W Kotlarni powstanie wielki zbiornik przeciwpowodziowy. Będzie miał też funkcję rekreacyjną

16

W ramach planowanych działań przeciwpowodziowych Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przedstawiło plany inwestycyjne na najbliższe lata. Sporo inwestycji będzie dotyczyło naszego powiatu, wśród nich znalazła się długo oczekiwana budowa zbiornika w Kotlarni, który spełni również funkcje rekreacyjne.

Kilkadziesiąt inwestycji przeciwpowodziowych oszacowanych na około 1 mld zł planują zrealizować do 2027 roku Wody Polskie w planie zarządzania ryzykiem powodziowym. Wśród ich będą inwestycje bezpośrednio dotyczące naszego powiatu. Rozpoczną się prace nad zbiornikiem Kotlarnia i budowa kolejnych obwałowań Odry.

Zbiornik Kotlarnia to zdecydowanie najważniejsza inwestycja, o którą samorządowcy starali się już od dawna. Będzie miał pojemność 40 mln metrów sześciennych wody, z czego 24 mln stanowić będzie rezerwa powodziowa. Inwestycja o powierzchni lustra wody 853 ha składać będzie się z dwóch przylegających do siebie akwenów o powierzchni kolejno 655 ha i 198 ha. Co istotne, zbiornik będzie miał dwie funkcje: przeciwpowodziową i rekreacyjną.

Planowane są budowy i modernizacje wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Odry, czyli nasypy od Dziergowic do Kędzierzyna-Koźla oraz od przysiółka Lasaki do miejscowości Poborszów.

16 KOMENTARZE

  1. Bardzo dobrze, dużo wody, tylko plus dla klimatu i naszego skażonego środowiska nie wspominając o ochronie przeciwpowodziowej.

    • Przestań już podszywać się pod kogoś innego.

      Bardzo dobrze dla tych mających wykupione tereny wokół przyszłego zalewu. Nie cierpliwą się inwestorzy. Czekają już około 30 lat.

  2. Jesli inwestycja dojdzie do skutku to ok, zbiornik jest potrzebny , a rekreacyjnie tez sie przysluzy ,byle nie budowali latami jak ten Raciborski!!

  3. Nie zapomnijcie o porządnym zarybieniu aby Śląska zaraża nie przejeżdżała na nasze pozostałe zbiorniki czy Odrę, niech tam robią sobie śmietnik.

Skomentuj