300 tys. zł tylko w styczniu i lutym – tyle wyda miasto na odśnieżanie. To najkosztowniejsza zima od lat

46

Zima w tym roku bez wątpienia napsuła krwi kierowcom, poruszanie się po drogach w naszym mieście było momentami bardzo trudne. To był także czas intensywnej pracy drogowców. Na zimowe utrzymanie dróg tylko w styczniu i lutym gmina wyda około 300 tys. zł.

Ocieplenie zdecydowanie poprawiło humor wszystkim tym, którym poruszanie się po zaśnieżonych ulicach i chodnikach sprawia trudność. Mimo że na drogach cały czas pracowały pługopiaskarki, to niestety w wielu miejscach auta i tak grzęzły w śniegu. Takich opadów nie mieliśmy od lat. Dla gminy oznacza to spore wydatki – rekordowe w ostatnich latach.

Na przeprowadzenie „Akcji zima” w pierwszych dwóch miesiącach 2021 roku z budżetu gminy przeznaczone zostanie około 285 tysięcy złotych. Tylko w styczniu zimowe utrzymanie dróg zarządzanych przez miasto kosztowało 135 tysięcy złotych. Szacujemy, że w lutym kwota ta wyniesie kolejne 150 tysięcy złotych – informuje Piotr Pękala.

Miasto odpowiada za odśnieżanie około 180 kilometrów ulic, w tym blisko 40 kilometrów utrzymywanych jest w pierwszym standardzie. Odrębnie za swoje drogi na terenie Kędzierzyna-Koźla odpowiada powiat, samorząd województwa i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

46 KOMENTARZE

 1. Ul mostowa( jak i wiele innych dróg ) nie tknięta przez drogowców przez długi czas , a tym czasem podpisali umowę, że przystąpią do odśnieżania do 4 godzin od momentu pojawienia się opadów !! Wystarczy nałożyć kary umowne i już koszty się zmniejszą !!!!!

   • Tak wiem dlatego pisałem do 4 godzin od rozpoczęcia opadów, bo miasto ma godzinę po ustąpieniu ….doczytałem trochę po tym jak mnie w powiecie spławiali a komentarz zostawiłem tu bo problem ten sam

    • Do tej pory było 2 godziny po ustąpieniu opadów. Taki był zapis w przepisach.
     Oczywiście zależy od kategorii drogi. Efekt jest taki że zarządcy przyzwyczaili się że teraz są zimy bez śnieżne. Więc ograniczają wydatki na utrzymanie zimowe a to przekłada się na niską jakość. W końcu muszą być pieniądze na premię i nagrody. Teraz rządzącym epidemia daje możliwość że za nią się będą chować to znaczy wszystko zrzucą na covid19.

 2. Moim zadaniem powinniśmy się zastanowić ile w poprzednie zimy zaoszczędzono, bo zakładać trzeba i budżet przygotować z myślą że zima zawsze będzie, a jak już zaoszczędziliśmy w poprzednie lata to na co zostały wydane te pieniądze.

 3. Taka kosztowna ta zima dla naszego miasta, a warunki na większości dróg i chodników były po prostu straszliwe… Opady i mróz nie były też jakieś rekordowe, widać najlepiej byłoby gdyby spadło tylko kilka cm śniegu, albo w ogóle go nie było…

 4. W końcu normalna zima, jak za dawnych lat ! :-)
  Praktycznie przez dekadę „zaoszczędzili” na odśnieżaniu więc nic strasznego się nie stało.
  Normalna rzecz, taki mamy klimat.
  Na sankach była frajda co nie miara!
  Pozdrawiam Ciepło i dużo radości życzę !

 5. Serio? Ja jakoś nie widziałam ani jednej piaskarki, a mieszkam w Centrum. Na chodnikach do tej pory można się połamać. I za co te pieniądze? Bo chyba nie za odśnieżanie.

 6. „Najkosztowniejsza zima od lat… ” Co za tekst. Przecież od lat nie było pożądnego śniegu, to gdzie te pieniądze, które były przygotowane na odśnieżanie w poprzednich latach?

 7. Bo od lat nie było”normalnej”zimy,miasto pozbyło się sprzętu do odśnieżania,a teraz breja zalega na drogach osiedlowych,a poprzedniej prawdziwej zimy,drogi t.z wewnętrzne były odśnieżane,dlaczego teraz tak być nie może?

 8. Czy to jest żart ?! Gdzie odśnieżano ??? Jeździli po mieście „na kogutach” z podniesionymi lemieszami ! Coś mi się zdaje, że sprawą powinien zainteresować się prokurator – nie trudno udowodnić takie oszustwo przy monitoringu.

 9. 300tys?? Z tego chyba premi było 200tyś dla dyrektora bo jako tako piaskarek i pługów w okolicy widać nie było, wrecz katastrofa była

 10. Chodnik na Targowej był odśnieżany małym spychaczem w NIEDZIELĘ. ZA autem szedł pan coś sypiący .
  Było kiedyś chwalenie się, że KK większy od Paryża, to nic dziwnego, że teren do odśnieżania spory.

 11. Czemu najpierw nie mówi się ile przez parę lat miasto zaoszczędziło gdyż nie było zimy ? Natomiast niech nie marudzą że 300 tysi kosztowało ich to. I tak chodniki były zawalone i śliskie ! A mogło być gorzej tym bardziej że zima jeszcze się nie skończyła. Poza tym wiecznie bezśnieżnych zim nie mogło być – sorry ale taki mamy klimat !

 12. Zima zaskoczyła,zerknijcie jak na zachodzie firmy pracują podczas odśnieżania.Ludzie pracują po kilkanaście godzin dziennie żeby inni mogli bezpiecznie jeździć po drogach.I nikt nie narzeka bo zarabiają wtedy większe pieniądze pracownicy.Poza tym tam są kary umowne za niewywiązanie się ze swojego zadania.W Naszym mieście nawet chętnych ludzi byście nie znaleźli do takiej ciężkiej pracy.Bo większość nauczona jest pracą u największego pracodawcy w okolicy(czy się stoi czy się leży to wypłata się należy)
  Taka komuna tu jeszcze panuje.

 13. Wielkie mi aj waj, że drogi nieodśnieżone😉
  Te 300 tysięcy to NAWET nie starczyło na premie dla WSPANIAŁYCH urzędników odpowiedzialnych za równie WSPANIAŁE odśnieżanie miasta możliwości😕

 14. Czyżby mój komentarz sprawił to że o godz.18.30 wjechał na oś.Kużniczka, samochód uzbrojony w pług do odgarniania śniegu i zbierał breję po śniegową na ul.Ogrodowej i innych ulicach!Czyżby ten „cud”czyszczenia ulic z breji po śniegowej sprawił mój komentarz???

 15. Skoro tak wszyscy narzekają na urzędników, jacy to oni są, to czemu jak są wolne stanowiska w urzędach nie startujecie w konkursach jak tak dobrze jest w urzędach??? Skoro takie dobre wypłaty i same premie niby są to może się skusicie? Pokażecie wtedy jak się kieruje akcją zima zobaczycie jakie to proste i przyjemne! Sama radość!

 16. Mieszkam w Kędzierzynie dopiero 26 lat, ale na ulicy którą zamieszkuje NIGDY nie widziałem odśnieżarki, a to Śródmieście, pech, czy zapomnieli hahahaha

 17. Służby i firmy odpowiedzialne za oczyszczanie miasta powinny się rozwiązać i oddać pieniądze, to co w tym roku robią to kompromitacja.

 18. Przyłączam się do komentarzy krytykujących firmy odśnieżające,to prawda że działały na minimum swoich możliwości.odśnieżano tylko główne drogi a i tak niedokładnie.300 tysięcy za taką usługę,czy to nie jest naciąganie miasta??? Podobnie było latem i jesienią,koszenie gołych trawników i sprzątanie liści,których nie było,bo juz wiatr je rozwiał.
  Czy ktoś w ogóle kontroluje firmy sprzątające,odśnieżające??

 19. I czego piskacie, sierotki. Taka sytuacja panuje obecnie we wszystkich miastach w Polandi. Po prostu brak kasy na odśnieżanie. A dlaczego jej brak? Pomyślcie gdzie i w jaki sposób została wydana, jeszcze przed epidemią i nadal jest wydawana. Wasza kasa i moja też.

 20. To jak z kupa w majtkach – jak sie wysuszy to sie wykruszy , tak ze sniegiem – jak sam stopnieje to wyparuje – ciekawa polityka !!

 21. Jeżeli miasto zdecydowało by się wytoczyć proces firmom odśnieżającym,na pewno zgłosi się sporo ludzi gotowych zeznawać,jak naprawdę wyglądała ta usługa.
  Właśnie widziałem piaskarkę,6 stopni w plusie i woda na drodze a ta sypie piasek.Super.

 22. Ciekawe ile fotoreporter KK24 czekał na tą pługopiaskarkę czy miał dostarczane posiłki regeneracyjne oraz ciepłe napoje do pakamery?

 23. Tak dla porównania proszę o podanie miesięcznych kosztów związanych z utrzymaniem Hali na Azotach z której może tylko korzystać ZAKSA

Skomentuj