3,5 mln euro dla Kędzierzyna-Koźla z Funduszy Norweskich i EOG. Rusza realizacja programu „Dugnad”

31

Ponad 3,5 miliona euro dla Kędzierzyna-Koźla! Miasto znalazło się w gronie zaledwie 29 gmin w Polsce, które otrzymały wsparcie w ramach prestiżowego programu „Rozwój Lokalny”. 

Do wyścigu po pieniądze ze środków Funduszy Norweskich i EOG mogło wystartować ponad 250 samorządów z całego kraju. Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowano jedynie 54 miasta. Po szczegółowej analizie złożonych wniosków międzynarodowe grono ekspertów wytypowało 29 liderów, którzy otrzymają łącznie 102 miliony euro.

Ocena dokumentów trwała ponad rok. Wśród zwycięzców znalazł się projekt Kędzierzyna-Koźla pt. „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego”.

– Znaleźliśmy się w gronie nielicznych miast w Polsce, które otrzymały Fundusze Norweskie. Kędzierzyn-Koźle otrzymał blisko 3,5 mln euro na wcześniej opracowany program. Jest to efekt działania wszystkich pracowników, kierowników urzędu oraz kierowników jednostek. Dzięki nim ten program został zaakceptowany – mówiła prezydent miasta Sabina Nowosielska.

Pozyskane fundusze wspierają zrównoważony rozwój miast beneficjentów i zostaną przeznaczone na zadania inwestycyjne oraz działania „miękkie”. Z pozyskanych środków zostanie wykonana adaptacja budynku PSP nr 6 przy ulicy Stalmacha na cele społeczne, modernizacja Domu Kultury „Chemik” na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, rewitalizacja terenów miejskich oraz budowa oranżerii przy Domu Dziennego Pobytu nr 2 Magnolia.

Blisko połowa funduszy zostanie przekazana na organizację wydarzeń sportowych i kulturalnych. Odbyć się mają warsztaty rękodzielnicze, zajęcia terapeutyczno-integracyjne oraz zostaną utworzone sekcje sportowe (kajakowa, bowlingu, piłki nożnej dla dziewcząt).

31 KOMENTARZE

 1. Pogratulować za ten projekt, wiadomo będą tu raza tacy, co wiedza lepiej, gdyby tylko im się chciało ruszyć palcem w bucie to zrobili by wszystko „lepij”. Tak jak ja nieudacznicy, z niską samooceną, PO prostu przegrywy polskie.

  A tu popatrz prezydentowa ma kompetentnych pracowników. Biegli ludzie na właściwych miejscach, realizują swoją pracę z uśmiechem na ustach, pełni energii i ciekawych pomysłów. Nie sztuka rozdać, sztuka coś stworzyć. Żadem Polak nie musi wydać złotówki tylko bogaci Skandynawowie. W urzędzie komuś się chciało, no i kasa jest.

  My PiS nie cieszymy się z tego, że samorządy sobie radzą, więc zmniejszamy ich przychody oraz dzięki Glapińskiemu i silnej złotówce, która co rok idzie w górę o 12% te dotacje znaczą już mniej. Ratuje je tylko kurs wymiany. Pamiętaj, zawsze głosuj na obecny rząd, my nie zapominamy o wyborcach ( emeryci, beneficjenci socjalni, skrzywdzeni przez Tuska).

 2. Cytat : …. [Ponad 3,5 miliona euro dla Kędzierzyna-Koźla! Pozyskane fundusze wspierają zrównoważony rozwój miast beneficjentów i zostaną przeznaczone na zadania inwestycyjne oraz działania „miękkie”. Z pozyskanych środków zostanie wykonana adaptacja budynku PSP nr 6 przy ulicy Stalmacha na cele społeczne, modernizacja Domu Kultury „Chemik” na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, rewitalizacja terenów miejskich oraz budowa oranżerii przy Domu Dziennego Pobytu nr 2 Magnolia.
  Blisko połowa funduszy zostanie przekazana na organizację wydarzeń sportowych i kulturalnych. Odbyć się mają warsztaty rękodzielnicze, zajęcia terapeutyczno-integracyjne oraz zostaną utworzone sekcje sportowe (kajakowa, bowlingu, piłki nożnej dla dziewcząt)] …. Znowu nasuwa się zarzut inwestowania w Kędzierzyn a pisze że w Kędzierzyn-Koźle jako całe miasto co jest bzdurą. Więc czym magistrat się chwali ? Kpina !

 3. W Rosji od zawsze tak mają, jedź do swego Pana.
  A co złego w tym że dziecko wie kto to pedofil, u plebana się tego nie dowie? Ach wiem wytłumaczysz wszystko w domu w zaciszu, tak jak tatuś wytłumaczył na kolankach.

 4. A co z monitoringiem benzenu?
  Dzisiaj o 5. 142,6 µg/m3 na Piastach.
  Może zamiast niektórych „kwiatków do kożucha” zbudować kilka stacji mierzących poziom zanieczyszczeń?
  Warto wcześniej wiedzieć jak nowe inwestycje na Polu Południowym będą wpływały na nasze środowisko.

  • Uczepiło się babsko… Jak ci benzen przeszkadza to nie wystawiał swej moherowej gęby przez okno je zamknij.

   • Może by tak trochę grzeczniej.
    Np. A co Cię tak interesuje ten benzen? Niech każdy kto się boi raka podejmie decyzję o wyjeździe. No i nie strasz, bo to kłamstwo, że Kędzierzyn-Koźle ma statystycznie najwięcej przypadków glejaka w Polsce.

    • Tobie już ten benzen na głowę padł. Skończ z tym pieprzeniem. Fachowiec znalazł się. Może coś na temat a nie monotematycznym być.

     • Chyba pojawienie się wolnych pieniędzy jest okazją do zbudowania stacji monitorujących. W moim przekonaniu takie stacje są o wiele ważniejsze niż np. oranżeria.
      W związku z tym moje wnioski są jak najbardziej na temat.
      I po raz kolejny apeluję o kulturę i nie obrażanie się wzajemnie.

     • Skończ z tymi stacjami są ważniejsze rzeczy a nie widzimisie jednej Aliny . Już ci pisałem schowaj moherowy łeb i zamknij okno to ci benzen nie nawieje.

     • Powielona wypowiedz pani prezydent miasta możliwości Sabci w formie bardziej obraźliwej. Rozwiązanie problemu z benzenem i monitorowanie jego było jednym z podstawowych punktów kampanii wyborczej Sabci na prezydenta miasta. Alina ma rację.

     • Problemów jest więcej i są ważniejsze. Uczepiliście się jednej substancji chemicznej zwanej benzen. Oddychamy powietrzem zanieczyszczonym wieloma substancjami i nikt nie mów o dwutlenku węgla czy siarki, o pyłach zawieszonych itp. One też szkodzą i powodują choroby układu oddechowego w tym raka. Także twierdzenie że powielam czyjąś wypowiedź jest bzdurą jak komentarze Aliny. Poza tym tematem artykułu nie jest benzen więc… A Alina jest monotematyczna.

  • Tak było nad ranem na osiedlu Piasty przy wietrze wschodnim. Teraz stężenie jest minimalne ale to dlatego, że wiatr zmienił się na pd-zach.
   Pewnie teraz w Sławięcicach mają ze 150 µg/m³.
   Ale mieszkańcy Sławięcic o tym nie wiedzą bo nie ma tam stacji monitoringu.

   • A Ty masz pojęcie co to jest rower?
    wiesz gdzie znajdują się ścieżki rowerowe.
    Tak jeżdżę i nie zostawiam po sobie śmieci
    A twój głupi komentarz to właśnie takie śmieci które nikomu nie służą.
    Koniec .

    • A ty masz pojęcie jak jeździć na rowerze ? Pewnie nawet nie wiesz co to znak drogowe ? Także twój jest głupi komentarz same bzdury które nikomu nie służą.
     A śmiecić to na pewno śmiecisz tylko przyznać się nie potrafisz.

     • Tak się składa że po polach nie jeżdżę jak ty bo w ogóle nie pedałuje…
      Także słoma, trawa i inne chabazie z twych butów wystają.

     • Nie pedałujesz bo nie wiesz jak się to robi
      sirk to trochę zgubne bo nie wiesz o co chodzi a chcesz patrolować.
      Jedno co potrafisz i wydaje Ci się że robisz dobrze.
      A tu bardzo się mylisz.

     • Nie pedałuje i nie będę… Widać nie rozumiesz wypowiedzi. Tak samo nie rozumiem co ja mam patrolować ? Ty czytasz o czym piszesz ? Bo ta wypowiedź kompletnie nie ma sensu.

     • Skoro nie pedałujesz to nie wypowiadaj się na temat tego co rowerzysta zostawia na ścieżce rowerowej bo nie masz o tym pojęcia.
      Koniec.

     • Koniec to możesz sobie pisać wiesz gdzie…. Także nie śmieć to nie będzie brudu.

 5. Wróble jćwierkają, że w ramach modernizacji DK Chemik oraz w trosce o lewacki ekologiczny PO-stęp, mają być wyrżnięte w pień wszystkie okoliczne drzewa 😕

  Zamiast tych paskudnych drzew, wszystko będzie zabetonowane na MAXA – wzorem tego CUDOWNIE spierniczonego Ryneczku w Koźlu.😳👍

  Tu również będzie piękna ogroma patelnia (z koreańskim ogromnymi drzewami), gdzie każdy będzie mógł se usmażyć jajecznicę za friko. Będzie to oczywiście oszczędność energii i Putin może nam NAGWIZDAĆ. 🤗😆
  I znowu będzie SUKCES odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa.👍 A Donaldu Tusku zaś będzie PO-klepywany w Berlinie 😉

  Ale zaznaczam, że to tylko jedna z KOŃciepci wydania kolejnych milionów przez władzunię Matołkowa i podobno😎

 6. Do @Alina z Kędzierzyna (i innych podobnie myślących).
  Każda okazja jest dobra aby poruszać problemy zanieczyszczenia środowiska w którym żyjemy. I Ty @Alina z Kędzierzyna jak i członkowie władz lokalnych również tu żyjecie i ten syf codziennie wdychacie. Jedziemy na wspólnym wózku i myślę, że nie jesteś lobbistą/tką firm zanieczyszczających bezkarnie nasze środowisko. Uparłam się symbolicznie na benzen ale problem jest ogólniejszy. Stację pomiarową na Piastach (podobnie jest w Zdzieszowicach) posadowiono korzystnie dla trucicieli. Wiatry (głównie o kierunkach zachodnich) zwiewają zanieczyszczenia emitowane w Holdingu Blachownia czy w Koksowni Zdzieszowice z tych stacji. One po prostu wtedy nie wyłapują emitowanych zanieczyszczeń. Mieszkańcy osiedla Sławięcice nawet nie wiedzą jakie są u nich stężenia. Również na osiedlu Blachownia (co pokazały pomiary wykonane przez GIOŚ na wniosek Senatora Godylo) stężenia benzenu (badane przy przedszkolu) są pięciokrotnie wyższe niż te, które w tym czasie wskazuje stacja na Piastach.
  Gdy stacja pokazuje 150 µg/m³ to obok przedszkola w Blachowni jest 700 µg/m³.
  A ponieważ mierzone średnioroczne stężenie benzenu nie przekracza 5 µg/m³ (oczywiście nie w całym mieście, tylko na osiedlu Piasty) to formalnie nie ma naruszenia prawa i instytucje typu WIOŚ czy prokuratura nie podejmują (bo nie mają podstaw) żadnych działań. I koło się zamyka.
  Jedynym, według mnie, sposobem aby ten problem rozwiązać jest utworzenie większej liczby stacji pomiarowych. Na początek powinno to być w lokalizacjach: okolice DPS w Sławięcicach i okolice przedszkola na Blachowni.
  PS
  1. Pamiętajmy, że za rok, dwa pojawią się kolejni „śmierdziele” na Polu Południowym. Powinniśmy być przygotowani wcześniej na możliwość rzetelnej oceny tych nowych emisji (bo to, że będą to więcej jak pewne).
  2. Dziękuję @Do Alina z Kędzierzyna za głos poparcia i proszę o więcej takich głosów w tej sprawie. Wierzę w to, że kropla drąży skałę.
  🤔

Skomentuj