500 zł na wakacje dla każdego dziecka. Jak aktywować bon turystyczny? Poradnik opolskiego ZUS

6

Od soboty, 1 sierpnia można aktywować Polski Bon Turystyczny. Nie trzeba składać żadnych wniosków. Bon aktywujesz, jeśli masz prawo do świadczenia wychowawczego lub dodatku wychowawczego na dziecko i założyłeś konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na razie do programu przystąpiło około 6,5 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego.

Jak otrzymasz bon?

Jeśli jesteś osobą uprawnioną, to wystarczy, że zalogujesz się na swoim profilu Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Potem wybierz z górnego menu zakładkę Ogólny, przejdź do zakładki Polski Bon Turystyczny i dalej na Mój Bon. Pojawią się opcje:

  1. [Aktywuj bon],
  2. [Zmiana danych kontaktowych],
  3. [Wniosek o dodatkowe świadczenie],
  4. [Podgląd].

Czy musisz składać wniosek o bon turystyczny?

Nie musisz składać wniosku o bon turystyczny, ale musisz go aktywować. Żeby to zrobić, powinieneś podać swój aktualny numer telefonu komórkowego lub adres e-mail.

Jakiej wartości jest bon i czy mogę go wymienić na gotówkę?

Świadczenie w formie bonu to 500 zł, które przysługuje na każde dziecko, na które masz prawo do świadczenia wychowawczego bądź dodatku wychowawczego. Bon jest dokumentem elektronicznym i nie można go wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze bądź środki wymiany. Możesz nim płacić klika razy, do wyczerpania wysokości świadczenia w formie bonu. Jeśli usługa za którą chcesz zapłacić przekracza wartość bonu, to pozostałą część możesz zapłacić gotówką lub przelewem.

Jaki bon otrzymam, jeśli mam więcej niż jedno dziecko?

Jeżeli w rodzinie jest na przykład troje dzieci, to otrzymasz jeden bon o wartości 1500 zł. Gdy aktywujesz bon, otrzymasz e-mailem jeden kod obsługi płatności. Możesz zapłacić za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną jednym bonem o wartości 1500 zł.

Pod numerem telefonu 22 11 22 111, konsultanci odpowiadają na kwestie związane z Polskim Bonem Turystycznym, a pytania można przesyłać również na specjalny adres e-mailowy: bon@zus.pl

Lista podmiotów turystycznych, które będą przyjmować płatności bonem będzie udostępniana na stronach internetowych Polskiej Organizacji Turystycznej www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.

6 KOMENTARZE

  1. Cieszymy się na rodzinny weekend w luksusowym SPA z sytuowanymi znajomymi, dziękuję PiS, to nam się po prostu należało. Taki uczciwy transfer pieniędzy z moich podatków, a że po drodze coś się ulało to nic nie szkodzi, Polacy nic się nie stało…

  2. A nie można obniżyć podatków, zamiast zabierać pracującym i bezdzietnym? Bo może ktoś nie może mieć dzieci i co? I już bony, czyli powoli kończymy z gotówką i zaczynamy totalny ucisk :) Brawo Polacy, sami tego chcieliście.

Skomentuj