Drogi rowerowe czarne, ulice pozostawiały wiele do życzenia. Zapytaliśmy, z czego to wynika

24

Nie ma nic gorszego dla każdego kierowcy niż oblodzona nawierzchnia przykryta warstwą śniegu. Tak niestety wyglądała niedziela na naszych ulicach po intensywnych nocnych opadach śniegu. Przykładem świeciły jednak drogi rowerowe. W niedziele bezpieczniej było poruszać się na dwóch kółkach niż samochodem.

Kilka dni opadów śniegu wystarczyło, aby wiele dróg przykryła gruba warstwa zmarzliny. Samochody musiały poruszać się bardzo wolno, bo każde zbyt gwałtowne zachowanie pojazdu wiązało się z wpadnięciem w poślizg. Niestety wielu kierowców kończyło przejażdżki na drobnych stłuczkach.

Jednak bez wątpienia przykładem, jak powinna wyglądać nawierzchnia zimą, były ścieżki rowerowe.

Jechałem ulicą Grunwaldzką przez las w stronę osiedla Cisowa. Droga w niedzielę popołudniu tragiczna, ślisko, śnieg rozjeżdżony przez samochody. Przecież od kilku godzin nie było już opadów śniegu, a droga wyglądała na nietkniętą przez jakikolwiek pług. Byłem jedynie pod wrażeniem tego, jak wyglądała droga rowerowa, na której nie było w ogóle śniegu. Nie rozumiem, dlaczego zawsze jest problem z naszymi drogami, zawsze zima zaskakuje drogowców – napisał do nas pan Janusz.

Wydział Infrastruktury Drogowej Starostwa Powiatowego otrzymał zgłoszenie o takim stanie drogi i wysłał na miejsce solarkę.

Służby drogowe jeżdżą cały czas, jednak przy takich warunkach pogodowych i opadach nie sposób być wszędzie. Najgorsza sytuacja była w gminie Pawłowiczki, gdzie wiatr i opady śniegu powodowały naprawdę sporo trudności. Niestety sytuacja z intensywnymi opadami śniegu jest taka, że gdy tylko zostanie odśnieżona droga, za chwilę musi być odśnieżana ponownie – mówi Adam Lecibil rzecznik starostwa powiatowego.

Jak się okazuje, za zimowe utrzymanie dróg w powiecie odpowiadają cztery zewnętrzne firmy, z tego jedna odpowiedzialna jest za chodniki i ścieżki rowerowe, pozostałe za drogi.

– W sumie mamy 250 km dróg, które utrzymujemy – podsumowuje Adam Lecibil.

24 KOMENTARZE

 1. Z chodnikami to samo! Jeśli ścieżka jest obok chodnika „współdzielone”, to odśnieżona jest jedynie ścieżka. Pieszy musi radzić sobie sam. Widać pedalarze górą. Na wojak Polskiego ten sam widok.

 2. Czy ktoś zauważył intensywne opady śniegu, które sparaliżowały pracę piaskarek?
  Owszem ale jakieś 30 lat temu.

  Niestety sytuacja z intensywnymi opadami śniegu jest taka, że gdy tylko zostanie odśnieżona droga, za chwilę musi być odśnieżana ponownie – mówi Adam Lecibil rzecznik starostwa powiatowego.

 3. Ścieżka rowerowa jedynie na tym odcinku … a na Azotach i Wojka Polskiego cały tydzień guzik robili a w sobotę to już była katastrofa …

 4. Ludzie co się dziwicie…. Pan Lecibil były dziennikarz Radia Park obecny rzecznik Starostwa wie jak wybrnąć nie do końca mówiąc prawdę. Przez te parę lat już się tego nauczył. Starostwo by zaoszczędzić przerzuciło na gminy by te utrzymywały drogi na terenie powiatu. A tam bywa różnie (jedna pługopiaskarka na gminę lub dwie). Natomiast nie ma ogłoszeń przetargowych w internecie (na stronie Starostwa) na temat utrzymania zimowego dróg powiatowych na rok 2021. To dziwne. Jeśli będą jakieś uszkodzenia pojazdów z tym związane lub urazy w wyniku nie posypanego (śliskiego) chodnika wzdłuż ulic należących do Starostwa proszę kierować: http://bip.powiat.kedzierzyn-kozle.pl/9598/wydzial-infrastruktury-drogowej.html
  Na miejskiej infrastrukturze nie lepiej: chodniki często są nie odśnieżone – śnieg zadeptany i tworzy lód do tego nie posypane piskiem lub piaskiem z solą. Jezdnie też nie szczególnie…. Jednym słowem bałagan.

  • Na szczenście ja razem z moim kolegom KATEM przebranym teraz za Mariana Nowaka chentnie zawsze pomorzemy . Czensto chodzimy razem po chodnikach i wciągamy śnieg nosem ! Stond te czarne chodniki dla rużnych cykliniarzy na rowerach .

   • Co znowu się pod czaszką kotłuje ? Za dużo się śniegu jak sam skrobiesz nawciągałeś.
    Zmień dilera i skończ te bździochy drapać. Jest jeszcze sporo śniegu który zalega do odgarnięcia a że jesteś bezrobotnym frustratem który się nudzi jak widać to możesz coś dobrego zrobić dla mieszkańców miasta. Może cię nawet pochwalą, dostaniesz dyplom od władz a może będziesz mógł udzielić wywiadu dla KK24. Tylko się przygotuj bo jak będziesz dukać jak skrobiesz te wypociny no to artykuł o tobie się nie ukaże.

 5. W artykule krytycznie odniesiono się do starostwa i słusznie. Natomiast pytam: Co zrobiły służby podległe pani Nowosielskiej? Przez ostatnie lata przecież zima dała zaoszczędzić. Więc jakie fakty stoją za tak beznadziejnym stanem ulic na terenie miasta? Drogi krajowe czarne a w centrum istny haos. Ludzie jeżdżą 30km/h, podróż z Pogorzelca do Koźla zajmuje dobre 20 min. O drogach osiedlowych nie wspomnę.. Pani prezydentowo czekamy na odwilż? Zarządzanie miastem to nie hazard czy publicity w lokalnych gazetkach. Może czas najwyższy zrobić coś więcej niż selfie na zawodach?

 6. „gdy tylko zostanie odśnieżona droga, za chwilę musi być odśnieżana ponownie”. Skoro wie, na czym polega ta robota to niech się z niej wywiązuje.

 7. Dlaczego władza PO ma odśnieżać ??
  Co roku kierowcy i piesi narzekają, że źle i fatalnie ale co 4 lata ciągle tę władzę wybierają !
  Problem jest nie z władzą ale z wyborcami !
  3.. 2.. 1.. zaczynamy szczekać na PIS !

 8. ja tak samo! od momentu kiedy przyszedł śnieg, ani jednej piaskarki i i pługu, a jeżdżę po mieście bardzo dużo. W niedzielę zero opadów śniegu, a drogi do 17 godziny nie tknięte, w dodatku główne.
  Wstyd dla miasta!

 9. Nie można być wszędzie? Pługopiaskarki jeżdżą co chwila, a żadna nie zgarnie tych pozostałości po opadach śniegu. Lepiej się ślizgać i powodować kolizje…. Gdzie tu bezpieczeństwo?… Brak słów

 10. Ludzie czy Wy się wszyscy dobrze czujecie??? Jest zima i to żadne nadprzyrodzone zjawisko że jest śnieg o tej porze roku!!! Problem jest w tym że 80%ludzi na Opolszczyźnie nie ma pojęcia o jeżdżeniu samochodem!!!

 11. Wtorek, godzina 23.00 – zaśnieżoną ulicą Miarki na kogutach jedzie pługopiaskarka. Lemiesz podniesiony, piach nie rozrzucony. Wycieczka za nasze pieniądze.
  Brawo !

Skomentuj