20 wykrytych nowotworów piersi w 4 miesiące. Szpital w Koźlu ma supernowoczesny mammograf

1

Otwarta w SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu w czerwcu odnowiona pracownia
mammograficzna z supernowoczesnym mammografem firmy GE pracuje na pełnych obrotach. Pacjentki mają zapewnioną pełną diagnostykę i usuwanie guzków do 2 cm. Od czerwca wykonano 1000 badań, tylko przez te 4 miesiące wykryto 20 nowotworów!

Od początku roku zdiagnozowano już 40 potwierdzonych nowotworów piersi. Październik, jak co roku, jest miesiącem intensywnej profilaktyki w walce z rakiem, szczególnie z nowotworami piersi. SP ZOZ apeluje, włączając się w akcję walki z rakiem, by badały piersi i dbały o swój dobrostan, szczególnie w okresie pandemii. Badania pokazują, że panie, które regularnie wykonują mammograficzne badania piersi mają o 40proc zwiększone szanse przeżycia w razie wykrycia nowotworu. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na wyleczenie.

– Zbliżył się czas jesienny. Miesiąc październik, w którym musimy w szczególności zadbać o to, żebyśmy były zdrowe i piękne! Nie należy się bać, trzeba przyjść zapytać, jeśli nie wiemy, czy możemy się zbadać i na jakich warunkach. Odpowiemy na wszystkie pytania. Dysponując w SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu ultra nowoczesnym sprzętem (firmy GE Healthcare -Senographe Pristina) – jako jedyna taka pracownia w skali kraju w szpitalu powiatowym – pracujemy „na pełnych obrotach”, by pomagać Paniom z naszego regionu. Zapewniamy pełną diagnostykę piersi wraz z biobsją mammotomiczną. Na miejscu w warunkach ambulatoryjnych, w razie potrzeby mamy możliwość usunięcia guzka o wielkości nawet do 2 cm – wyjaśnia Małgorzata Lipczyńska, opiekun pracowni mammograficznej.

Wszystkie badania wykonywane są na miejscu w Kędzierzynie-Koźlu. Od czerwca wykonano ich już tysiąc. Wykryto 20 potwierdzonych przypadków nowotworów (tylko przez 4 miesiące), a od początku roku już 40 takich przypadków! Skuteczność diagnostyczną wspomaga „spięty” w jeden organizm system informatyczny, dzięki czemu istnieje możliwość szybkiej wspólnej oceny różnych badań sporządzonych dla jednej pacjentki.

– Nasz aparat jest dostosowany do wszystkich fizycznych niedogodności danej pacjentki. Nawet Panie z dużą niepełnosprawnością mogą dotrzeć do naszej pracowni. Nie ma więc, poza medycznymi, żadnych przeciwskazań żeby się badać – podkreśla Małgorzata Lipczyńska.

– Aparat nasz jest skonstruowany „przez kobiety dla kobiet”. Jest przyjazny dla
pań. Zaletą naszego sprzętu jest możliwość przebadania każdego rodzaju piersi. Mamy możliwości wykonania badań wspomagających, zdjęć kątowych. Każda diagnoza jest wspomagana dodatkowym badaniem USG, a jeśli istnieje taka konieczność, mamy możliwość wykonania biopsji cienko i grubo-igłowej. Badania biopsji wykonujemy w znieczuleniu. Pacjentka otrzymuje więc pełną diagnozę i wiedzę jak należy dany nowotwór (lub zmianę) dalej leczyć. W przypadku zmian łagodnych mamy możliwość wykonania biopsji mammotomijnej – czyli polegającej na usunięciu guzka. Usuwamy guzki do maks. 2 cm. Mamy możliwość wykonania rezonansu piersi – podkreśla dr Mariola Adamska-Cholaś, specjalista chorób wewnętrznych i chorób piersi, lekarz radiolog.

Pracownia mieści się w budynku przychodni przyszpitalnej przy ul. 24 kwietnia 7 w Kędzierzynie-Koźlu, tel. 77 406 25 27.

1 KOMENTARZ

Skomentuj