List prezydent Sabiny Nowosielskiej do mieszkańców i kalendarium najważniejszych wydarzeń 2022 roku

7

Z 2022 roku wyjeżdżamy nową obwodnicą Kędzierzyna-Koźla. Oglądając się za siebie dojrzymy wiele kluczowych dla miasta inwestycji, które zmieniły je na lepsze. Do walizki pełnej wspomnień spakowaliśmy potrójną koronę ZAKSY oraz inicjatywy integrujące mieszkańców w ramach projektu „Dugnad”. Bogatsi o te doświadczenia z optymizmem obieramy kierunek na 2023 rok.

Przedstawiamy miejskie kalendarium, a także podsumowujący felieton prezydent Sabiny Nowosielskiej. Poniższy informator ukazał się również na łamach lokalnej prasy. Zachęcamy do lektury.

Drodzy mieszkańcy!

Powiedzieć, że 2022 rok był dynamiczny, to jak nic nie powiedzieć. Przez ostatnie 12 miesięcy rzeczywistość wokół nas zmieniała się jak w kalejdoskopie. Piękne momenty przeplatały się z trudnymi chwilami. Na szczęście tych pierwszych było dużo więcej.

Ledwo co zaczęliśmy wracać do normalności po wyjściu z pandemii, a zaskoczyła nas tragiczna informacja o wybuchu wojny w Ukrainie. Z dumą mogę powiedzieć, że mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla nie pozostali obojętni i szybko zareagowali organizując ogromną pomoc. Jako samorząd również robiliśmy co w naszej mocy, aby wspomóc naszych sąsiadów, szczególnie z miasta partnerskiego – Kałusza. Pomagaliśmy również uchodźcom, którzy trafili do naszego miasta odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Ta bezsensowna wojna spowodowała również wiele problemów ekonomicznych. Rosnąca inflacja, podwyżki cen energii, paliwa, gazu odbiły się również na ogłaszanych przez nas przetargach. Musieliśmy wprowadzać rozwiązania oszczędnościowe. Ponadto przejęliśmy znaczną część obowiązków rządu, zajmując się przydzielaniem dodatków węglowych, jak i samą sprzedażą węgla. Daliśmy sobie z tym wszystkim radę, dzięki ciężkiej pracy, a bodźcem do działania były osiągane w międzyczasie sukcesy, których przecież nie brakowało!

Zrealizowaliśmy kilkadziesiąt ważnych inwestycji – remontów ulic, placówek oświatowych, obiektów sportowych, wybudowaliśmy nowe tężnie, przystań kajakową i pump truck. To tak, żeby wymienić jedynie kilka. Z powodzeniem wdrożyliśmy projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” integrujący naszych mieszkańców ponad wszelkimi podziałami. W jego ramach odbywają się imprezy sportowe i kulturalne, warsztaty oraz szkolenia. Dzięki funduszom „norweskim” przygotowujemy się także do dużych przedsięwzięć, takich jak zagospodarowanie budynku po byłej szkole przy ul. Stalmacha. Bardzo cieszy nas fakt sprzedaży dużych działek na Polu Południowym. Pozyskaliśmy w ten sposób kolejnego strategicznego inwestora. W sąsiedztwie firmy Foosung swój nowoczesny zakład postawi spółka Eko-Okna. W ten sposób niebawem pozyskamy kilkaset nowych miejsc pracy dla naszych mieszkańców. W poczet wielkich wydarzeń tego roku zmieniających kształt Kędzierzyna-Koźla musimy również zaliczyć oddanie do użytku nowego odcinka obwodnicy, który połączył nas bezpośrednio z autostradą A4. A dla nas wszystkich, nie tylko dla kibiców, na pewno wisienką na torcie dobrych wiadomości była oczywiście potrójna korona Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. „Trójkolorowi” w jednym sezonie sięgnęli po tytuły Mistrza Polski i Mistrza Ligi Mistrzów oraz zdobywcy Pucharu Polski.

Kolejnym potwierdzeniem tego, że mimo trudności piętrzących się w ciągu roku dajemy z siebie wszystko, niech będą zebrane przez nas nagrody i wyróżnienia. Kędzierzyn-Koźle otrzymał prestiżowy tytuł „Gmina Dobra do Życia 2022” zajmując pierwsze miejsce w kategorii „Gminy z siedzibą powiatu ziemskiego”. Organizatorem rankingu był Serwis Samorządowy PAP. Został on opracowany przez naukowców w oparciu o tzw. „Wskaźnik Jakości Życia” składający się z 63 wytycznych. Ocenie poddano wszystkie 2477 gmin w Polsce! Niezależni eksperci potwierdzili również, że finanse naszego miasta są pod wzorową opieką. W kozielskim magistracie pracuje najlepszy skarbnik w kraju. Joanna Hariasz zajęła pierwsze miejsce w prestiżowym ogólnopolskim rankingu „Perły Samorządu” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną. Dopełnieniem tych zaszczytów jest także nagroda dla hospicjum. Wybudowana przez nas placówka według internautów jest najpiękniejszym budynkiem użyteczności publicznej w regionie.

Wszystko to i jeszcze więcej napędzało i wciąż napędza nas do dalszego działania. Dla miasta warto!

Sabina Nowosielska
Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle

7 KOMENTARZE

 1. Czytam i oczom nie wierzę… Przechwałki, przechwałki jak za minionej epoki. Cytat:…[Oglądając się za siebie dojrzymy wiele kluczowych dla miasta inwestycji, które zmieniły je na lepsze. ]… Jakie to kluczowe te inwestycje ? Bo chyba większości mieszkańców „żyje jak żyło” a może gorzej. Prawda jest taka że wybudowana; droga czy jakieś tam kursy (tylko dla wybranych) do tego rzekoma integracja…. To jakieś mrzonki chyba pani prezydent sama w to nie wierzy albo niech otrząśnie się i wyjdzie do ludzi zwykłych ludzi tu mieszkających a nie jak jeden polityk zamknie się w swym świecie…

 2. Hmmmmm 😕 A dlaczego NIC nie ma o tym znanym na CAŁY świat cudownym mosteczku w Kłodnicy 😳
  I OCZYWIŚCIE o niesamowicie skutecznym odśnieżaniu chodników w miasteczku NIEmożliwości. 😆

  Że nie wspomnę o PO-dobnie PIĘKNIE odśnieżanych gminnych uliczkach.😁 Również tych nowiutkich 🧐

  A coś mi się wydaje🤔, że ten nowy fragment obwodnicy – NA SZCZĘŚCIE – nie remontowali fachowcy wytypowani przez ukochaną WŁADZUNIĘ miasteczka NIEmożliwości 😎

  • Noooooooooo kurteczka @piedziszewianka😉
   Przecież lans to PO-dstawa wszelkiej działalności, pracy i CIĘŻKIEJ harówy – od ZAWSZE – także OBECNEJ 🤗 ukochanej WŁADZUNI miasteczka NIEmożliwości 😆

   A reszta problemów to są CAŁKOWICIE nieważne i nieistotne duperele 🤭
   Liczy się kasa i TYLKO kasa🤗
   Oczywiście tylko i wyłącznie w kieszeniach wybrańców 😜

   A co do robienia wydmuszek, to tutaj TEŻ nie ma i NIGDY nie było z tym ŻADNYCH problemów 🥴

   W końcu TRESURA medialna tubylczej ludzkości – od dziesięcioleci zawsze przebiegała i przebiega BEZ ŻADNYCH najmniejszych problemów czy trudności – w miasteczku NIEmożliwości 😎

 3. Pani Prezydent, często do nas Pani listy pisze. Jeśli zdecyduje się Pani kandydować w wyborach samorządowych (a może w parlamentarnych?), też kolejny list przeczytamy.
  Podsumowuje Pani upływający rok i wychodzi nam – pomimo kryzysu gospodarczego wywołanego wojną za naszą wschodnią granicą – że był dobry. Podobnie go, jako obserwator oceniam.
  Jeden dzień jednak Pani pominęła w ocenie, a w zasadzie noc kończącą stary i witającą nowy rok. Prawie wszystkie dzikie zwierzęta żyjące w naszym sąsiedztwie w granicach gminy i duża część domowych, szczególnie psów nie chcą tak „wybuchowej”nocy.
  Wiem, że ustawowego zakazu używania w ten dzień fajerwerków nie ma. Chcą strzelać i będą to robić. Ale mogłaby Pani zaapelować w liście do mieszkańców, by na uwadze mieli w tę noc zwierzęta. Stres jaki zwierzęta w tym czasie przechodzą jest ogromny. Ptaki w popłochu w ciemności uciekają w inne miejsca, rozbijając się i kalecząc, a nawet zabijając się o drzewa i inne przeszkody. Czy tak ma wyglądać symbioza człowieka i przyrody? Czy nie można tej nocy spędzić w bardziej cywilizowany spokój? Przykłady dają inne miasta, może warto im się przyjrzeć.
  Pani Prezydent ma do dyspozycji Straż Miejską. Może SM zainteresowała by się strzelaniem poza ustawowo dozwolonymi dniami 31 grudnia i 1 stycznia w miejscach publicznych?
  Jeśli posiada Pani empatię, a myślę że tak, może zechce pani zaapelować do mieszkańców, by zechcieli mieć na uwadze w tych dniach naszych braci mniejszych – zwierzęta. W tym roku już to niewiele da, ale warto zaapelować o powściągliwość „strzelecką” w kolejnych latach.

  Miarą człowieczeństwa jest stosunek do dzieci, ludzi chorych i starszych oraz ZWIERZĄT.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj