80. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Uroczystość w filii obozu w Sławięcicach

16

W niedzielę obchodzono 80. rocznicę pierwszego transportu więźniów do niemieckiego nazistowskiego obozu w Oświęcimiu. Filia tej machiny śmierci istniała także w sławięcickim lesie na terenie dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla. Tam, w miejscu pamięci, oddano hołd pomordowanym.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle, Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu, Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Instytutu Śląskiego i ZHR Głubczyce. W imieniu kędzierzyńsko-kozielskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kwiaty złożyła pani Danuta Lipa. Zapalono znicze i zmówiono krótką modlitwę.

Uczestnicy udali się także cmentarz komunalny, gdzie upamiętniono postać Władysława Planetorza, wybitnego przedwojennego harcerza, Powstańca Śląskiego, w czasie wojny więzionego w obozach. Odwiedzono także grób Jerzego Kowalskiego, cichociemnego, wyremontowany przez Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle ze środków zebranych podczas kwesty 1 listopada.

16 KOMENTARZE

  1. Z tego co mi wiadomo panie redaktorze to nie była filia obozu Oświęcim tylko obóz pracy w ktorym więźniowie budowali zakład a zmarlych z wycieczenia i pracy kremowali w tym piecu

    • Nie. Gdyby to byli Europejczycy to pewnie byliby. Poważniej po co mieliby być ? Jeszcze poważniej, teraz twoje pytanie będzie traktowane przez jako atak przez PIS na biedne KO (kampania wyborcza).

    • @Tomek pomodlić się za DUSZE ZAMORDOWANYCH WIĘŻNIÓW NIEMIECKIEGO OBOZU PRZYMUSOWEJ PRACY można w swojej parafii, można w domu o czym zapomniałeś. To jest również forma złożenia Pomordowanym czci i honoru. Modlitwa jest równie ważna, co wiązanka kwiatów i zapalony znicz – pamietaj o tym.

  2. Gdzie byli Radni, władze Miasta i Powiatu, Wojewoda, Posłowie i Senatorowie? Jakiś ksiądz był proszony o modlitwę? Ktoś zamówił mszę za duszę poległych? Faktycznie wygląda to jak spontan kilku osób z prowincjonalnego miasteczka na końcu świata.

Skomentuj