W ten sposób nigdy nie złapiemy odpowiedzialnego za emisję benzenu. Senator Godyla pokazuje zaskakujące dane

36
Senator Beniamin Godyla.

Senator Beniamin Godyla otrzymał z Ministerstwa Klimatu i Środowiska odpowiedź na trzecie oświadczenie senackie, które złożył w sprawie pików benzenu. Z przekazanych danych wynika, że część pomiarów, które miały być prowadzone przez WIOŚ w trybie interwencyjnym, odbywają się po tym, jak poziom benzenu spada już do właściwego poziomu. 

– Obawiam się, że w najbliższym czasie nie będziemy w stanie wyjaśnić, skąd na terenie Kędzierzyna-Koźla biorą się tzw. piki benzenu. W odpowiedzi na moje interwencje w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zapewniano mnie, że „Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska podejmuje szereg działań w związku z okresowo podwyższonymi stężeniami benzenu”, a jeśli w powietrzu pojawia się pik benzenu, to wówczas WIOŚ przeprowadza terenowe kontrole interwencyjne na terenie okolicznych zakładów. W ostatnim senackim oświadczeniu poprosiłem jednak o przedstawienie szczegółów, zapytałem o to, gdzie i kiedy odbyły się wskazane kontrole interwencyjne? Odpowiedzi, które uzyskałem są zaskakujące. Okazuje się, że w kilku przypadkach w 2020 roku, kiedy w powietrzu pojawił się duży pik benzenu, pomiary prowadzone przez służby, odbywały się już po zakończeniu pików! – tłumaczy Beniamin Godyla.

Przykładowo o północy 8 kwietnia 2020 r. stężenie benzenu zaczęło rosnąć osiągając o godzinie 3 w nocy 9 kwietnia 106,7 µg/m3 , a pik zakończył się około 5 nad ranem, kiedy stężenie oscylowało na poziomie 5,9 µg/m3. Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedziało, że tego dnia WIOŚ przeprowadził terenowe pomiary interwencyjne, ale te nie wykazały podwyższonych wartości benzenu. Problem jednak jest w tym, że pomiary rozpoczęły się 9 kwietnia, ale dopiero o godzinie 11:49, czyli kilka godzin po zakończeniu piku i nie jest to jedyny taki przypadek.

– To tak, jakby strażacy przyjechali gasić pożar, kiedy wszystko już dawno spłonęło. Co więcej, zdarzają się dni tak jak 29 lipca 2020 r., kiedy służby prowadzą pomiary już nawet przed 7 rano. Jednakże 29 lipca był akurat dniem, podczas którego w powietrzu nie obserwowano w ogóle podwyższonego stężenia benzenu – komentuje senator Godyla.

– Mam nadzieję, że takie sytuacje nie są regułą, jednak jeśli służby działają w ten sposób, to nigdy nie wyjaśnimy, skąd w powietrzu biorą się piki. Przedstawione dane są zaskakujące i myślę, że mogą rozczarować wielu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, którzy liczyli, że WIOŚ wyjaśni sprawę okresowego zwiększania poziomu benzenu w powietrzu. Chyba wszyscy mieli nadzieję, że tzw. „kontrole interwencyjne” będą odbywały się w ten sposób, że jeśli stacja pomiarowa zaczyna odnotowywać podwyższone stężenie benzenu, to w ciągu maksymalnie dwóch godzin bez względu na porę dnia czy nocy, na miejsce zostanie wysłana grupa interwencyjna. Na podstawie udostępnionych danych, możemy stwierdzić, że jednak tak nie jest i że służby co najwyżej szukają wiatru w polu – ocenia Beniamin Godyla.

Senatorowie w odróżnieniu od posłów nie składają interpelacji tylko tzw. oświadczenia senackie, interweniując za ich pomocą w rządzie w określonych sprawach. Beniamin Godyla już trzy razy złożył takie oświadczenie w sprawie pików benzenu i jak zapowiada, w związku z otrzymanymi danymi, skieruje po raz kolejny do Ministerstwa Klimatu i Środowiska konkretne propozycje w sprawie rozwiązania tego problemu na terenie naszego miasta.

36 KOMENTARZE

 1. Już myślałem, że otwiera nowy punkt sprzedaży piekarni Godyła a on tłumaczy się jak zwykle, że to wina Pisu.
  Prawda jest taka, że władzom miasta nie zależy na oficjalnym wyjaśnieniu (tak trudno domyślić się kto od tylu lat truje ?). Znajdą oficjalnie winnego i zabiorą miejsca pracy ? hę ?
  Władzy centralnej również nie zalezy, bo to miasto PO.
  Jedyna nadzieją jest w wyborach – należy wybrać kogoś, kto publicznie zobowiąże się do rozwiązania problemu.
  Zresztą, ilu z nas zależy na czystym powietrzu ? gdyby przed Urzędem Miasta zebrała się demonstracja 40 tyś. osób, a nie kilkuset – może władza potraktowałaby problem poważnie.

  • Obecna prezydent miasta możliwości w wyborach na ten urząd zobowiązała się. Zasiada na tym stołku, nie rozwiązała i nie rozwiązuje go. POKO.

 2. Boże mój,XXI wiek,rok 2021,Amerykanie badają planetę Mars,a w Kędzierzynie-Koźlu od dziesięciu lat nie można zlokalizować żródła emisji benzenu.
  Ja pierniczę,sto lat za afro amerykanami ;)

 3. sytuacja z benzenem pokazuje, że odpowiedzialnym władzom i służbom wcale nie zależy na wykryciu sprawców zanieczyszczenia powietrza. Od kilku lat oprócz pustej gadaniny nic konkretnego się nie dzieje. Kto i dlaczego kryje sprawców?

 4. Nie będą wiedzieć bo nie chcą. Ludzie robią was w balona a wy w to wierzycie. A pan Godyla się tylko kreuje i markuje jak to działa na rzecz mieszkańców KK. Benzen to Blachownia i Azoty ot co…. To grubsza polityka znajomości, zależności i szmal.

 5. Przede wszystkim trzeba uruchomić dodatkowe stacje pomiarowe. W pierwszej kolejności w Sławięcicach i Raszowej. Wtedy będziemy wiedzieć jakie są stężenia przy różnych kierunkach wiatru. To pozwoli zlokalizować trucicieli.

  • Jak widać jesteś jak pancernik Potiomkin taranujesz i nic więcej. Zacznij używać szarych komórek jak jeszcze je masz. Oni wiedzą kto i kiedy tylko to jest duża polityka która się równa ze szmalem i władzą. A ty mały robaczek nic z tym nie zrobisz. Więc jaki sens mają kolejne stacje skoro nie ma komu (z polityków lokalnych)
   działać w tej sprawie. Oni tylko udają że im na tym zależy lecz prawda jest odwrotna. I daj sobie w końcu to powiedzieć.

   • A w filmie „Chinatown” coś jednak takie robaczki wywalczyły. Może jednak warto tłuc głową w ścianę. Może te mury runą, runą.

     • Nie zgodzę się z tym, że nie ma sensu walczyć. Dobrym przykładem są mieszkańcy Koźla Rogów, którzy doprowadzili do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego i kurniki w ich okolicy już nie mogą się rozbudowywać, a po zmianie właściciela chów przemysłowy w Koźlu Rogach zniknie. Można? Można!
      PS
      A w ogóle to bardzo proszę o grzeczniejszą formę dyskusji. Bez osobistych wycieczek i obrażania. Chyba Cię na to stać?
      A „także” jest niepoprawnie powinno być „tak, że”.

 6. Skuteczność Beniu, skuteczność. To nie jest tak, że byłeś, pisałeś i znowu Ci nie wyszło. I przychodzisz popłakać, jak Ci z tym źle. Jak nie potrafisz to daj sobie z tym spokój i pozwól działać tym, którzy tą sztukę opanowali.

 7. Podobno senator wykupuje budynek przy pks.Pani Zalewska zamknęla juz kiosk.Co do benzenu to wina Pisu,bo pani prezydent gwarantuje,ze jej koledzy od biznesów nie trują.

 8. A ja dziekuję senatorowi, ze zainteresował się jedną z największych bolączek tego miasta od wielu lat i nie zwalnia tempa. Jakoś żaden polityk przed nim nie kontynuował działań w kierunku rozwiązania problemu. Zawsze kończyło się na wyborczych frazesach i sprawa sie zamykała. Wiem, że nie będzie łatwo bo w grę wchodzą ciężkie pieniądze, które zarabia truciciel ale Panie Godyla – niech Pan nie traci zapału i zrobi wszystko żeby zmienić to powietrze w naszym mieście. Nie cierpię PIS-u ale nawet gdyby za truciem stał ktoś z innej opcji tak samo chciałabym żeby poniósł surowe konsekwencje swoich działań. Czy Wy nie widzicie, ze to sprawa ponadpartyjna, sprawa dobrego życia i zdrowia waszych dzieci, wnuków, przyjaciół, sąsiadów i w końcu nas samych?

 9. godylla tylko się lansuje. nie dla miasta nie zrobi za wyjątkiem sieci swoich sklepów.Piar ma niezły. i tyle.
  nie zrobił ,nie zrobi tylko prowadzi normalny marketing swojej osoby.
  mieszkańcy miasta głosowali na niego na złość Pisowi i strzelili sobie w piętę. trzeba było wybrać miejscowego. tak krytykowany senator Peczkis przynajmniej działał. obwodnica która dzięki niemu powstaje da szansę naszemu miastu w rozwoju.macie co chcieliście

  • No pięknie działał, efektem jest zakończona inwestycja w porcie. Gdzie jest Wasz Kowalski który obiecywał rozwiązanie problemu? Godyla przynajmniej działa w tej sprawie.

 10. Przecież Pan Prezes Petrochemii Blachownia na łamach kk24 przyniósł ze sobą flakonik z benzenem Pytanie co kupił w aptece ??????

 11. Fragment piosenki Skaldów dokładnie pasujący do tej sytuacji:
  „ale nie płaczmy, bo
  nie o to chodzi by złowić króliczka,
  ale by gonić go,”
  Pozdrowienia

 12. – W związku z odpowiedzią na moje poprzednie oświadczenia w tej sprawie oraz niepokojącymi danymi, z których wynika, że piki benzenu mogą być dużo większe, niż wszyscy myśleli, złożyłem propozycję, aby na terenie całego powiatu znalazło się co najmniej 15 stacji monitorujących benzen oraz poziom innych szkodliwych substancji, tj. toluen i ksylen – tłumaczy Beniamin Godyla.

 13. Widać jaką siłę przebicia ma Pan Senator czemu nie startował z własnego regionu,
  bo go tam nie lubią i jest tam „spalony”?

 14. Ja wiem Beniamin skąd to jest, każdy rozgarnięty to wie a ty jeszcze nic nie wiesz? Piecz swoje bułeczki dalej bo się tylko do tego nadajesz piekarczyku !!!

 15. A gdzie prymityw Kowalski co był do niedawna wiceministrem? Gdzie jego szumne zapowiedzi że znajdzie truciciela? Obiecywał veto albo śmierć. Weta w Brukseli nie było, a on słowa jak zwykle nie dotrzymał i żyje nadal.

 16. Jeżeli Pan senator chce się dowiedzieć kto truje, to proszę zapoznać się z decyzjami sektorowymi wydawanymi dla zakładów w Blachowni przez Starostę Kędzierzyńsko-Kozielskiego oraz Marszałka Województwa Opolskiego. Tam jest wszystko opisane.

 17. Trucicielem nie jest petrochemia, ale co tam wszyscy wiedzą lepiej. Jak tam pracę na łączniku z obwodnicą i dojazd do strefy, to powinno być teraz numerem jeden.

Skomentuj