Na rynku w Koźlu jednak staną ogródki. Konserwator złagodził stanowisko w sprawie lodówek

33

Na dzisiejszej sesji rady miasta prezydent Sabina Nowosielska przekazała informację dotyczącą ostatecznego stanowiska konserwatora zabytków w sprawie działalności ogródków restauracyjnych na kozielskim rynku.

O sprawie zrobiło się głośno, gdy okazało się, że zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków na wyremontowanym rynku w Koźlu wraz z ogródkami nie można wystawić lodówek na napoje i zamrażarek na lody, co według przedsiębiorców pozbawia je sensu istnienia. W opinii konserwatora tego rodzaju sprzęt zaburzyć miał historyczny walor głównego placu Starego Miasta. Ostatecznie jednak konserwator złagodził stanowisko, o czym podczas dzisiejszej sesji rady miasta poinformowała prezydent Sabina Nowosielska.

– Ogródki na naszym rynku powstaną już w czerwcu – zapowiedziała prezydent Sabina Nowosielska. – Właśnie podpisałam zarządzenie i porozumienie z konserwatorem zabytków. Chodziło o to, czy można na rynku sprzedawać z chłodni. Tutaj było bardzo konserwatywne podejście, ale w konsekwencji dogadaliśmy się – wyjaśniła.

Stanęło na tym, iż w obrębie ogródków dopuszcza się umieszczenie barów, rolbarów, barków, lodówek i innych podobnych urządzeń, a także lad do sprzedaży lodów, o ile będą one wkomponowane w aranżację.

Dwóch przedsiębiorców zadeklarowało, że wystawi ogródki na rynku, trzeci zgłosił się przed kilkoma dniami.

– Miejmy nadzieję, że rynek się ożywi – dodała Sabina Nowosielska.

33 KOMENTARZE

 1. Ten rynek to tragedia i tak. Bo wszędzie naokoło sprzedaż starych szmat i bibelotów. Rynek powinien być przeznaczony tylko na restauracje ,knajpki itd. także jakby ich wszystkich wynieść w inne uliczki ,pozostawić jedynie tych co od lat mają swoje własne sklepy . To wtedy rynek by się ożywił. A tak to czym on przyciąga?? Jeszcze ten okropny nowoczesny rynek który kompletnie nie pasuje do starego miasta. Żenada

 2. Konserwator widzial ostatnio kozielski rynek? Gdzie jest ten jego historyczny walor? W metalowych stojakach na rowery polerowanych na wysoki polysk czy w tradycyjnym sredniowiecznym drewnianym hamaku na stalowych linkach? Co niby na tym rynku wyglada jak dawniej? Prosze o choć jeden szczegół bo patrze i nie widze w tym betonie zadnej „historii”…

 3. Betonowa pustynia. Spaprali rynek, paprają Koźle, bo mają to miasto w głębokiej d*****. Dbają tylko o siebie i o to co wokół nich. Włodarze za dychę.

 4. No jak? A ile milionów lat było potrzeba aby taki ładny granit się uformował i można było zrobić z niego taką piękną pustynie, czyż to nie histeryczny wyczyn bo z historią nie ma to nic wspólnego.

 5. Czyli na nowoczesny rynek z samego betonu się zgodził a na lodówki to juz nie. Musiał wziąć naprawdę wielka kasę za ten rynek .. wiec teraz za lodówki może tez go przekupili.

 6. Konserwator zabytków się odezwał. Czy on wie jak wyglądał kozielski rynek przed wojną, że łaskawie zgadza się na ogródki na betonie.

 7. Jedna budka z lodami Senator, druga Godyla a trzecia z ciastami senackimi.Konserwator rzeczywiscie tolerancyjny dla betonu , a spolegliwy jak się loda robi.Aha.Budki zamknitęte będą pewnie juz o 15,jak cale koziołkowo.

 8. Dopóki na rynku będzie bank, pełno sklepów z ciuchami, biblioteka czy apteka no to sorry ale nic się tam nie zmieni. Tam musi powstać kilka lokali z dobrym jedzeniem aby ludzi przyciągnąć. Proszę pojechać do Raciborza. Jest kilka restauracji, porządne ogródki i tłum ludzi w niedzielę czy wieczorami w weekend.

 9. A jak już koźlak Center ****** wypije to jedno piwko na rynku w Harlemie to gdzie załatwi pilną potrzebę fizjologiczną? bo na Targową ma z górki ale może nie zdążyć.

  • W pakiecie z ogródkami powinni zrobić szalety rynkowe, problem rozwiązany sznycelku. Najlepiej jakby ekskrementy trafiły później na twoją dzielnicę celem nawiezienia trawników.

 10. Od kiedy to GŁÓWNYM ZADANIEM konserwatora zabytków jest dbanie o płyty betonowe?😠👎

  Nazwa tej fuchy zdaje się wskazywać na COŚ INNEGO😱
  Chociaż w mieście możliwości 👎 NIC nie POwinno dziwić 😕

 11. Na Targowej kiedyś stała stara łaźnia publiczna. Zlikwidowano ją jako zabytek, żeby wybudować budy dla handlarzy. Można było przecież pozostawić sam budynek z przeznaczeniem pod inne cele. Gdzie wówczas był konserwator zabytków. Czy leżał jeszcze w pampersach?
  Teraz zapewne te budy handlarskie nabyły już praw by robić za zabytki i tym będzie się opiekował.

 12. A co z basztą Montalemberta? Stoi i niszczeje. Jeszcze stoi, a ma podobno 215 lat.
  Nie nadszedł już czas by konserwator zabytków zajął się nią w sposób właściwy, zamiast martwić się betonowymi płytami na pustkowiu?

 13. Przecież ten rynek jest cały spierdzielony , to tragedia i gów… się dzieje, a jeszcze idiota wprowadza zakazy śmieszne z lodówkami, zamiast ułatwić przedsiębiorcom prowadzić biznes by miasto zarabiało, a tak jest dno dna, cygany tak jak się w fontannie kąpały tak się dalej kąpią i ludzi zaczepiają, a dookoła betonowa Sahara. Ja sam osobiście wolę jechać do Raciborza, Rybnika lub Opola, tam to przynajmniej się coś dzieje , bary , knajpki , restauracje i nikt nie wprowadza absurdalnych zakazów czy nakazów.

 14. Nic nie pobije leżaka dla żuli to jest coś ,tego chyba nigdzie nie mają :D Bo czym jest ten sznurek z drewnem ? Żenada

Skomentuj