W Kotlarni powstanie wielki zbiornik przeciwpowodziowy. Będzie miał też funkcję rekreacyjną

18

W ramach planowanych działań przeciwpowodziowych Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przedstawiło plany inwestycyjne na najbliższe lata. Sporo inwestycji będzie dotyczyło naszego powiatu, wśród nich znalazła się długo oczekiwana budowa zbiornika w Kotlarni, który spełni również funkcje rekreacyjne.

Kilkadziesiąt inwestycji przeciwpowodziowych oszacowanych na około 1 mld zł planują zrealizować do 2027 roku Wody Polskie w planie zarządzania ryzykiem powodziowym. Wśród ich będą inwestycje bezpośrednio dotyczące naszego powiatu. Rozpoczną się prace nad zbiornikiem Kotlarnia i budowa kolejnych obwałowań Odry.

Zbiornik Kotlarnia to zdecydowanie najważniejsza inwestycja, o którą samorządowcy starali się już od dawna. Będzie miał pojemność 40 mln metrów sześciennych wody, z czego 24 mln stanowić będzie rezerwa powodziowa. Inwestycja o powierzchni lustra wody 853 ha składać będzie się z dwóch przylegających do siebie akwenów o powierzchni kolejno 655 ha i 198 ha. Co istotne, zbiornik będzie miał dwie funkcje: przeciwpowodziową i rekreacyjną.

Planowane są budowy i modernizacje wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Odry, czyli nasypy od Dziergowic do Kędzierzyna-Koźla oraz od przysiółka Lasaki do miejscowości Poborszów.

18 KOMENTARZE

 1. Bardzo dobrze, dużo wody, tylko plus dla klimatu i naszego skażonego środowiska nie wspominając o ochronie przeciwpowodziowej.

  • Przestań już podszywać się pod kogoś innego.

   Bardzo dobrze dla tych mających wykupione tereny wokół przyszłego zalewu. Nie cierpliwą się inwestorzy. Czekają już około 30 lat.

 2. Jesli inwestycja dojdzie do skutku to ok, zbiornik jest potrzebny , a rekreacyjnie tez sie przysluzy ,byle nie budowali latami jak ten Raciborski!!

 3. Nie zapomnijcie o porządnym zarybieniu aby Śląska zaraża nie przejeżdżała na nasze pozostałe zbiorniki czy Odrę, niech tam robią sobie śmietnik.

 4. Kiedy dojdzie do powstania zbiornika przeciwpowodziowego skoro kopalnia ma koncesję na wydobycie kruszywa na kolejne 30 lat. Dodatkowo rozpoczęła się procedura wyłączenia z gospodarki leśnej 140 hektarów terenów zielonych w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Znajdują się pod nim złoża kruszyw, które chciałaby eksploatować kopalnia Kotlarnia. Do 17 marca trwają konsultacje społeczne dotyczące przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w granicach złoża kruszyw naturalnych “Kotlarnia Solarnia” i “Kotlarnia P. Północne” w sołectwie Dziergowice w gminie Bierawa. Większość radnych wyraziła zgodę na ewentualną zmianę planu. Protestują przeciwko temu dwaj samorządowcy z gminy Bierawa. Jeśli radni zgodzą się na zmianę planu, wówczas Lasy Państwowe będą mogły przekazać kopalni złoże i tym samym dojdzie do wycięcia 140-hektarowego terenu leśnego.

 5. Cudnie, że budujemy nowy zbiornik wodny, jest jednak pewne ale. Zbiornik wodny powstaje kosztem terenów leśnych, które oczyszczały powietrze naszych okolic. Woda nie ma takiej zdolności. Nie wiem czy ktoś będzie chciał wypoczywać nad wodą, na której powierzchni będą się unosiły przemysłowe zanieczyszczenia.
  Sądzę, że powinniśmy dążyć do zalesiania jak największej powierzchni wokół Kędzierzyna-Koźla i okolicznych wsi. Zwłaszcza, że nie nastąpiła jeszcze odbudowa lasów po wielkim pożarze. Przepuszczam, że leśnice zgodzą się z moim stanowiskiem.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj