesyłkę, w której były bezwartościowe rzeczy. Dodatkowo okazało się, że nikt z domowników nie zamawiał żadnej paczki – relacjonuje komisarz Magdalena Nakoneczna z kędzierzyńsko-kozielskiej policji.

Radzimy, by przy każdym kontakcie z osobą dostarczającą przesyłki, zachowywać szczególną ostrożność. Nigdy nie odbierajmy paczek, których nie zamawialiśmy. Bądźmy czujni i pamiętajmy, że odbierając płatną przesyłkę w imieniu kogoś bliskiego, najlepiej przed zapłatą, skontaktować się z faktycznym adresatem i zapytać, czy spodziewał się przekazu, za który będzie musiał zapłacić. Jeżeli nie mamy pewności, nic nie odbierajmy i nie podpisujmy.

Szczególnie uważać powinny osoby, które często robią zakupy w internecie, a ich bliscy są przyzwyczajeni, że przychodzą do nich paczki. Na tego typu oszustwa narażeni są także pracownicy firm, gdzie w natłoku innych spraw i przy odbiorze wielu przesyłek trudniejsza jest weryfikacja, czy ktoś zamawiał daną rzecz.

Zwracajmy również uwagę na to co podpisujemy. Pokwitowanie fałszywej paczki może dla nas mieć niemiłe konsekwencje np. skutkować podpisaniem umowy.

Skomentuj